Bumerang - Yazarkafe
Haber Detayı
12 Şubat 2020 - Çarşamba 00:22 Bu haber 759 kez okundu
 
Isaac Newton Göze Batırılan İğne Deneyi
Newton, insan gözünün nasıl çalıştığını daha iyi kavramak için, "bodkin" adı verilen özel bir çubuğu gözüne sokmuş ve basınç uygulamıştır.
TEKNOLOJİ Haberi
Isaac Newton Göze Batırılan İğne Deneyi

ISAAC NEWTON - GÖZE BATIRILAN İĞNE

 

Son dakika haberler, kütleçekim teorisi ve kalkülüs'ün eş kaşiflerinden biri Isaac Newton ayrıca optiğin de öncülerinden. Prizmalar ile deneyleri meşhurdur ama prizmalar, gözümüzün nasıl çalıştığıyla yada ışığı nasıl algıladığımızla ilgili pek fazla bir bilgi vermemiştir.

 

İNSAN GÖZÜNÜN NASIL ÇALIŞTIĞINI KAVRAMAK İÇİN

 

Gündemin nabzı, Newton, insan gözünün nasıl çalıştığını daha iyi kavramak için, "bodkin" adı verilen özel bir çubuğu gözüne sokmuş ve basınç uygulamıştır. Not defterindeki yazıları ise aynen şöyledir; "İğneyi gözümle kemik arasındaki boşluğa soktum ve itebildiğim kadar gözümün arkasına ittim. Arka kısmıylada gözüme bastırdım ve böylece bir kıvrım yaptım. Bunu yaptığım sırada ise siyah, beyaz ve renkli halkalar gördüm."

 

ISAAC NEWTON KİMDİR?

 

1687'de yayınlanan kitabı Philosophia Naturalis Principia Mathematica, klasik mekaniğin temelini oluşturur ve tarihin en önemli bilimsel kitaplarındandır. Bu kitabında Newton evrensel kütle çekimini ve hareketin üç kanununu ele almış ve sonraki üç yüzyıl süresince bu bakış açısı bilim dünyasına hakim olmuştur. Newton dünyadaki nesnelerin hareketleri ile gökyüzündeki nesnelerin aynı doğal kanunlar ile yönetildiklerini kendi kütle çekim yasası ile Kepler'in gezegen hareketleri kanunu arasındaki tutarlılıklar ile göstermiştir. Newton ilk yansıtmalı teleskobu geliştirmiştir, beyaz ışığın bir prizmaya yansıtıldığında farklı renklerden bir rebk cümbüşü yapması gözlemi sonucu bir renk kuramı oluşturmuştur. Newton bilim çevresi tarafından tarihin en etkili insanlarından biri kabul edilir. 1999'un sonlarında Newton, tüm zamanların en iyi fizikçileri arasında Albert Einstein'dan sonra 2. sırayı almıştır.

Kaynak: Editör: Y. Sevinç Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı