Haber Detayı
29 Temmuz 2020 - Çarşamba 14:16
 
Isınma Hareketleri Nedir
Spor Yaparken Hangi Isınma Hareketini Tercih Edicez
EVDE SPOR Haberi
Isınma Hareketleri Nedir

Isınma nedir? Esneme nedir ?


1)Isınma

Dinamik ısınma

Dinamik olarak bölgedeki kası ısıtmak için bir hareketi 5 ya da 6  (10)  kere tekrar ederek gerçekleşir. Örneğin; bel kaslarımızı ısıtmak için öne doğru uygun pozisyonda 5-6 kere eğilmek ve kalkmak dinamik ısınma şeklidir. Tercih edilen bir ısınma yöntemidir. Sakatlanmaları büyük oranda azaltmaktadır.

2)Esneme

Esneme hareketi

Statik pasif olarak bir pozisyon alıp uzun süre (20sn) o pozisyonda beklemektir. Ki böyle bir hareket sakatlanmalara veya güç kayıplarına neden olmaktadır. Örnegin; bel kaslarımizı ısıtmak için, ayaktayken parmak uçlarımıza eğilip 20 saniye kadar bu pozisyonda beklemeyi gerektirir.

 

Antrenmana başlamadan önce ısınma hareketleri mi, esnetme hareketleri mi yapılmalı?

Bazı araştırma sirketlerinin yaptığı araştırmaya göre, antrenmandan önce yapılan esneme hareketleri, gücümüz ile doğrudan orantılı olduğu için güç ve enerji kayıplarına neden oluyor. Azalan güç, antrenman performansını düşürüyor buda yüzde 20 oranında hipertrofiyi (kas büyümesi) azaltıyor. Yani evet antrenmana başlamadan önce ısınma hareketleri yapmak kas büyümesini yani hipertrofiyi olumlu etkilemekte ve büyüme daha hızlı gerçekleşmekte. Ayrıca ısınma hareketleri kas eklem sakatlıklarınında önüne geçmek için en iyi yöntemler arasında yer alıyor.

 

Peki fitness yaparken ısınma nasıl olmalı?

Fitness ya da vücut geliştirme sporu yapanlar için en iyi ısınma yöntemi bölgesel çalışılacak olan kasa yönelik ısınma şekli. Örneğin; biceps antrenmanımız var ve bicepslerimizi ısıtmamız gerekiyor. Elimize boş bir bar alarak, Barbbell curl hareketini yapabiliriz. İlk önce normal antrenman yapıyor gibi sonrada pump şeklinde toplamda 2 set yaparak kendimizi çok yormadan ısınma yapabiliriz.


TAVSİYE; Bacak antrenmanlarında ısınma yöntemi olarak ben 5 dk ka kadar bisiklet tercih ediyorum. Bu hem bölgeye yeterli kan akışını sağlayacaktır hemde bölgede antrenman esnasında oluşabilecek sakatlıkların önüne geçmiş olacaktır. Isınmış olan kası sakatlıktan koruyacaktır.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

 

Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı