Verification: e2e9b2b6fc341cbc yandex-verification: e2e9b2b6fc341cbc meta name="googlebot" content="indexs, follov" />
Haber Detayı
12 Mart 2021 - Cuma 09:19
 
15 Martta Neler Olacak? Yeni Koronavirüs Tedbirleri!
Yeni koronavirüs tedbirleri neleri kapsayacak?
GÜNDEM Haberi
15 Martta Neler Olacak? Yeni Koronavirüs Tedbirleri!

15 Martta Neler Olacak? Yeni Koronavirüs Tedbirleri!


Son dakika haberleri. Yeni Koronavirüs Tedbirleri! İstanbul'da İl Hıfzıssıhha Meclis Kararı'nın aldığı yeni karara göre 15 Mart'tan itibaren düğün salonu, kahvehane, internet kafe, berber, hamam, masaj salonu, tiyatro ve spor salonları gibi pekçok yere girişte HES kodu zorunlulu'ğu getirilecek.

Gündem. İstanbul İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi'nin toplantısından sonra koronavirüsü salgınıyla mücadele kapsamında yeni kararlar alındı.

15 Mart’tan itibaren geçerli olacak kararlar şu şekilde:

- Tüm kamu kurum ve kuruluşlarının girişlerinde HES kodu kontrollerinin yapılacak.

- Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı tüm resmi/özel okul ve kurumlara girişlerde; Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında sağlanan entegrasyon ile oluşturulan ve Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri (MEBBİS) üzerinden ve ayrıca anlık olarak SMS yolu ile risk durumu takibi yapılan öğretmen, öğrenci ve personeller dışında kalan kişiler ve ziyaretçilerin HES kodu kontrolleri yapılacak.

- Sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler, kooperatifler ve kat malikleri tarafından düzenlenecek genel kurul dâhil kişilerin bir araya gelmesine neden olan her türlü etkinliklerin (kişi başına 8 metrekare alan bırakma ve aynı anda bulunabilecek azami kişi sayısı 300'ü geçmemek kaydıyla) girişlerde HES kodu kontrolleri yapılacak.

- Kahvehane, kıraathane, lunapark, tematik parklar, internet kafe, internet salonu, elektronik oyun salonları, bilardo salonu, berber, kuaför, güzellik salonu güzellik merkezleri, hamam, dernek lokali, sauna ve masaj salonu, kaplıca, nikâh salonu, düğün salonu, tiyatro vb. kültürel aktivite yerleri, kütüphane, spor salonları ve spor merkezlerinin girişlerinde HES kodu kontrollerinin yapılacak.

- Kaymakamlar ve ilgili kurumlarca yukarıda belirtilen esaslar doğrultusunda, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesine ve mağduriyete neden olunmamasına, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesine ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195′ inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler yapılacak.İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İşten çıkarma yasağı ve nakdi destek 2 ay uzatıldı!

Haftasonu Tam Kapanma. Bakkal, manav, park... Heryer Kapanacak!

Çip Taktırmak Zorunlu Hale Getirildi! Resmi Gazete'de yayımlandı!
Kaynak: Editör: Y. Sevinç Çndk
Yorumlar
Haber Yazılımı