Haber Detayı
10 Nisan 2021 - Cumartesi 13:13
 
300 Spartalı Gerçek Hikayesi
Termofil (Thermophalae) Savaşı
KÜLTÜR Haberi
300 Spartalı Gerçek Hikayesi

300 Spartalı Gerçek Hikayesi

 

300 Spartalı Savaşı

 

Gündem Pers ordularının saldırıları karşısında Thermophalae geçidinde orduyu dar geçitten 7 gün geçirmeyen 300 Spartalı, 2.600.000 kişilik Pers ordusuyla savaştılar. Bugün hangi yemeği yapsam?

Pekiyi gerçekten böyle bir savaş yaşandı mı? Spartalılar daha 10 yaşlarındayken doğada avlanmak, savaş eğitimi almak ve hayatını devam ettirmek için eğitilirlerdi. Başarılı olamayanlar işkence görürdü ama büyüdüklerinde bütün savaş taktiklerini öğrenmiş olurlardı.

Pers Orduları savaşta düşmanın yenilebileceği kadar öncü yaya birlik gönderir, saldırının ikinci aşamasında ise ilk gönderilen asker kadar asker ve atlı birlik gönderilirdi. İkinci aşama başarılı olmaz ve yenilgi devam ederse üçüncü aşamada Pers Ölümsüzleri olarak adlandırılan içinde okçular ve filler olan askerler gönderilirdi. Bu grupta Pers Ordularındaki bütün askerlerin sayısı kadar okçu olurdu.


Termofil (Thermophalae) Savaşı

 
Sparta’da düzenlenen Karnia Festivalinin başlamasından dolayı yargıçlar sınıfı olan Eforlar tarafından Sparta ordusunun toplanamadığı geçidi tutmasına izin verilmedi ama ordudan seçilen 300 kişilik bir grup geçidi korumak için gönderildi. Kral Leonidas komutasında olan ve geçidin korunması için gönderilen grubun kendilerine zaman kazandıracağı ümidindeydi ama beklenen yardım hiç gelmedi nedeni ise Antik Yunan devletleri parçalanmış bir halde oldukları için güçlerini birleştirmeleri epey zaman aldı. Savaşın ilk günü dar bir geçitte yaşandığından dolayı yaya birlikler Pers Kralı olan Xerxes tarafından Spartalıların üzerine gönderildi. Bu birlikler bir gün bile dayanamadı sonra ikinci aşama olan atlı birliklerle beraber yaya askerler gönderildi ama Spartalılar bu saldırıyı da iki gün içinde bastırdılar. Son olarak Pers Ölümsüzlerini de iki gün içinde yenen Spartalılar için zafer kazanılmış görünüyordu ama 7. günün ardından Sparta halkının hain ilan ettiği ve MÖ 480 yılında Termopylae Muharebesi'nde 300 Spartalı'nın yerini söyleyen güçsüz ve fiziği kötü Malisli Efealtes, ki fiziği kötü olduğu icin Sparta kralı I. Leonidas onu Sparta ordusuna almamıştı bu yüzden intikam almak isteyen Efealtes, Pers General Hidasnes’e gizli bir patikadan gitmeyi önerdi ve 300 Spartalı o dar geçitte Pers okçuları tarafından teker teker öldürüldü.

M.Ö 486 yılında geçidi korumak üzere görevlendirilen 300 Spartalı yedi gün direndikten sonra Pers Ordusu tarafından yenildiler. Hatta savaş anında bir Trakya yerlisi Pers okçularını anlatırken; “Pers okçuları o kadar çoktular ki ok attıklarında güneşi kapatıyorlardı” demiştir.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Odysseus'un Maceraları


Andromeda, Perseus’un Aşkı
Kaynak: Editör: S Çndk
Etiketler: 300 Spartalı Gerçek Hikayesi, Leonidas 300 Spartalı, 300 Spartalı Savaşı, Spartalılar Türk mu, Spartalılar Kimdir,
Yorumlar
Haber Yazılımı