Bumerang - Yazarkafe
Haber Detayı
01 Nisan 2020 - Çarşamba 09:09 Bu haber 492 kez okundu
 
2020 Engelli Maaşı Nasıl Alınır?
Engelli maaşı nasıl çıkarılır? Engelli maaşı nasıl hesaplanır? Engelli maaşı ne kadar sürede bağlanır? İşe giren engelli ne yapmalı?
SAĞLIK Haberi
2020 Engelli Maaşı Nasıl Alınır?

Engelli Maaşı Nedir, Engelli Maaşı Nasıl Bağlanır?

 
 
 
Engelli maaşı on binlerce engelli vatandaş için, ekonomik olarak büyük rahatlık sağlıyor. Diğer adı 2022 maaşı olan bu maaşı almak için kişinin hem muhtaç durumda olması ( gelirinin olmaması) hem de devlet hastanelerinden alacağı sağlık raporunun minimum yüzde 40 olması gerekiyor. Devlet hastanelerinden alınacak bir heyet raporunun yüzde 40 ve üzeri olması durumunda, engelli kimsenin hanedeki birey başına düşen aylık gelirinin, asgari ücretin üçte birinden az olması ve engelli kişinin sigortalı bir işte çalışmıyor olması, her hangi bir yerden düzenli aylık almıyor olması şartı ile heyetin vereceği karar doğrultusunda engelli maaşı yani 2022 maaşı bağlanır. Bu maaş en düşük yüzde 40-70 arasında raporlar için 535 TL'dir. Oran yükseldikçe maaş da artar. Engellilerin hayatlarını daha iyi idame ettirmelerine yardımcı olmak için devletimizin engelli vatandaşlar için ödediği bu maaş, on binlerce engelli için büyük bir öneme sahiptir.
 
 
 

Engelli Maaşı Nasıl Çıkarılır?

 
 
Her engelli raporu olan kimse, engelli maaşı alamaz, bunun için muhtaçlık kriterlerini karşılamak gerekiyor. Kişi önce SYD vakfına ( Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına ) başvurur, hem bedensel engelli olduğunu hem de maddi açıdan muhtaç durumda olduğunu beyan ederse, kendisi rapor almak üzere Devlet Hastanesine sevk edilir. İlgili poliklinikler tek tek gezilerek, engeli oranları belirlenir. Sonra da engelliye heyete girmesi için gün verilir. O gün engelli kişi heyete girer, doktorlar son bir değerlendirme yaparlar. Verilecek rapor, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gönderilir. Talebiniz üzerine size de bir rapor verilir. Bu aşamadan sonra SYD vakfından evinizin durumunu görmek için memurlar gelir. Evinizi, gelirinizi incelerler. Eğer engelli maaşı almaya hak kazanırsanız, size maaş bağlanır ve SYD vakfından mesaj gönderilerek, form imzalamanız istenir. Durumu takip etmek için PTT aracılığı ile bir E-Devlet Kapısı şifresi alarak, siteye giriş yapıp, sosyal yardımlar diye sorguladığınızda; maaş bağlandıysa bu sayfada Engelli maaşı tablosu görünür. Maaş PTT şubelerinden alınmaktadır ve ilk maaştan sonra dilerseniz PTT banka kartı çıkarabilir ve PTT ATM makinelerinden ya da Ziraat Bankası, Halk Bankası ATM makinelerinden ayın ilk yarısında 1-10'u arasında maaşınızı çekebilirsiniz. Adres değiştirdiğinizde, gelir seviyeniz yükseldiğinde, işe girdiğinizde maaşınız kesilebilir.
 
 
 

Evin Geliri Nasıl Hesaplanıyor?

 
 
Evde nüfus müdürlüğündeki bilgilere göre, kaç kişi yaşıyorsa hepsi toplanır ve o hanenin tüm geliri hesaplanır. Aylık olarak bir fert başına 701 TL ve üzeri gelir varsa, maaş kesilir. Hanenin ödediği kira bedeli de gelirden düşülmektedir. Hanede ikamet eden birinin ( engelli hariç) bir dükkanı varsa, o dükkandan kira alıyorsa dükkanın rayiç bedeli hesaplanarak, 1/240 oranı değerlendirilir. Bulunan rakam, aylık gelire eklenir. Dükkan rayiç bedeli 240 bin TL 'de biri olan 1.000 TL aylık gelire eklenir. Kira varsa kira da eklenir. Engellinin yaşadığı hanede bir fert çiftçilik yapıyorsa, o yılki kazancı 12 aya bölünür ve gelire eklenir. Diyelim ki o çiftçi yılda 24 bin lira kazanıyorsa her ay 2.000 TL hane aylık gelirine eklenir. Aylık toplam gelir, hanede yaşayan fert sayısına bölünür ve bu tutarın [ X
 
 
 

Engelli Maaşı Ne Kadar Sürede Bağlanır?

 
 
SYD Vakfına başvuran engelli, rapor sürecini 1-2 ay süre ile geçtikten sonra 1 ay da değerlendirme süreci için yoğunluğa göre bekler. Toplamda 3-4 ay süre zarfında şartlar uygun görülürse maaş bağlanır. Beklenen 3-4 aylık sürecin tutarı toptan ödenir mi sorusu gündeme gelmektedir. SYD Vakfına başvuru tarihiniz dikkate alınarak ödeme yapılır.
 
 

 İşe Giren Engelli Ne Yapmalıdır?

 
 
Bir engelli 2022 maaşı alıyorsa ve bu süreçte sigortalı veya sigortasız bir işe girdiyse, bunu SYD Vakfına beyan etmek zorundadır. İşe girdiği gün bu hakkını kaybedeceği için, son maaşı çekeyim de öyle iptal ettireyim dememelidir! Bu davranış hem suçtur hem de etik değildir. Tespit edildiğinde ( ki edilecektir) haksız yere alınan maaş yasal faizi ile geri alınacaktır.
Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Etiketler: Engelli, maaşı, engelli maaşı nasıl çıkartılır, engelli maaşı nedir, engelli maaşı nasıl hesaplanır, engeli maaşı ne kadar sürede bağlanır, web haber, internet haberi,
Yorumlar
Haber Yazılımı