Haber Detayı
25 Nisan 2020 - Cumartesi 18:30 Bu haber 701 kez okundu
 
2020 Yılı Pandemi Tatil Kuralları
2020 yılı için bakanlık yeni tatil pilanını uygulamaya koyuyor.
GÜNDEM Haberi
2020 Yılı Pandemi Tatil Kuralları

2020 YILI TATİL KURALLARI 

 


Son dakika haberleri, 2020 Yılının tatil kuralları belli oldu. Türkiye turizminin toparlanabilmesi için formuller soyle olacak. Önce oteller yarı kapasiteyle açılacak. Sahillerdeki şezlong sayıları azaltılıp, sosyal mesafe kuralına uyulacak. Eğlence mekânları için tedbir alınacak. Otellerde açık büfe olmayacak.


Koronavirüs sonrası kademe kademe rahatlama gerçekleşecek sektörlerin başında turizm geliyor. Hükümetin ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sektör temsilcileri ile yaptığı görüşmeler sonrasında belirlenen kurallara göre, oteller önlemlerini alarak mayıs sonu açılmaya başlayabilecek. Otellerde her şey dahil sisteminden uzaklaşılıp butik hizmet verilmesi düşünülüyor.

 


Hürriyet'ten Gizem Karakış'ın haberine göre virüs sonrasında sadece otellerde değil bölgedeki restoran ve eğlence mekanlarında da bazı önlemlerin alınması planlar içerisinde. İşletme girişlerinde muayene, özel kıyafet ile servis, sandalyelerde azaltma ve maske kullanım şartı gibi önlemler alınması planlanıyor. Bazı oteller, aileye özel bina ve sahil seçeceği sunabilecek. İşletmelerde sağlık personelinin sayısı da arttırılıp, sağlık personelinin 7/24 otelde bulunması sağlanacak.

 


Şezlonglar Sınırlı Sayıda Olacak

 

Akyaka, Selimiye, Bozburun gibi küçük turizm yerleşkelerinde apart ve pansiyonlarda ramazan bayramından sonra yoğunluk beklenirken, şezlong sayısının yarı yarıya düşmesi, günübirlik düzenlenen yat ve azmak turlarında ise sınırlamaya gidilmesi düşünülüyor. Fazla turistin tekneye binmemesi için denetlemeler sıklaştırılacak.

 


Aileye Özel Sahil

 

Oteller tarz değişikliğine gidiyor. Bazı oteller aileye özel sahil ve dinlenme alanları oluşturmak için inşaata başladılar.

 

 

Mekanlar Tıka Basa Dolmayacak


Ula Belediye Başkanı İsmail Akkaya: "Ramazan bayramı ile birlikte özellikle butik otel ve mutfağı olan apartlarda yoğunluk bekliyoruz. Hazırlıklarımızı mayısın 15’ine göre yapıyoruz. Şezlong sayıları eskisi gibi yoğun olmayacak. Fiyatlarda artış olabilir. Planlamalar yapılıyor. Azmak turunda 8 metrelik bir tekneye en fazla 12 kişi, 6’şarlı olarak karşılık binebilecek ve mesafe kuralına dikkat edecek." dedi.

 


Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Firuz Bağlıkaya: "Vatandaşlar ailelerini özledi, önce akraba ziyaretleri başlar. Temmuz ve ağustos aylarında da iç turizmde bir canlanma olabilir. Vatandaşlar bu yıl daha alternatif tatilleri tercih edecek. Butik otel ve pansiyonları daha çok tercih edilecek. Bir ailenin küçük bir pansiyonu kapattığını görebiliriz. Fakat oteller tam kapasite çalışmayacağı için fiyatlar eskiye oranla daha yüksek olabilir."

Kaynak: Editör: Y. Sevinç Çendik
Etiketler: 2020 yılı tatil kuralları, koronavirüsü, pandemi, virüs, turizm, şezlong,
Yorumlar
Haber Yazılımı