Bumerang - Yazarkafe
Haber Detayı
17 Temmuz 2020 - Cuma 19:27 Bu haber 237 kez okundu
 
Alevilerin Hacı Bektaş Veli Müzesi İle İlgili Talebi
Aleviler de Hacı Bektaş Veli Müzesi'nin kendilerine devrini talep edecek
GÜNDEM Haberi
Alevilerin Hacı Bektaş Veli Müzesi İle İlgili Talebi

Aleviler de Hacı Bektaş Veli Müzesi'nin kendilerine devrini talep edecek

 


Alevilerin inanç merkezi olan yeri Nevşehir Hacı Bektaş da bulunan Hacı Bektaş Veli Dergahı 30 kasım 1925 de yürürlüğe sokulan Tekke ve Zaviyelerin Kapatılması kanunuyla kapatılmıştı.

Vakıflar Genel Müdürlüğü'nce onarımının yapılmasının ardından dergah 16 Ağustos 1964 senesinde müze olarak ziyaretçilerin ziyaretine açıldı.

Dergah olmaktan çıkarılan ve müze olan Hacı Bektaşi Dergahına Alevi ve Bektaşiler, ziyaretlerini kesintisiz devam ettirdiler

Ayrıca her sene ağustosun 16'sı ile 18'i tarihleri arasında düzenlenmekte olan Hacı Bektaş Veli'yi Anma Törenleri'ne ülkemiz ve çevre ülkelerden binlerce katılımcı bulunmakta.
 
"Danıştay'ın Ayasofya kararının emsal olacağı düşüncesindeyiz"
 


Bektaşi dernekleri uzun yılardır müzeye çevrilen dergahın kendilerine devrini talep ediyorlardı.

Son dönemde şahit olduğumuz Danıştay'ın 1934 verilen Ayasofya'nın müze olması kararını iptal etmesinin ardından cami olarak Diyanet'e devri sağlanarak ibadete açılmasının ardından Alevi dernekleri bir değerlendirme yaparak, Hacı Bektaş Müzesi'nin kendilerine devri talebi üzerinde daha yoğun durma kararı aldılar.
 Anma töreninde müzenin Alevilere devri talep edilecek

 
 
Bu yılda 16 Ağustos'ta başlayacak olan Hacı Bektaş anma törenlerinde Alevi derneklerinin katılımıyla müzelerin kendilerine devrini kamuoyuna bir kez daha duyuracaklarını söyleyen Fırat, şunlarıda ekledı:

"Bizim amacımız müzeyi kapatmak değil.  Tarihi dokusunu koruyacak, müze kısmı kalacak şekilde dergahın Alevilere devrinin yapılması bir hakkın teslim edilmesi olacaktır"Ayasofya'nın Cami Olmasına Kimler Ne Dedi?
 
Kaynak: Editör: Y. Sevinç Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı