Bumerang - Yazarkafe
Haber Detayı
01 Ocak 2020 - Çarşamba 14:13 Bu haber 487 kez okundu
 
ABD yine İran'ı açık açık tehdit etti
Son dakika haberler, Amerika Başkanı Donald Trump, Irak'taki son duruma ilişkin olarak sert açıklamalar yaptı.
DÜNYA Haberi
ABD yine İran'ı açık açık tehdit etti

Son dakika haberler, Amerika Başkanı Donald Trump, Irak'taki son duruma ilişkin olarak özel Twitter hesabından sert açıklamalar yaptı. Amerika Birleşik Devletleri'nin Bağdat'taki büyükelçiliğinin güvenlik zafı olmadığını belirten ve birçok Amerikan askerinin bölgeye nakledildiğini belirten Donald Trump, Irak'ın Cumhurbaşkanı Behrem Salih ile Başbakan'ı Adil Abdülmehdi'ye, Amerika'nın çağrısına hızlı bir şekilde cevap verdikleri için teşekkür etti. Donald Trump, İran hükümetini açık bir şekilde hedef alarak, "(Irak'taki) herhangi bir tesisimizde herhangi bir can kaybından, yaralanmadan veya zarardan tamamen İran sorumlu tutulacaktır. O durumda çok büyük bir bedel ödeyecekler. Bu bir uyarı değil, tehdittir." Sert bir sekilde konuştu. Trump ayrıca, Irak'ta yaşanan durumun, 2012 yılında Libya'nın Bingazi şehrindeki ABD elçiliğinde yaşanan durumun tam tersi olduğunu savundu. Trump kısa bir süre önce Irak Başbakanı Abdülmehdi ile özel olarak telefonda görüşmüş ve ABD vatandaşlarının ve tesislerinin güvenliğinin tesis etmesi gerektiğini dile getirmişti.

 

ABD'NİN HİZBULLAH TUGAYLARINA YÖNELİK SALDIRISI

 

Gündemin nabzı son dakika haberler, İran'a yakın olan, Ketaib Hizbullah örgütü Irak'ın Kerkük bölgesindeki koalisyon birlik güçlerine saldırmış saldırı sonucunda ise bir Amerikan sivil vatandaşı hayatını kaybederken, 4 Amerikan askeri yaralanmış, Düzenlenen saldırıda Irak kanadında ise 2 Irak askeri yaralanmıştı. Bunun olayların üzerine Amerika Savunma Bakanlığı, Hizbullah Tugaylarına ait Irak ve Suriye'deki 5 stratejik hedefi vurduklarını ilan etmişti. Irak Savunma Bakanlığından gelen açıklamaya göre söz konusu örgütün, Enbar'daki El-Harş ve Sellum bölgelerindeki iki mevziyede ABD tarafından üç hava saldırısı yapıldığını belirtti.

 

Son dakika haber geçildi;

 

Düzenlenen bu saldırıda, Irak Sağlık Bakanlığı, Haşdi Şabi bünyesindeki Hizbullah Tugaylarının Enbar'daki üslerinde 28 kişinin öldüğünü, 48 kişinin yaralandığını bildirmişti. Hizbullah Tugayları ya da "Irak Hizbullah'ı" şeklinde tanımlanan İran destekli örgüt, Haşdi Şabi'nin bünyesindeki milis oluşumlardan biri olarak biliniyor.

Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Etiketler: ABD, yine, İran'ı, açık, açık, tehdit, etti,
Yorumlar
Haber Yazılımı