Haber Detayı
27 Nisan 2020 - Pazartesi 10:54
 
1 MAYIS'TA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI OLACAK MI?
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bugün toplanacak kabinenin ana gündemi bayramdan sonra ilk normalleşme aşamaları olacak.
SİYASET Haberi
1 MAYIS'TA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI OLACAK MI?

1 MAYIS'TA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI OLACAK MI?
Son dakika haberler, 1 Mayıs'ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bugün toplanacak kabinenin ana gündemi bayramdan sonra ilk normalleşme aşamaları olacak. Kabinede ayrıca 65 yaş yasağına esneme ile cuma gününe denk gelen 1 Mayıs’la birlikte hafta sonu sokağa çıkma yasağının 3 güne uzatılması da görüşülecek.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'nın başkanlığında yapılacak toplantıda gündem maddeleri olarak koronavirüse karşı alınan tedbirler ve salgından sonra normalleşme görüşülecek. Kabinede, okullarda 30 Nisan’da sona erecek olan uzaktan eğitime devam edilmesi ve cuma gününe denk gelen 1 Mayıs ile birlikte hafta sonu sokağa çıkma yasağının 3 gün olarak uygulanması görüşülecek.
20 Yaş Altı, 65 Yaş Üstü


 

Kabinede normalleşme döneminde aşama aşama hayata geçirilecek olan 20 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşlar için uygulanan sokağa çıkma yasağının esnetilmesi ve normalleşme eylem planları tüm yönleriyle ele alınacak. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da salgındaki son durum bilgilerini paylaşacak. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise 4 günlük sokağa çıkma yasağının sokaktaki yansımaları ve tedbirlere uyum konusunda 31 şehirden gelen istatistiklerle ilgili bilgi verecek.UZAKTAN EĞİTİM DEVAM EDECEK Mİ?Üç aşamada uygulanması düşünülen ‘normalleşme adımları’ ve alınması öngörülen yeni önlemler de kabinenin gündem maddesi olacak. Başta turizm, tarım ve sanayi olmak üzere üç sektörde uygulanacak normalleşme çalışmaları kabinede görüşülecek. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk sınav takvimi, mezuniyetler, sınıf geçme, uzaktan eğitimin sonuçları ve önümüzdeki dönemle ilgili hazırlıklar ile ilgili bilgi verecek. Önlemler kapsamında 30 Nisan’a kadar uzaktan eğitim kararı verilen okullarda bu sürecin uzatılması da görüşülecek. İlk, orta ve liselerde uzaktan eğitime devam kararına kesin gözüyle bakılıyor.AVM'LER KADEMELİ AÇILACAKKabinede ele alınacak planlamaya göre vakaların az olduğu küçük illerde AVM’lerin ve restoranların aşamalı olarak açılması görüşülecek. Kurban Bayramı’na kadar geçecek iki aylık süreçte sahadaki duruma göre normalleşmenin eğitim, ulaştırma, sağlıkta kademeli olarak genişletilmesi ve virüsten önceki döneme dönülmesi planları da kabinenin gündeminde olacak. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da mayıs ayı sonundan başlayarak normalleşmesi düşünülen turizm sezonunda otellerde uygulanacak kuralları, açık büfenin sonlandırılması, odaların belli süre boş bırakılması, tesislerdeki yeni hijyen uygulamaları ve hazırlıkları süren sertifikasyon çalışmalarıyla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bilgi verecek.

Kaynak: Editör: S Çndk
Etiketler: 1 mayıs sokağa çıkma yasağı gelecek mi, 1 mayıs, son dakika, gündemin nabzı, haberler, Koronavirüs,
Yorumlar
Haber Yazılımı