Bumerang - Yazarkafe
Haber Detayı
05 Ocak 2020 - Pazar 11:19 Bu haber 540 kez okundu
 
Amerika; 52 bölgeyi hedef aldık.
İran'ın daha önce esir aldığı 52 ABD'liye istinaden ABD'nin İrana ait 52 önemli bölgeyi hedef aldığını duyurdu.
DÜNYA Haberi
Amerika; 52 bölgeyi hedef aldık.

Son dakika haberlere göre,Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump, İran'ın ABD'lilere veya ABD unsurlarına saldırması halinde Iran'a ait toplam 52 hedefi vurmak üzere tespit ettiklerini duyurdu. İran Devrim Muhafızlarına bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin ABD tarafından düzenlenen bir operasyonla öldürülmesinin ardından ABD birtakım önlemler almak zorunda kalmıştı.

İki ülke arasındaki gerginlik ise zirveye çıktı.İran'a yapılan saldırıdan sonra ABD ordusuna ve vatandaşlarına yönelik tehditlerine Twitter'dan yanıt veren Trump'ın verdiği yanıt ise şu şekilde oldu: "Dünyayı, son zamanlarda yüzlerce İranlı protestocu ve hayatında öldürdüğü tüm insanların yanı sıra bir Amerikalıyı öldürüp birçoğunu da yaralayan teröristlerinden temizlediğimiz için İran bazı ABD unsurlarını hedef alma konusunda oldukça cesurca konuşuyor. (Süleymani) Zaten Büyükelçiliğimize saldırıyordu ve başka yerleri vurmak üzere hazırlık yapıyordu. İran zaten yıllardır sorundan başka bir işe yaramadı.

Bu bir uyarı olsun:İran Amerikalılara veya Amerikan unsurlarına saldırırsa biz (yıllar önce İran tarafından rehin alınan 52 Amerikalıyı temsilen) 52 İran sahasını hedef almış bulunmaktayız. Bazıları üst düzey ve İran ve İran kültürü açısından çok önemli. Bu hedefler ve İran'ın kendisi çok hızlı ve çok sert bir şekilde vurulacaktır. ABD daha fazla tehdit istemiyor."

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da sosyal medyadan konuya ilişkin yaptığı açıklamada"İran'ın sahip olduğu Ketaib Hizbullah çeteleri Irak güvenlik güçlerinden ABD'nin Bağdat büyükelçiliğini ve iyi Irak halkının Amerikalılarla çalıştığı diğer yerleri koruma görevini bırakmasını istiyor. İran'ın Irak yönetimine ne yapması gerektiğini söylemesi Iraklı vatanseverlerin hayatını tehlikeye atıyor. Irak halkı aslında İran'ın boyunduruğundan kurtulmak istiyor ve daha yakın zamanda İran Başkonsolosluğunu yakıp kül ettiler." ifadelerine yer verdi.

ABD-İran gerilimi


ABD ile İran arasındaki gerilim, geçtiğimiz hafta Iran'ın desteklediği Ketaib Hizbullah örgütünün, ABD askerlerinin kontrolündr olduğu Kerkük'teki K1 askeri üssüne roketli saldırı yapmasıyla tırmanışa geçti. Toplamda 31 roketli saldırıda, bir ABD'li sözleşmeli personel ölmüş, birçok ABD askeri de ağır yaralanmıştı. Bu yapılan saldırıya karşılık Amerika da, örgüte ait Irak ve Suriye'deki toplam 5 üsse hava saldırısı düzenlemiş, buna karşılık ise bu kere Şii milisler, Irak'ta Amerika'nın Bağdattaki Büyükelçiliğine saldırmıştı. Sıcak bölgeye asker sevk eden ABD, Irak yöndetimine baskı uygulayarak Büyükelçiliğin önünde ki Şii milislerin dağılmasını sağlatmıştı.

Pentagondan gelen açıklama ortalığı karıştırdıGündem haber, son dakika yapılan açıklamada Pentagon, İran Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin Bağdat Havalimanı yakınında düzenlenen saldırıda öldürüldüğünü duyurmuştu. İran tarafında, Dini Lider Ayetullah Ali Hamaney ise Amerika saldırısının intikamının kesinlikle alınacağını söylemişti. Aynı gün içinde Iran'ın desteklediği Şii milislerin Amerika askerlerinin kontrolünde olduğu bazı üslere roket ve füzelerle saldırı düzenlediği ancak saldırılarda herhangi bir kayıbın olmadığı, ölen ya da yaralananların olmadığı belirtilmişti.

 

İran'ın savaş tehdidi TIKLAYIN

Saldırının henüz üstlenilmedigi Beled üssüne füzeli saldırı TIKLAYIN

Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Etiketler: Amerika;, 52, bölgeyi, hedef, aldık.,
Yorumlar
Haber Yazılımı