Haber Detayı
11 Mart 2021 - Perşembe 09:55
 
ABD'den Asılsız Doğu Akdeniz İddiası
Blinken; "Türkiye'nin son bir yıl içinde Doğu Akdeniz'deki bazı eylemlerinden kaygı duyuyoruz."
DÜNYA Haberi
ABD'den Asılsız Doğu Akdeniz İddiası

ABD'den Asılsız Doğu Akdeniz İddiası

 

Son dakika haberleri. ABD'den Asılsız Doğu Akdeniz İddiası. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Doğu Akdeniz'deki son gelişmeleri ve Türkiye'nin bölgedeki sorunların çözümüne dair Avrupa Birliği ile son dönemlerdeki girişimlerini yakinen takip ettiklerini belirtip, "Bu çabaları destekliyoruz." dedi.

Gündem. Blinken ayrıca, Türkiye'nin son bir yıl içinde Doğu Akdeniz'deki bazı eylemlerinden "kaygı duyduklarını" ve Ankara'nın bazı durumlarda Yunanistan'a karşı provokatif eylemlerde bulunduğunu iddia etti.

Son haftalarda Doğu Akdeniz konusunda olumlu gelişmeler yaşandığını da belirten Blinken, "Türkiye'nin, daha yapıcı olarak adım atılması noktasında AB ve diğer ülkelerle iletişime geçmesiyle bölgede tansiyonun düştüğü görülmekte. Bunu destekliyoruz ve bu tür adımların bu istikamette atılabilmesine yardım etmeye devam edeceğiz." diye ifade etti.

Blinken, "ABD, Doğu Akdeniz'de istikrarın sağlanması ve bütün tarafların egemenlik ve toprak bütünlüğünün korunması hususunda dikkatlidir. Bölgede ortaya çıkan anlaşmazlıklar askeri ve provokatif yollarla değil, barışçıl olarak diplomatik yollarla çözülebilir." dedi.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Son dakika haberleri: Libya Başbakanı'ndan kritik Türkiye açıklaması

Yunanistan Savaş Alanı!

Stop Erdoğan skandalına Elazığ’dan Love Erdoğan yanıtı
Kaynak: Editör: S Çndk
Etiketler: ABD, Türkiye, Doğu akdeniz, son dakika haberleri, gündemin nabzı,
Yorumlar
Haber Yazılımı