Haber Detayı
04 Ağustos 2020 - Salı 17:37
 
100 Milyon Yıllık Mikropları Uyandırdılar
Bu organizmaların bir yaş limiti yok
TEKNOLOJİ Haberi
100 Milyon Yıllık Mikropları Uyandırdılar

100 Milyon Yıllık Mikroplar Uyandı

 

Güney Pasifik’te denizin dibinde 100 milyon yıldır uykuda olan mikroplar, Japon bilim insanları tarafından uyandırıldı ve uyanır uyanmaz hayata normal bir şekilde devam ettiler.

Basit organizmalar olan mikroplar zor şartlarda hayatta kalmayı başarabiliyor. Besin açısından yetersiz lakin hayatlarını sürdürebilmek için yeterli oksijene sahip olan tortu katmanlarında uyku halinde bulunan canlıları araştırma ekibi bir kuluçka sürecine soktu. Sonrasında ise mikropların yeniden besin almaya başlayıp, ürediklerini gözlemledi.

Bu araştırmaya Japonya Deniz-Doğa Bilim ve Teknoloji Ajansı’nın liderlik etti ve çalışma sonuçları Nature Communications dergisinde yayınlandı. Ekip lideri Yuri Morono, bir açıklama yaptı; “İlk neticeler sonucu bir hata yaptığımızı veya deneyde bir takım şeylerin yanlış gittiği izlenimine sahip oldum ama takip eden süreçte de gördük ki deniz tabanı altındaki organizmaların bir yaş limiti yok.” dedi.

Araştırmada görevli diğer bilim insanı Profesör Steven D’Hondt ise mikropların bugüne kadar elde ettikleri en eski toprak örneklerinden çıktığını belirtti.


İPhone 12
Kaynak: Editör: Y. Sevinç Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı