Bumerang - Yazarkafe
Haber Detayı
04 Mart 2020 - Çarşamba 17:56 Bu haber 1000444 kez okundu
 
ABD TALİBANLA ANLAŞTIKTAN SONRA İLK SALDIRISINI YAPTI
Taliban Militanları son 24 saatte Afgan güvenlik güçlerine yönelik 43 saldırı gerçekleştirdi.
DÜNYA Haberi
ABD TALİBANLA ANLAŞTIKTAN SONRA İLK SALDIRISINI YAPTI

ABD TALİBANLA ANLAŞTIKTAN SONRA İLK SALDIRISINI YAPTI

 

Son dakika haberler, ABD-Taliban barış anlaşması 29 Şubat'ta imzalandı ardından ABD güçleri ilk kez Taliban'a yönelik hava saldırısı düzenledi. Afganistan'daki ABD birlikleri sözcüsü Col Sonny Leggett, konuyla ilgili açıklama yaptı; "ABD kuvvetlerince Taliban'a yönelik yapılan bu hava saldırısı savunma niteliğindedir."

 

TALİBAN SÖZÜNÜ TUTMALI

 

'Taliban Militanları son 24 saatte Afgan güvenlik güçlerine yönelik 43 saldırı gerçekleştirdi.' diyen Leggett, "Ülkedeki yabancı güçler gerekirse müttefiki olan hükümet güçlerini savunacak. Taliban liderleri, saldırılarını azaltmak için uluslararası topluma söz verdi. Taliban'ın sözünü tutmasını istiyoruz. diye konuştu. Leggett," ABD barış konusunda kararlı ancak gerektiğinde müttefikimiz Afgan güçlerini savunma sorumluluğumuz var."

 

BARIŞ KONSEYİ

 

Taliban militanları Kunduz şehrinde askeri karakola saldırı düzenleyip 16 askeri öldürmüştü. Cumhurbaşkanı Eşref Gani liderliğindeki hükümet için büyük tehdit unsuru olan Taliban ülkenin birçok bölgesinde hakimiyetini sürdürüyor. Afgan hükümeti Taliban ile barış görüşmeleri yapmak için defalarca girişimde bulundu ve bu amaçla Barış Konseyini kurdu. Afganistan'ın eski Cumhurbaşkanı Hamid Karzai zamanında, Haziran 2013'te, hükümet ile Taliban arasındaki temasların Katar'ın başkenti Doha'da yapılması planlanıyordu fakat Taliban'ın müzakerelerin yürütüleceği ofise 'Afganistan İslam Emirliği' yazan tabela ve sözde bayrağını dikmesi üzerine Afgan hükümeti görüşmelerden çekilmişti. Ofis, bir ay geçtikten sonra kapanmış ve barış müzakereleri de beklemeye alınmıştı. Daha sonra ABD barış görüşmeleri için tekrar harekete geçti ve Aralık 2018'te temaslar yeniden başladı. ABD-Taliban arasında 11 kez görüşme yapıldı ve uzlaşma sağlanan anlaşma, yaklaşık 2 yıl ABD ile Taliban arasındaki görüşmelere ev sahipliği yapan Katar'ın başkenti Doha'daki Sheraton Hotel'de düzenlenen törenle imzalanmıştı.

Kaynak: Editör: Y. Sevinç Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı