Verification: e2e9b2b6fc341cbc yandex-verification: e2e9b2b6fc341cbc meta name="googlebot" content="indexs, follov" />
Reklam, reklam vermek istiyorum
Haber Detayı
05 Nisan 2020 - Pazar 20:01
 
Antalyada gezebileceğiniz 7 harika yer
Peki Antalya gezilecek yerler nereler? Antalya civarında yapılabilecek aktiviteler neler?
GEZİ REHBERİ Haberi
Antalyada gezebileceğiniz 7 harika yer

ANTALYA GEZİ REHBERİ: Görülmesi Gereken 7 Harika Yer

 
 
Antalya, ülkemizde turizm kentleri arasında lider olan bir Akdeniz kentidir. Kolay ulaşım imkanları hem şehre ulaşımda hem de şehir içi ulaşımda tatil yapmak isteyenlerin Antalya tatil beldesini seçmesinde oldukça etkili. Birçok aktiviteyi bir arada bulabileceğiniz Antalya hakkında merak edilenlerden biri de Antalya gezilecek yerler listesi. Antalya şehir içi ulaşımın kolay olması nedeni ile hızla gezilebilecek bir şehir.
Peki Antalya gezilecek yerler nereler? Antalya civarında yapılabilecek aktiviteler neler? Bu soruların her birinin cevabı sizin için hazırladığımız Antalya gezi rehberi yazımızda. İşte Antalya görülmesi gereken 7 harika yer
 
Resimli anlatım için web gorunumune geciniz.
 
 
 

1- Antalya Kaleiçi

 
 
Kaleiçi, Antalya denildiği zaman ilk akla gelen yerlerden biri. Bu yüzden de gezilecek yerlerin başında Kaleiçi’ne yer vermemiz gerektiğini düşündük. Kaleiçi Antalya Muratpaşa ilçesi içerisinde yer almakta. Denize nazır sokakları ve tarihi evleri ile görenleri büyüleyen bir yer olan Kaleiçi gören herkesi kendine bağlıyor. Kaleiçi’ne gitmişken Hadrian Kapısı, Yivli Minare ve Kaleiçi Müzesini gezmeyi unutmayın. Antalya’nın tarih kokan yerlerinden biri. Kaleiçi Antalya yerlilerinin de sıklıkla uğradığı bir yer. 
Hadrian Kapısı yapısının Roma imparatoru Hadrianus tarafından inşa edildiği bilinmektedir. Antik dönemlerden kalma eserlere meraklıysanız bu inşa oldukça dikkatinizi çekecektir.  Kapının üzerinde eskiden bulanan heykeller artık mevcut değil ancak kapının üzerindeki Latince yazıları görebilir ve tarihi hissedebilirsiniz. 
 
Yivli Minare kentte bulunan ilk İslam dönem eseridir. 13. Yüzyılda Bizans kilisesini camiye dönüştürülmek için inşa edilmiştir. İnşa emrini verenin ise Selçuklu hükümdarı Alaeddin Keykubat olduğu biliniyor. 
 
 

2- Antalya Düden Şelalesi 

 
 
Düden şelalesi size doğanın güzelliklerini unutulmayacak bir şekilde gösterecek doğal mekanlardan biri. Hele ki şelaleyi sakin bir anında yakalamayı başardıysanız kendinize cennetten bir köşe bulmuş gibi şanslı sayabilirsiniz. Su, şelale, yeşillik ve ağaçların bir arada bulunduğu ferah bir yer olan Düden şelalesi Antalya’nın yerlileri dahil herkes tarafından çok sevilmekte. 
Düden şelalesi şehir merkezine yaklaşık 10 kilometre kadar uzaklıktadır. Şelale Düden Başı bölgesinde ikiye ayrılıyor. Buradan sonra ise Yukarı düden ve aşağı düden olarak biliniyor. En çok tercih edilen ziyaret kolu ise Yukarı Düden. 
 
Şelalenin yukarı kısmında kafe ve hediyelik eşya dükkanları da bulunmakta. Durup soluklanmak için de harika bir yer olduğunu söylemekte fayda var. Ayrıca dükkanların olduğu bölgede bulunan şelaleden Büyük İskender’in atlarına su içirdiğine dair bir hikaye var. Bu yüzden de şelale İskender Şelalesi adı ile bilinmekte. 
 
 

3- Antalya Arkeoloji Müzesi 

 
 
Antalya tarihi geçmişi ile de bilinen bir kent. Sadece tatil ve aktiviteleri ile değil köklü tarihi ile de ziyaretçileri kendine bağlayan bir şehirdir. Antalya Arkeoloji Müzesi 1922 yılında Süleyman Fikri Erten tarafından kurulmuştur. Kurulma amacı ise kenti yağmalamaya gelen İtalyanlardan tarihi eserleri korumaktır. 
 
Tarih merakı olanların defalarca uğradığı Antalya Arkeoloji Müzesi çok sık ziyaret edilen müzelerden biridir. Neredeyse 5 bin eserin bulunduğu müzede her gidişinizde farklı eserler keşfedebilirsiniz. 
 
 

4- Antalya Aquarium 

 
 
Antalya Aquarium, Konyaaltı Plajının yakınlarında bulunan bir eğlence merkezi. Akvaryum 2 ana bölümden oluşuyor. Eğer Antalya Aquarium ziyaretinde bulunmadıysanız bu sizi çok şaşırtacak. Akşam yağan karlardan kocaman örümceklere ve tropik bitkilerin dünyasına kısa bir keşif yaptıran bu eğlence merkezi akvaryumu ile de büyüleyici bir yer. Hatta aktivitelere katılma imkanı bulursanız akvaryumda bulunan ender canlıları besleme fırsatı bile bulabilirsiniz. 
 
 

5- Antalya Aqualand Dolphinland

 
 
Antalya Aqualand Dolphinland kentin temalı eğlence merkezlerinden biri. Farklı farklı havuzları ve eğlenceli ortamı ile büyükten küçüğe herkesin koca bir günün nasıl geçtiğini anlamadan vakit geçirebileceği bir yer. Her Çarşamba ve cumartesi günü yunus gösterileri bulunmakta. Yunusları daha yakından görmek isterseniz zamanınızı iyi ayarlayın çünkü gösteriler heyecan verici. 
 
 

6- Antalya Mini City 

 
 
Mini City, koca bir şehrin dakikalar içerisinde gezilebildiği minyatür bir şehir. Bu parkta geçmişten gelen birçok yapının aslı ile neredeyse birebir minyatür kopyalarını görebilir ve mimarinin izlerine gözlerinizle şahitlik edebilirsiniz. Hiçbiri aslı gibi olamasa da bu park tarihi bilginizi taçlandıracak bir yer. 
 
 

7- Antalya Aspendos Antik Tiyatro

 
 
Gezilecek birçok yerden bahsetmişken Aspendos Antik Tiyatro’dan bahsetmesek olmazdı. Aspendos Antik Tiyatro Serik ilçesinde bulunan Belkıs köyü içerisinde yer alıyor. Romalılar tarafından milattan sonra 2. Yüzyılda inşa edildiği bilinen tiyatro birçok kültürel aktivitenin de evi olarak hala işlev görmekte. 
 
Aspendos Antik Tiyatro en çok daha büyüleyici hikayesi ile görenleri şaşırtıyor. Spoiler vermemek için hikayeden bahsetmeyeceğiz ancak duyduğunuzda hatırınızdan çıkmayacağına eminiz. 
Kaynak: Editör: Kübra Erciyes
Yorumlar
Haber Yazılımı