Verification: e2e9b2b6fc341cbc yandex-verification: e2e9b2b6fc341cbc meta name="googlebot" content="indexs, follov" />
Reklam, reklam vermek istiyorum
Haber Detayı
19 Nisan 2020 - Pazar 16:16
 
Alabalık Çiftliği Nasıl Kurulur? Maliyeti nedir?
Denizli, Malatya, Muğla, İzmir, Sivas, Elazığ, Gaziantep, Kahramanmaraş gibi şehirlerde alabalık çiftliği kirabilirsiniz.
EKONOMİ Haberi
Alabalık Çiftliği Nasıl Kurulur? Maliyeti nedir?

Alabalık çiftliği kurmak
 

www.gundeminnabzi.com
Türkiye’nin yarım ada olduğunu yani 3 tarafının denizlerle çevrili olduğunu düşünürsek bugün balıkçılıktan istenilen kazancın elde edilemediğini söyleyebiliriz.

Devletinde takibinde olduğu bu açık için devletin programında balıkçılığa teşvik etmek ve desteklemek için parasal teşvikler yer almaktadır.

Deniz üzerinde balıkçılık yapmak gayet doğal ve normal bir süreçtir fakat denizi olmayan bir bölgede yaşıyorsanız baraj ve dere kıyılarında alabalık çiftliği kurmak sizlere yeni bir kazanç kapısı açabilmektedir. Denizden uzak illerde de yaşayan insanlar, taze balık yemek isteyeceklerdir. Yatırımcısına tamda burada kar sağlayacak bir iş kolu oluşmakta.

10 sene kadar geriye gidersek eğer o yıllarda 60 bin ton tatlı su balığı yetiştirilirken son zamanlarda bu sayı 188 bin civarına yükselmiştir. Sürekli gelişim gösteren bir sektörde uygun adımları atmak girişimcisine oldukça makul paralar kazanma fırsatını verir. Anadolu bölgesinde tespit edilen sulama kanalları, natürel göller, nehirler, barajlar alabalık çiftliği kurmak için mantıklı ve makul alanlardır. İç piyasaya alabalık satışı yapabileceğiniz gibi ihracat yaparak da ülke ticaretine ve kendinize katkıda bulunabilirsiniz. Ülkemize senelik balık ihracatı sayesinde 2 milyar dolar döviz girmiştir. Birkaç içerisinde Avrupa Birliği Devletleri’ne ülkemiz alabalık ihracatında 50 ye varan piyasaya sahip olacağı ön görülmektedir.
 


Alabalık çiftliğinin kurulabileceği iller
 


Denizli, Malatya, Muğla, İzmir, Sivas, Elazığ, Gaziantep, Kahramanmaraş, Tunceli, Kayseri gibi çoğu ülkenin nehir akarsu yerleri olan bölgelerinde şehirlerinde alabalık çiftliği kurmanız mümkündür.

Balık çiftliğine başlamadan önce hangi balık türlerinin ihracatının yapıldığını ve talebin hangi istikamette olduğunu kesinlikle araştırmalısınız.  Alabalık çiftliği kurmak için gerekli olan 100 bin lira ile 200 bin lira arasında güçlü bir sermaye lazım olmaktadır. Şuda unutulmamalıdır ki kuracak olduğunuz çiftliğin büyüklük kısmına göre harcayacak olduğunuz para değişkendir.

Alabalık çiftliği kurmak isteyen girişimcilere devlet doğrultusunda özel olanaklar yardımlar yapılmaktadır. Tekne, kafes, balık ağı ihtiyaçlarınız için devlet bankası olan Ziraat bankası tarafından kredi çekebilirsiniz. Özel bankalardan da uygun şartlar altında istemiş olduğunuz parayı temin etmeniz mümkün olabilmektedir. Devletin Su ürünleri merkezine istenilen kaydı yaptırmanız ile beraber, alabalık için kilogram başına yıla göre değişken olmakla birlikte 0.60 tl ödeme alabilirsiniz. Ayrıca bazı durumlarda balıkların neslinin korunması adına kısıtlamalar getirilmiş ve alabalık yetiştiriciliğine teşvikler yapılmıştır. Tesis kurmak için demirbaş olan malzemelere devler desteği adı altında 50 hibe olanaklarını değerlendirebilirsiniz.
 


Alabalık Ne Kadar sürede Büyür?
 


Bol oksijenli, duru, temiz sularda yetişen alabalıklar epey lezzetli olmaktadır. Alabalığın deniz, dere, kaynak, alp, aras, Karadeniz, Göl, Anadolu, gökkuşağı gibi çeşitleri bulunmaktadır. Yaşam yeri olarak Kuzey Amerika’da yaşam sürdüren ve dayanıklılığıyla bilinen, gökkuşağı alabalığı ülkemizde de en fazla yetiştirilen türdür. Alabalık çiftliği kurmayı düşünenler, balıkların yaşam olanaklarını sağlamalı ve hatta aynı nitelikte olmak zorundadır. Sürekli miktarı ve sıcaklığı değişikliğe uğrayan suda balık yetiştirmek daha zor olabilmektedir. Balıkları yemlemek ve doğru miktarlarda yemlemekde önemlidir.


Balıkların üretimi aşamasında balık yumurtalarının kuluçka sularının temiz olması gerekmektedir. Bunun için su filtreleme yöntemleri kullanılmaktadır. Yanı sıra balıkların su gereksinimi, bulundukları alana ve bölgeye göre farklılık gösterecektir. Eğer özel havuzlarda balık imal etmeyi pilanlıyorsanız balıkların suyu gün içerisinde 4-5 kere değiştirilmelidir, göl akarsu vs için ise bu sorun haliyle yoktur. Balıkların kimileri damızlık olarak ayrıldığı için kesinlikle bu balıkların döllenme dönemlerini bilmek gerekmektedir. Damızlık yaşları ise, 3 yaş ve sonrası olan ve damızlık olabilen balıklar, tek seferde 1000 ile 2000 arasında yumurta bırakırlar. Bu balıkların 30 günlük bir müddet ardından kuluçka devresi sona ermektedir. Ayrıca balık yumurtaları da ihraç edilmekte ve çoğu ülke bunu satın almaktadır.
 

 Alabalık çiftliği kurmak, alabalık
Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Alabalık Çiftliği Nasıl Kurulur? Maliyeti nedir?
Alabalık Çiftliği Nasıl Kurulur? Maliyeti nedir?
Alabalık Çiftliği Nasıl Kurulur? Maliyeti nedir?
Yorumlar
Haber Yazılımı