Verification: e2e9b2b6fc341cbc yandex-verification: e2e9b2b6fc341cbc meta name="googlebot" content="indexs, follov" />
Haber Detayı
02 Temmuz 2020 - Perşembe 08:34
 
Akhenaton Kimdir?
Akhenaton kimdir? Akhenaton'un çocuklari ve eşleri kimlerdir?
EĞİTİM Haberi
Akhenaton Kimdir?

AKHENATON KİMDİR?

 

Akhenaton, IV. Amenhotep olarak da bilinen Mısır firavunudur. Kraliçe Tiye ve III. Amenhotep'in oğludur. Büyük kardeşi Thutmosis babasından önce ölünce tahtın varisi oldu. 17 yıl hüküm sürdü.

 

Ölüm tarihi: MÖ 1335

 

 

Tam adı: Akhenaten

Çocukları: Tutankhamun, Ankhesename, Smenkhkare, Meritaten.

Eşi: Nefertiti, Tadukhepa, Kiya.

 

 

Firavun Akhenaton Tek Tanrı İnancına Sahipti

Akhenaton kimdir

Tahttaki ilk yıllarında aile adı olan Amenhotep’i 'Amon’un hoşnut olduğu' kullandı. Beşinci yılında ise adını değiştirip, Akhenaton 'Aten’in hizmetkârı' ismini kullanmaya başladı ve aynı yıl çok tanrılı Mısır dinini yasaklayıp, tek tanrılı Aten dinini kurdu. Akhenaton, çok tanrı inancını yok etmek için tapınaklardan diğer tanrıların isimlerini sildirdi.

 

Akhenaton'un 17 yıllık saltanatından sonra kurduğu din yıkıldı. Akhenaton’un şehri yerle bir edilip düşman olarak kayıtlara geçirildi ve onunla ilgili her şey yok edilmeye çalışıldı. Tâ ki, 19. yüzyılda keşfedilene kadar...

 

 

Aton'a Adanan Şehir, Amarna

 

 

Burası yeni dinin yükseleceği yerdi. Bu şehirdeki herşey tanrı Aton içindi. Amarna tamamlanmaya yakın Kral ve eşi Nefertiti şehre geldiler.


Tek tanrılı Akhenaton, Firavun resimlerini eskisi gibi tanrısal değil insani şekilde çiziliyordu. 


Akhenaton, tek tanrı Aton’a ibadet edilmesini bir kanun ile halka da duyurdu. Akhenaton, Amon rahiplerine herhangi bir işi yaparken danışmak zorundaydı.

 

Akhenaton bu durumdan kurtulmak ve kendi inançlarını oturtmak için Amon rahiplerinin görevine son verdi. Bu durum ülkede infiale sebep oldu.

 

Akhenaton öldüğünde, tahta 10 yaşındaki oğlu Tutankhaton geçti. Tutankhaton  ismini Tutankhamon olarak değiştirip, Amon ve diğer pagan ilahlardan yana olduğunu göstermiş oldu. 


Tutankhamon, 18 yaşında öldüğünde, Amon rahipleri Tutankhamun’a muhteşem bir tören yaptılar. 

 

 

Akhenaton'a Ait Bazı Sözler

 

 

Ananın karnında çocuğa sen hayat verirsin. Sen ana rahminde dahi çocuğu besleyensin. Ne zaman civciv kabuğu içinde bağırsa, sen ona hayat vermek için nefes verirsin. Ey Tanrım, senin ne kadar çok eserlerin vardır. 


Ve... "Tanrı Uludur, birdir, tektir. Hiçbir şey yokken o vardı. Her şeyi o yarattı. Varlığı ezelden beri süregelen ve ebediyete kadar sürecek."

Kaynak: Editör: Y. Sevinç Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı