Reklam, reklam vermek istiyorum
Haber Detayı
29 Mart 2021 - Pazartesi 17:26
 
1 Nisan şakası nasıl ortaya çıktı?
1Nisan Balık Şakası Nedir?
KÜLTÜR Haberi
 1 Nisan şakası nasıl ortaya çıktı?

1 Nisan şakası nasıl ortaya çıktı?


1 nisan katliam günümü oldu?

Gündem, Dünya genelinde kutlanan bu gün için Müslümanlara katliam yapıldığına dair resmi asıl belgeye dayalı bir bilgi yok.

Genel itibari ile değişik ülkelerde efsanevi dayanaklı olarak, söz konusu belli başlı menkıbeler var. Yani bu müslüman ülkelerin dışında kültürleşmiş inanç ve dillerde efsaneler yeralmaktadır.

İnternetten Üzerinden yaptığım araştırmaya göre;
İslam kültür "15. yüzyılın sonlarında, Haçlı ordusu Endülüs Müslümanlarının son kalesini kuşatır. Uzun süren bir kuşatma olmasına rağmen, kış aylarının da etkisiyle, kale korunabilmektedir. Durumun zorluğunu anlayan Haçlı ordusunun komutanı değişik taktikler düşünmektedir.

En sonunda 31 Mart gecesi Kalenin önüne giderek bir elinde Kur'an bir elinde İncil 'Şu iki kitap üzerine yemin ederim ki, teslim olursanız bu akşam size bir şey yapmayacağım' der. Gerekli görüşmelerden sonra canlarının kurtarılması karşılığında Müslümanlar kaleyi teslim ederler.

Ertesi sabah, yani 1 Nisan sabahı, Haçlı ordusu komutanı bütün Müslümanların öldürülmesi için emir verir. Bunun üzerine Müslümanlar 'Yemin etmiştiniz, bize söz vermiştiniz' dediklerinde Haçlı ordusu komutanı 'Benim sözüm size dün akşam içindi, bugün için size bir sözüm yoktur' diye cevap verir ve bütün Müslümanlar orada şehit edilir.

İşte o gün bugündür 1 Nisan hristiyanlar arasında 'Hile Günü' olarak kutlanmaktadır.

Maalesef halkımız arasında da yaygınlaşmış, yüzlerce, binlerce müslümanın katliam günü olan 1 Nisan'lar, bir şakagünü olarak kutlanmaktadır ve bu şakaları yapacaz derken ne derece yalan ve hilenin içerisinde olduklarının farkında değiller. Bu haller bir müslümana yakışmayacağı gibi,islam dini içinde hile,yalan ve kandırmaca olan hiç bir oyun ve şakayı barındırmaz."

1 Nisan Balık şakası nedir?

 
 
 
Fransa "Poisson d'avril" Nisan Balığı : Bu ilginç olay 1564 yılında Fransa kralı IX. Charles tarafından yılbaşı sayılan 1 Nisan'ı 1 Ocak’a aldırması ile başlar. Sonrası devlet politikası da olabilir halk arasında şakalaşmada olabilir bilinmez, 1 Nisan’ı hala yıl başı olarak kabul edenler ile alay etmek maksadı ile yapılan türlü hokkabaz şakalardır. Bu şakalar belli yıllardan sonra kültür gelenek olarak kalmıştır. Buna istinaden senebaşını 1 Nisan kabul edenlere“Nisan Balığı” adı takılır.

Değişik ülkelerde değişik isimlerde kutlanmaktadır;

Fransa "Poisson d'avril" Nisan Balığı

İngiltere - April Fools Day - Nisan Kaçıklar Günü

İskoçya - Gowk veya Cuckoo Günü

"Nisan 1" veya "Nisan Balığı", Hollanda, Belçika, Kanada, ABD, İsviçre, Japonya dahil dünyanın pek çok yerinde tanınmaktadır.
 

1 Nisan şakası neden günahtır?

 
Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

Yalan yalandır ve her zaman şüphesiz haramdır. Yanı sıra kafirlere benzemekde onları taklit etmeye çalışmakda asla caiz değildir.

Hz. Peygamber efendimiz s.a.v. bu konuda ki buyruğu şu şekildedir:

مَنْ تَشَبَّهَ بِقَوْمٍ فَهُوَ مِنْهُمْ. [ رواه أبو داود وأحمد ] 

"Kim, bir topluluğa (kavme) benzerse (onların giyindiği gibi giyinirse, gittiği yolda giderse ve onların işlediği fiilleri işlerse, günah ve sevap bakımından) o da onlardandır."


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Arabistanlı Lawrence Kimdir?

Diri Diri Gömülmekten Korkan Doktor'un Camdan Mezarı
Kaynak: Editör: Serkan Ç
Etiketler: 1 Nisan Balık şakası nedir, 1 Nisan şakası neden günahtır?,
Yorumlar
Haber Yazılımı