Haber Detayı
07 Temmuz 2020 - Salı 08:50
 
Araç Kiraladılar Ama Dolandırıldıklarını Sonra Anladılar
22 kişilik çete ve 4 firma çökertildi
GÜNDEM Haberi
Araç Kiraladılar Ama Dolandırıldıklarını Sonra Anladılar

Akılalmaz Bir Yöntemle Araç Kiralayanları Dolandırdılar

 

 

Gündemin nabzı, internet haberleri. Olayın geçtiği yer İstanbul. 22 kişilik çete olduğu idda edilen ve yöntemleri oldukça ilginç olan araç kiralama şirketi polis tarafından tarafından çökertildi. Olayın açığa çıkması 5 ay önce Bayrampaşa'da meydana gelen kavgayla başladı. İhbar yerine giden polis, olay yerine ulaştığında bir vatandaşın kiralama şirketi çalışanlarıyla kavga ettiğini gördü. Mağdur kişi malum araç kiralama şirketinden araç kiraladdığını söyleyerek, polise "Ben 10 günlük araç kiraladım. Benden araca zarar gelme karşılığında provizyon ücreti almışlardı. Bir sabah kalktım, aracın çizildiğini gördüm. Ben aracı çizmedim. Kendileri çizerek zarar verdiler ve benden provizyon parasını aldılar" diyerek kendini ifade etti.
 

 

KONUYLA İLGİLİ ŞİKAYETLER PEŞ PEŞE GELDİ

 


İstanbul'un değişik bölgelerinden ard arda yakın şikayetler gelmeye başlayınca, Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri harekete geçme kararı aldı. Ekiplerin yapmış olduğu çalışmalarda, birbirleriyle ilişki içerisinde 4 firma daha tespit edildi. Mahkemeden alınan karar ile bu şüpheli 4 firma teknik ve fiziki takib altına alındı.
 


KENDİ ARAÇLARINI ÇİZMİŞLER
 


Polisin yaptığı sıkı takiple kiralama çetesinin ilginç yöntemi hemen ortaya çıkarıldı. Buna göre; 4 ayrı firma araç kiralama adı altında internet ve çeşitli mecralardan reklamlar veriyordu. Sonra ise kiralama şirketine gelen müşterilere, kiralayacakları aracın başına herhangi bir zarar gelme durumunda önceden provizyon adını verdikleri bir miktar parayı, kredi kartlarından tahsil ediyorlardı. Ardından araçtaki GPRS sayesinde müşteriye verdikleri araçları takip ederek, park halindeki araçları çizerek zarar veriyorlardı. Asıl mesele burada başlıyor, aracı geri getiren müşteriden, "araç zarar görmüş" denilerek alınan provizyon iade edilmiyordu. Parayı iade etmeyerek el koyan çete akabinde aracın zararını ise kaskodan karşılıyorlardı.

 


YÖNTEMLE 145 KİŞİYİ DOLANDIRDILAR

 

Deliller toplanarak, ardından da birbirleriyle bağlantılı 4 gruba operasyon yapılıp, 22 kişi gözaltına alındı. Toplam 700 bin tl değerinde senedin bulunduğu bir çok dokümana da el konuldu. İlk belirlemelerde, çetenin bu yöntemle 145 kişiyi dolandırdığı anlaşıldı. Mağdur sayısının daha yüksek olduğu fakat birçok kişinin bu dolandırıcılık yönteminden haberdar olmadığı anlaşıldı. 22 şüpheli yapılan işlemlerden sonra adliyeye sevkedildi.

araç kiralama, haberler, son dakika haberler

Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı