Verification: e2e9b2b6fc341cbc yandex-verification: e2e9b2b6fc341cbc meta name="googlebot" content="indexs, follov" />
Reklam, reklam vermek istiyorum
Haber Detayı
27 Mart 2021 - Cumartesi 09:49
 
Arabistanlı Lawrence Kimdir?
1. Dünya Savaşında yaşadıkları, Arabistanlı Lawrence filmine konu olmuştur
KÜLTÜR Haberi
Arabistanlı Lawrence Kimdir?

Arabistanlı Lawrence Kimdir?

 

Gündemin nabzı Thomas Edward Lawrence, Britanyalı arkeolog, asker ve diplomattır. Arabistanlı Lawrence adıyla anılır. Doğumu: 16 Ağustos 1888
Ölümü: 19 Mayıs 1935 (46 yaşında)

1916 - 1918 yılları arasında Arap Ayaklanması ve Sina ve Filistin Cephesi gibi olaylarda Osmanlı İmparatorluğu hakimiyetine karşı bir rol üstlenmiş, bölgedeki Arap aşiretlerini kışkırtıp, silahlandırarak Osmanlı'ya karşı ayaklanmalarını sağlamıştır. Bundan dolayı Arabistanlı Lawrence olarak tanınmıştır

1. Dünya Savaşında yaşadıkları, Arabistanlı Lawrence filmi'ne konu olmuştur. I.Faysal ile çok yakın ilişkiler içinde idi.

Lawrence, ilk tayin yeri olan Kahire'de İngiliz Askeri Haberalma Servisi için çalışırken, Araplarla olan sıcak ilişkileri Lawrence'ın, İngiliz ve Arap kuvvetleri arasındaki irtibat subaylığı görevi için seçilmesinde etken oldu ve ekim 1916'da görevlendirildi.

Mekke şerifi Hüseyin bin Ali'nin oğlu Emir Faysal komutasındaki düzensiz birliklerle beraber Osmanlı Ordusu'na karşı gerillalarla katıldı. Arapları, Medine'deki Osmanlı Muhafız Birliklerini şehirden çıkarmamaları yönünde ikna etti.

Araplar, şehre malzeme getiren Hicaz demiryoluna yaptıkları saldırıları artırıp, şehri savunmakla meşgul olan Osmanlı askerlerini bir yandan da demiryolunu tamir etmek zorunda bıraktılar. Lawrence, Akabe ve Şam'ın işgalinde de katıldı. Araplarla geçirdiği zaman zarfında farklı pencereler'den bakmayı bırakıp, onların geleneklerine adapte olup, deve ile seyahat ediyor ve dostu Prens Faysal'ın hediye ettiği yerel kıyafetleri giyiyordu.

I. Dünya Savaşı'nın sonlarında İngiliz Hükûmeti'ni, Arapların bağımsızlığının İngilizlerin yararına olduğuna ikna etti.

Arabistanlı Lawrence, 1918'de savaş muhabiri Lowell Thomas'ın belgesel film ve fotoğraflar çekmesine yardım etti. Savaştan sonra dünya turuna çıkan Lowell Thomas, oldukça yüksek paralar kazandı. Lowell Thomas ise Lawrence'ı büyük bir kahraman gibi gösterdi. Lawrence da bölgede daha önceden yüzlerce İngiliz ajanı tarafından yapılmış birçok şeyi kendine mal etti. 1962'de çekilen Arabistanlı Lawrence filmi ile Lawrence herkes tarafından tanınmış oldu.
 

Arabistanlı Lawrence Ölümü

 
Arabistanlı Lawrence, Clouds Dorset-İngiltere'de bir motosiklet kazasında yaralandı. Bundan tam altı gün sonra, 19 Mayıs 1935'te, 46 yaşındayken yaşamını yitirdi. Kaza yaptığı yol kenarındaki yer anı olarak işaretlendi. Arabistanlı Lawrence Eric Kennington tarafından St Paul Katedrali'ndeki kilise mahzenine yerleştirildi.İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çatalhöyük nerede ve önemi nedir?

Yunan mitoloji efsaneleri

Diri Diri Gömülmekten Korkan Doktor'un Camdan Mezarı
Kaynak: Editör: Y. Sevinç Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı