Verification: e2e9b2b6fc341cbc yandex-verification: e2e9b2b6fc341cbc meta name="googlebot" content="indexs, follov" />
Reklam, reklam vermek istiyorum
Haber Detayı
11 Nisan 2021 - Pazar 10:53
 
Abraham Lincoln Suikasti
Abraham Lincoln neden öldürüldü?
KÜLTÜR Haberi
Abraham Lincoln Suikasti

Abraham Lincoln Suikasti

 

Gündem Abraham Lincoln suikasti, 14 Nisan 1865'te gerçekleşti. Amerika Birleşik Devletleri başkanı Abraham Lincoln, Ford's Theatre'da eşi ve iki konukla birlikte Our American Cousin oyununu izlerken silahlı suikaste uğradı. Pratik yemekler neler?
 
 

Abraham Lincoln Kim Öldürdü?

 
 
 
Suikastçiler John Wilkes Booth, Lewis Powell ve George Atzerodt ile beraber sırasıyla William H. Seward ile Başkan Yardımcısı Andrew Johnson'ı da öldürmeyi planlıyordu. Amaçları Federal Hükûmeti yıkmaktı. Booth Lincoln'ü öldürdü, Seward da saldırıya uğradı ama iyileşti. Johnson'ı vuracak olan kişi de paniğe kapılıp Washington'a kaçtı.

John Wilkes Booth, aşırı güneyli taraftarı  Maryland'lı bir casusdu. Booth'un ilk planı Lincoln'ü pazarlık için Konfederasyon hapishanesine kapatmaktı ama Lincoln'ün 11 Nisan'da siyahların haklarına yönelik yaptığı konuşma sebebiyle onu öldürmeye karar verdi. Booth, Lincoln ve eşinin Ford Tiyatrosu'nda bir oyun izleyeceklerini öğrenince, planını daha da büyütüp, Başkan Yardımcısı Andrew Johnson ve Dış İşleri Bakanı William H. Seward için de suikast planladı.
 

Abraham Lincoln Ölümü

 
14 Nisan akşamı Lincoln ve eşi Our American Cousin (Amerikalı Kuzenimiz) adlı oyunu seyretmek için Ford Tiyatrosu'na geldiler. Yakın koruması Ward Hill Lamon o gün Lincoln istemediği için oyuna gelmemişti. Lincoln ve beraberindekiler oyunu seyretmek için özel balkona geçtiler. Booth, balkonun arka kısmında bir delik açıp bekledi oyunun en komik anını bekliyordu. Bu şekilde gürültüden silah sesinin fark edilmeyeceğini umuyordu. Booth gülme sesleri başlayınca Lincoln'ü başından vurdu ve Albay Henry Rathbone'un elinden kaçıp sahneye atladı ve "Sic semper tyrannis!" (Daima tiranlar için) diye bağırıp kaçtı. Suikastin üzerinden 12 gün geçtikten sonra John Wilkes Booth, Federal ajanlar tarafından bulunup, Virginia'da bir ahırda öldürüldü.

Suikastten sonra Lincoln, tiyatronun karşısındaki Alman bir terziye ait olan eve götürüldü 15 Nisan 1865 sabahı Lincoln yaşamını yitirdi.
 

Abraham Lincoln Kimdir?

 
 

 
Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Lincoln'ün cenazesi trenle Illinois'e götürüldü. Mezarı Springfield'da bulunan The Oak Ridge Anıtı'ndadır.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Malcolm X Hayatı

Arabistanlı Lawrence Kimdir?
Kaynak: Editör: Y. Sevinç Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı