google-site-verifica
Haber Detayı
20 Mart 2020 - Cuma 18:17 Bu haber 551 kez okundu
 
7 24 Ulaşıma Ara Verilecek Mi?
Korona virüsü son dakika Türkiye. İmamoğlu açıklamada bulundu. İstanbul’da ulaşıma kısıtlama getiriliyor mu?Corona virüsü son dakika haberler.
GÜNDEM Haberi
7 24 Ulaşıma Ara Verilecek Mi?

Korona virüsü son dakika Türkiye. İmamoğlu açıklamada bulundu. İstanbul’da ulaşıma kısıtlama getiriliyor. Corona virüsü son dakika haberler. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, corona virüsü tedbirleri hakkında önemli açıklamalar yaptı. 

 

İMAMOĞLU KORONO VİRÜSÜ İLE İLGİLİ VATANDAŞLARA SESLENDİ

 

Evde Kalın

 

Korona virüsü, salgın hastalıklar. Vatandaşlara 'evde kal' çağrısında bulunan İmamoğlu; "7/24 ulaşım hizmetine, bugünden itibaren ara vereceğiz. Ulaşım seferlerimizde bir miktar kısıtlama yapıyoruz" diye konuştu. Korona virüsü tedbirleri. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu kurmaylarıyla yaptığı telekonferanstan sonra çıktığı canlı yayında Corona virüsü salgını sebebi ile aldıkları yeni kararları vatandaşlara duyurdu. İmamoğlu; “Bu, tümüyle bir uzlaşma ve bir arada hareket etme süreci” diyerek sözlerine devam etti.

 

7/24 Seyehat Uygulamasına Ara

 

"Aralarında taksi-taksi dolmuş ve minibüslerin de olduğu 25 binden fazla aracı dezenfekte etmek için 100 adet dezenfekte istasyonu kurulacak. Gece sektöründe çalışan emekçilerin yaşamını kolaylaştırmak ve İstanbul'un sosyal hayatına katkı sunmak için getirilen hafta sonları 7/24 seyahat uygulaması geçici olarak durdurulacak."

 

 Ambulans Hizmeti

 

" İşe gidiş ve dönüş saatleri dışında, tüm toplu taşıma hizmetlerinde insan sağlığını etkilemeyecek boyutta azaltmaya gidilecek. İBB'nin 35 adet ambülansı, virüse karşı özel olarak donatıldı. Şüpheli ya da hasta taşıma işlemlerinde son derece güvenli 35 ambulansımız halkımız hizmetinde olacak."

 

Görünmeyen Düşman Korona

 

"Küresel çaptaki salgın maalesef her geçen gün büyüyor. Ülkemizde de ne yazık ki hem ölüm hem de vaka sayısı artıyor. Yaşamını kaybeden yurttaşlarımıza Allah'tan rahmet ve yakınlarına başsağlığı diliyorum. Tedavisi süren hastalarımızın bir an önce sağlıklarına kavuşması için dua ediyorum. Hep birlikte mücadele ediyoruz. Değerli dostlarım hem dünya hem ülke olarak görünmeyen bir düşmanla savaş halindeyiz."

 

İBB Olarak Önleyici Tedbirler Alıyoruz

 

"Bu radikal düşmana karşı radikal tedbirler almamız gerektiğinden daha önce bahsetmiştim. Devletimizle uyum içinde, biz de İBB olarak çok sıkı koruyucu ve önleyici tedbirler alarak yolumuza devam ediyoruz. Dayanışma çok önemli. Her gün çalışma arkadaşlarımızla telekonferans marifetiyle toplantılar yapıp, başka hangi adımları atabiliriz diye değerlendirmeler yapıyoruz. Bugün de yeni bir toplantı daha yaptık ve bazı kararlar aldık.
 
Şimdi bu kararları sizlerle paylaşmak istiyorum:

 

100 Adet Dezenfekte İstasyonu Kurulacak

 

-İBB olarak kentte dezenfekte edilmemiş tek bir toplu taşıma aracı bile bırakmayacağız. Aralarında taksi, taksi dolmuş ve minibüslerin de olduğu 25 binden fazla aracı dezenfekte etmek için İstanbul'un çeşitli noktalarına bugünden itibaren, 100 adet dezenfekte istasyonu kuruyoruz.
 
-Bildiğiniz gibi metrosundan otobüsüne, vapuruna kadar kendi araçlarımızı her gün zaten dezenfekte ediyoruz. Şimdi, diğer araçlar da temizlenecek. Tüm şoför arkadaşlarımızı istasyonlarımıza davet ediyoruz. Size yer duyuruları yapılacak.

 

 

7/24 Ulaşım Hizmetine Geçici Olarak Ara Verilecek

 

 

-Salgınla en büyük mücadele kuşkusuz teması azaltmaktan geçiyor. Maalesef yaşamı biraz yavaşlatmak ve bireysel izolasyonun artırmasını sağlamak zorundayız. Bu vesile ile göreve gelir gelmez başlattığımız hafta sonu 24 saat ulaşım hizmetini geçici olarak durduruyoruz.
-Bu hizmeti gece sektöründe çalışan emekçilerin yaşamını kolaylaştırmak ve İstanbul'un sosyal hayatına katkı sunmak için getirmiştik. Şimdi ise korunmamız lazım. Zaten hizmet sektörünün de durmasından yola çıkarak, cuma ve cumartesi akşamları uyguladığımız 7/24 ulaşım hizmetine, bugünden itibaren ara vereceğiz.

 

 

Otobüs Seferleri Azaltılacak

 

 

-İşe gidiş ve dönüş saatleri dışında, yani pik saatler dışında tüm toplu taşıma hizmetlerinde insan sağlığını etkilemeyecek boyutta azaltmaya gideceğiz. Bildiğiniz gibi, bu zamana kadar hiç sefer azaltması yapmadık. Seyahat oranı yüzde 60’ların üzerinde azaldı.

 

 

Yaşlı Vatandaşlara Uyarı

 

 

-Risk grubu altındaki 60 yaş ve üstü yaş almış hemşehrilerimize seslenmek istiyorum. Her ne kadar ulaşımı kullanmanızda yüzde 70 civarında azalma olsa da bunu mümkün olduğunca sıfırlamamız lazım. Sizden ricam, çok elzem olmadıkça, lütfen başta toplu taşıma araçları olmak üzere toplu alanlardan uzak durun. Evinizde izole olun. Bu çağrıyı, ilk önce kendi anne-babama yaptım.

 

 

Corona Virüsü İçin 35 Ambulans

 

 

-İBB’nin 35 adet ambülansı, bu süreçte corona virüse karşı özel olarak donatıldı. Şüpheli ya da hasta taşıma işlemlerinde son derece güvenli 35 ambulansımız halkımız hizmetinde olacak.

 

 

Semt Pazarlarına Dikkat

 

 

-Semt pazar yerleri ile ilgili tavsiye kararımızı yineliyorum. Sadece gıdaya dönük semt pazarları kurulacak. Hijyenle ilgili, ilçe belediye başkanlıklarıyla görüşmelerimizi yaptık. O sahalar, tertemiz hale getirilecek. Aralıklı tahtalar şeklinde pazarlar kurulacak.

 

 

Kültürel Etkinlikler Sosyal Medyada

 

 

-İBB’nin yayınlanmış, kültürel ve sanatsal etkinliklerinden bazılarını sizler için sosyal medyadan yayınlamaya başlayacağız.
 
 
Kaynak: Editör: Y. Sevinç Çendik
Etiketler: 7, 24, Ulaşıma, Ara, Verilecek, Mi?,
Yorumlar
Haber Yazılımı