Haber Detayı
05 Şubat 2020 - Çarşamba 05:26 Bu haber 576 kez okundu
 
Aralıklı Diyet 'oruç' Yöntemi Nedir? Faydaları Nelerdir?
Aralıklı diyet yada diğer adıyla aralıklı oruç yöntemi son dönemlerin en popiler zayıflama yöntemlerinden biri olarak kabul görmekte.
SAĞLIK Haberi
Aralıklı Diyet 'oruç' Yöntemi Nedir? Faydaları Nelerdir?

gündemin nabzı haberler olarak sizin için araştırdık. Kilo vermek isteyenler için denenen sağlıklı, sağlıksız birçok diyet var. Son zamanlarda ise aralıklı oruç (intermittent fasting) yöntemi ile zayıflama gittikçe daha fazla yaygınlaşmaya başladı. Gündemin nabzı olarak bu yöntemin ilgi çekici hale getiren nedenleri ve sağlıklı olup olmadığına dair bir kanıt varmı sizin için araştırdık.

Takip edeceğiniz düzen ister 5-2, istersenizde 16-8 yeme düzeni olsun artık kilo vermek için yedikleriniz kadar, ne zaman yemek yediğiniz de çok önemli.

Twitter'ın CEO'su olan Jack Dorsey, geçtiğimiz günlerde günlük sadece bir öğün yemek yediğini açıkladı. Ardından sosyal medyada tepkiye neden olan açıklama sonrası uzmanlar, bunun 'ölçüsüz bir diyet' olduğunun üstünde durdu.

International Food Information Council Foundation (Uluslararası Gıda Enformasyonu Konseyi Kurumu) son yapmış olduğu bir araştırmasına göre, geçtiğimiz yılın en popüler diyeti "aralıklı oruç" diyeti çıktı.

Bu diyet yöntemi yöntemi farklı şekillerde de uygulanabilmekte. Fakat ne kadar farklı şekillerde uygulanırsa uygulansın, yinede düzenli aralıklarla ve belirli bir süre içinde çok az gıda tüketmek gerekmekte.

Aralıklı oruç diyeti yöntemleri;

16/8 diyet yöntemi

16-8 diye tabir edilen diyet yönteminde günün 16 saati oruç tutarak, yani hiçbir şey yemeyerek geçirmek gerekiyor. Yemek yenebilensaat ise günden geriye kaaln 8 saatlik dilim. Bu arada genellikle öğlen 12 ve akşam 8 saatleri arası tercih edilmekte.


5/2 diyet yöntemi

5-2 diye tabir edilen diğer diyet yönteminde de haftanın arka arkaya olmayan iki günü, günlük sağlıklı alınması gereken kalorinin sadece yüzde 25'i alınabilmekte.


24 diyet yöntemi

24 saatlik diyet yönteminde haftanın ya da duyulan ihtiyaca göre ayın bir günü kesinlikle hiçbir şey yenmemesi gerekiyor.

Merak edip deneyenler ise, yöntemin kilo vermek isteyenler için çok iyi sonuçlar verdiğini söylüyor. 2017'de Annual Review of Nutrition (Yıllık Beslenme Değerlendirmesi) isimli bir dergide yer verilen bir araştırmaya göre de, bu yöntemi denemiş 16 kişiden 11'i kesinlikle kilo vermeyi başardı.

Diyetisyen Doktor Linia Patel aynı zamanda İngiliz Diyetisyenler Birliği'nin sözcüsü şu açıklamalarda bulundu; "Bunun sebebi aslında basit matematik, zira aldığınız kaloriyi azaltmış oluyorsunuz" dedi.

Fakat aynı araştırmaya göre de, aralıklı oruç yöntemlerinden bazıları tavsiye dahi edilmiyor. Bazı günler yapılan tam gün diyeti aşırı açlığa sebep olmakla birlikte sonrasında daha fazla tüketime sebebiyet vereceğinden pratik bir uygulama olarak ön görülmüyor.


Zorunlu tutulan oruç

Oruç tutmak, geçmişten günümüze dini, kültürel ya da manevi sebepler ile dünyanın birçok farklı yerinde uygulandı.

Dini inanışların dışında oruç tutmak daha eski dönemlere kadar uzanıyordu. Bunun sebebini ise Dr. Patel'e göre şöyle,

Doktor Patel'e göre çok eski tarihlerde insanların mecbur kaldıkları bir oruç aralığı oluyordu. Örnek vermek gerekirse; avcılık ile ailesinin be kendi hayatını geçindiren insanlar sadece bir hayvanı avladığında yemek yiyebiliyordu. Bu sebeple orucun maneviyatındada anlatılmak istenen kavramlardan birisi olarak bu durum onların hayatlarının bir parçasıydı.

Son zamanlarda ise sürekli olarak çeşitli besine ulaşmak artık çok kolay. Besine bu kadar kolay ulaşırken bir yandan da çok daha az hareketli hayatlar yaşamaya başladık. Bunlar bir araya gelince, obezite hastalığı kaçınılmaz olarak ortaya çıktı.

Kurallar insanların hayatında hep olmuştur

Dr. Patel'e göre, sağlıksız beslenen insanlara sadece sağlıklı ve dengeli beslenmeleri gerektiğini söylemek yetmiyor:

"İnsanları kuralları sever. Biraz disipline girmek ve hiçbir şey yemeyeceğimiz belli sürelerin olması olumlu bir şey."

Kötü kalori diye bildiğimiz yağ, şeker ve karbonhidrat gibi besinlerin yasaklandığı birçok diyetin tersine, aralıklı diyetde yemeniz gereken hiçbir yiyecek bu kadar katı şekilde yasak değil. Burada önemli olan tek unsur zamanlama. Muhtemeldir ki bu sebepten dolayı insanlara daha basit ve ilgi çekici gelmekte.

 

Hacamat nedir faydaları nelerdir? TIKLAYIN

 

Sağlıklı yaşam ve kilo verme tiyoları. TIKLAYIN

 

Devamı gelecek...

Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Etiketler: Aralıklı, Diyet, 'oruç', Yöntemi, Nedir?, Faydaları, Nelerdir?,
Yorumlar
Haber Yazılımı