Haber Detayı
20 Aralık 2019 - Cuma 13:47
 
Abd'li Başörtülü Müslüman Milletvekili İlhan Omar, Türkiye hakkındaki kimyasal silah iddialarının araştırılmasını istedi.
Abd'li başörtülü Müslüman Milletvekili İlhan Omar, Türkiye'nin Suriye'de gerçekleştirdiği Barış Pınarı Harekatında sivillere karşı kimyasal silah kullanılıp kullanılmadığının araştırılmasını istedi.
GÜNDEM Haberi
Abd'li Başörtülü Müslüman Milletvekili İlhan Omar, Türkiye hakkındaki kimyasal silah iddialarının araştırılmasını istedi.

 

ABD Başörtülü Müslüman Temsilciden Türkiye için Kimyasal Silah İncelemesi

ABD Temsilciler Meclisi'nin ilk başörtülü Müslüman vekili Ilhan Omar, Amerikan Dışişleri Bakanlığı'na mektup yazdı ve mektupta Türkiye'nin Suriye'de gerçekleştirdiği Barış Pınarı Harekatında sivillere karşı kimyasal silah kullanılıp kullanılmadığının araştırılmasını istedi. Türkiye daha önce de bu iddialarla karşılaşıp en üst düzeyden gereken cevabı vermişti. Temsilciler Meclisi'nin ilk Müslüman kadın üyelerinden Demokrat Partili Minnesota milletvekili Ilhan Omar, bu isteğini ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey'ye yazdı. Omar mektupta, "ABD'nin bir NATO müttefikinin Kürt sivilleri beyaz fosforla kasıtlı olarak hedef alıp almadığını tespit etmesinin aciliyet taşıdığını" yazdı.

19 Eylül 2017 tarihinde Ilhan Omar ile görüşmüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 19 Eylül 2017 tarihinde Ilhan Omar ile görüşmüştü. Ilhan Omar'ın ofisinden yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada uluslararası örgütler ve Suriye'nin kuzeyinde sahadaki gözlemcilerin 16 Ekim'de Türk askerlerinin beyaz fosfor kullandığını iddia ettiklerini hatırlattı. Açıklamada, "Eğer bu iddialar doğruysa bu bir savaş suçu ve insanlığa karşı suçtur" denildi. Mektupta Dışişleri Bakanlığı’na da iddialarla ilgili soruşturma gerektiği çağrısı yapıldı. "Eğer saldırının yerel ya da uluslararası yasaları ihlal ettiği anlaşılırsa, Kongre üyeleri BM Güvenlik Konseyi'nden olası bir karar ve uluslararası ceza mahkemesi soruşturması dahil suçluların sorumlu tutulmasını istedi" denildi. Ilhan Omar'ın öncülük edip kaleme alınan mektupta, Temsilciler Meclisi'nde Dışişleri Komisyonu Afrika, Küresel Sağlık, Küresel İnsan Hakları ve Uluslararası Örgütler Alt Komitesi Başkanı Kongre üyesi Karen Bass, Juan Vargas ve Sheila Jackson Lee'nin de imzası var.

Asılsız iddialara Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, açıklama yaptı

Bu asılsız iddialara Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, açıklama yaptı. "Biz, uluslararası hukuk ve anlaşmalar ile yasaklanan hiçbir mühimmatı veya kimyasal silahı kullanmadık, kullanmayız. 'Kimyasal silah' yalanını ortaya attılar. Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde kimyasal silah yok. Bizim askerimizin karşıdan ateş gelmeden, karşısında teröristi görmeden ateş etmesi de mümkün değil. Masum insanlara ateş edilmesi asla söz konusu değildir." dedi.

Kaynak: (AA) - Anadolu Ajansı Editör: Y. Sevinç Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı