Reklam, reklam vermek istiyorum
Haber Detayı
29 Mayıs 2022 - Pazar 22:31
 
Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?
Yeni Asgari Ücret Ne Kadar? Ek zam ne kadar olacak, ek zam yapilmazsa çözüm ne olmalı
EKONOMİ Haberi
Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?


Yeni Asgari Ücret Ne Kadar?

 


Temmuz Zamlı Asgari Ücreti Belli Oldu! Türkiye’deki asgari ücrete Temmuz ayında ara zam yapılmasına dair gelen açıklamalar umutları artırırken, ara zam için formül bulundu. 6 aylık enflasyon farkı kadar zam yapılırsa temmuz ayında asgari ücret ne kadar olacak?

Senede1 defa zam yapılan asgari ücrete temmuz ayında ek zam yapılması gündemde. Bunun için önce yasa değişikliği yapılması gerekiyor.  Her sene aralık ayında bir kez belirlenen asgari ücrete 6 aylık enflasyon farkı kadar temmuz ayında ara zam yapılması formülünün masada olduğu belirtildi.

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin ek zam için sinyal verirken, AK Parti sözcüsü Ömer Çelik MYK toplantısı sonrasında, “Emeklimiz, esnafımız, çiftçimiz genç arkadaşlarımız bunlardan gelen talepleri takip ediyor ve değerlendiriyoruz” diye belirtti.

Asgari ücrete bir yılda birden fazla zam gelebilmesi için yasa çıkarılması gerekmediği belirtiliyor. Bunun gerçekleşmesi halinde asgari ücrete ‘6 aylık enflasyon farkı kadar zam’ formülü masada.
6 Aylık Enflasyon Oranı Yüzde 41 Olacak

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı enflasyon oranlarına göre 2022’nin ilk dört ayında enflasyon yüzde 31,5 olarak geçti. Merkez Bankası mayıs ayı Piyasa Katılımcıları Anketi’ne göre mayıs enflasyon beklentisi yüzde 3.97 olurken, haziran ayı enflasyon beklentisi ise yüzde 2.97 idi. Bu rakamların gerçekleşmesi halinde 2022 Temmuz zammı için belirleyici olacak 6 aylık enflasyon oranı da yüzde 41 olacak.
Memur ve emekliye temmuz ayında enflasyon artışı kadar zam yapılacak. Yasa değişikliği durumunda da asgari ücrete 6 aylık enflasyon farkı kadar zam yapılacak.

5.997,30 TL Seviyesine gelecek mevcut vaziyette net asgari ücret 4.253,40 TL. Eğer beklenen 6 aylık enflasyon oranı yüzde 41 olarak gerçekleşirse asgari ücret temmuz zammı ile birlikte 5.997,30 TL seviyesine çıkacak fakat temmuz zammı gerçekleşirse; aralık ayındaki Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısında artık 2022 yılının ikinci yarısındaki enflasyon dikkate alınacak.
 
Asgari Ücret 2022 Evli, Bekar Tablosu
Kaynak: Editör: S Çndk
Etiketler: Asgari Ücret Ne Kadar Olacak, Yeni Asgari Ücret Ne Kadar, Temmuz Zamlı Asgari Ücreti Belli Oldu, ek zam, asgari ücret,
Yorumlar
Haber Yazılımı