Reklam, reklam vermek istiyorum
Haber Detayı
01 Mayıs 2021 - Cumartesi 10:56
 
Işınlanma Bulundu Mu?
Bir İnsan Işınlanabilir Mi?
TEKNOLOJİ Haberi
Işınlanma Bulundu Mu?

Işınlanma Bulundu Mu?

 

 

Işınlanma Mümkün Mü?

 

Gündem Işınlanma Haberleri, İlk olarak 1998’de, Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’ndeki fizikçiler, ışınlanmayı, ışık taşıyan bir enerji parçacığı olan bir foton'u  ışınlayarak gerçekleştirdiler. Işınlanma yaklaşık 1 metre uzağa ışınlanan fotonun karşı tarafta bir kopyasının oluşmasıyla gerçekleşti. Kopya olan foton ortaya çıkınca, orijinal olan foton ortadan kayboldu.

Fizikçiler bu deneyi Heisenberg Belirsizlik İlkesi'ni ihlal etmeden yapmak zorundaydı çünkü bu ilkeye göre bir parçacığın yeri ve momentumu aynı anda bilinemez ve fotondan daha büyük nesnelerin ışınlanması olanaklı değildir.

Kuantum Dolanıklığı Nedir?

 
Fizikçiler, bir fotonu Heisenberg İlkesi'ni ihlal etmeden ışınlamak için kuantum dolanıklığı olarak bilinen bir fenomen kullandılar.

Kuantum fiziği'nde, en az iki atom altı parçacığın, şans eseri olmadan etkileşime girip, fiziksel olarak birbirlerine dolanmasına kuantum dolanıklığı denir. Bu, parçacığın momentumu, konumu veya polarizasyonu gibi özellikleri ifade edebilir.

Erwin SchrödingerSchrödinger’in kedisi olarak bilinen düşünce deneyinde, bir kutudaki kedinin, kutuya bakana dek ne canlı, ne de ölü olduğunu söyleyemeyiz diyip, kuantum mekaniği'ne itirazda bulundu. Albert Einstein’da , Schrödinger’in düşüncelerine katıldı ve; “Aynı saftayız.” dedi. O zamana dek kuantum mekaniği olasılıkla işliyordu.

Niels Bohr, iki nesneden birinin durumunu ölçersek, çok uzaktaki diğer nesnenin sonucu hakkında tahminlerde bulunabileceğimizi söyledi. Einstein ise bu fikri ‘ürkütücü bir eylem’ olarak gördü ve kabul etmedi. Ayrıca Einstein, ‘gerçekliğin derinliklerinde olasılık olamaz’ düşüncesinde idi ve yaratıcının zar atmayacağını savundu.

Kuantum dolanıklığında, kuantum ışınlanma için en az üç foton gereklidir.

Foton X: Işınlanacak foton

Foton Y: Taşıyıcı foton

Foton Z: Foton Y ile dolanan foton

Bilim insanları, foton X’e dolanma olmadan çok yakından gözlemlediler, daha sonra onu değiştirdiler. Y ve Z fotonlarını karıştırıp,  X ile ilgili bazı bilgileri öğrendiler ve elde edilen verilerle dolanma yoluyla Y’ye ve daha sonra  Z’ye ilettiler. Bilim insanları bilgiyi  X’den  Z’ye gönderdiklerinde, X’in birebir kopyasını oluşturdular. Böylece X’deki bilgi,  Z’ye gönderilmeden önceki halinde değildi.

Bir İnsan Işınlanabilir Mi?

 
İnsanları ışınlamak fiziksel anlamda  imkansızdır . Bir kişinin başka bir yere ışınlanmasını sağlayan bir taşıyıcı o kişinin bilgisinin ışık hızında seyahat etmesini gerektirir ki bu da Einsten’in özel görelilik teorisine aykırıdır.
 

Işınlanma Neden Mümkün Değil?

 
Bir kişinin ışınlanabilmesi için, insan vücudunu oluşturan trilyonlarca atomun tespit edilmesi gerekir. İnsan vücudunu ışınlayacak makine, verileri başka bir yere gönderecek. Başka bir makineninde kişinin vücudunu yeniden birleştirmesi gerekecek.

Ayrıca ışınlanan insan aslında hiç bir yere gitmeyecek, en başta anlattığımız foton olayı gibi bir kopya olarak ortaya çıkacaktı. Her ışınlanma da asıl kişi yok olup yerine kopyası mı gelecek?

Bilim adamları hala ışınlanma üzerinde çalışıyor. Yakın veya uzak zamanda neleri keşfedecekleri merak konusu.
 
Işınlanma Deneyi
 
Işınlanma deneylerine 1998 de başlayan fizikçiler, bir maddeyi ışınlamanın sonsuz derecede zor olduğunu bildiklerinden maymunları ışınlanma macerasına sokmadılar.

2006’da, Danimarka’nın Niels Bohr Enstitüsü’ndeki  bilim insanları lazer ışığında depolanan bilgileri yaklaşık  uzaklıktaki bir atom bulutuna ışınladılar.

2012 de, Çin’li bilim insanları ışınlanma rekoru kırıp, bir fotonu 81 kilometre uzağa ışınladılar.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yasak Deneyler!

Bilim dünyasının en korkunç deneyi: Küçük Albert’a ne oldu?
Kaynak: Editör: S Çndk
Etiketler: Işınlanma deneyi, Işınlanma formülü, Işınlanma Haberleri, Bir insan Işınlanabilir mi, Işınlanma neden mümkün değil,
Yorumlar
Haber Yazılımı