Haber Detayı
06 Ocak 2020 - Pazartesi 18:37 Bu haber 591 kez okundu
 
Avustralyada çıkan orman yangınından acı haberler
Avustralyada çıkan yangında 1500 ev kül oldu 500 milyondan fazla hayvan öldü.
DÜNYA Haberi
Avustralyada çıkan orman yangınından acı haberler

Şiddetli rüzgar işleri zorlaştırıyor

 

Son dakika haberler, Ülkenin güney doğusunda bir türlü kontrol atına alınamayan yangınlara bir de rüzgarın kuvveti eklenince itfaiyecilerin çabalarını zorlaştırdığı ve dolayısı ile yangınların yayılması riskini artırdığı bildirildi.


BBC'nin yapmış olduğu son dakika haberlerine göre, Avustralya'da eylülden bu tarafa orman ve çayırlık alanlarda etkili olan ve ara ara yerleşim alanlarına da sıçrayan yangınlara itfaiyecilerin müdahalesi, artan hava sıcaklığı ve şiddetli rüzgarın artması ile güçleşiyor.


Yönünü güneye çevirmiş olan ve şiddeti saate 128 km ulaşan rüzgar, Yeni Güney Galler eyaletinde farklı noktalarda irili ufaklı yangınların yayılması riskini artirdığı gelen diğer bilgiler arasında yer aldı.


Yeni Güney Galler de gece müdehalelerinde çıkan aksaklıklarda 4 itfaiyecinin yaralandığı bildirildi.

 

İtfaiye ekiplerinden alınan son dakika bilgilere göre;


Eyaletin Kırsal İtfaiye Hizmeti Şefi Shane Fitzsimmons, 9News'e yaptığı yangın ile ilgili açıklamada, dün yangınlarda "yüzlerce" evin yanmış olma ihtimali olduğunu söyledi.

Kırsal İtfaiye Hizmeti Fitzsimmons, eyaletteki toplam yangının150 farklı bölgede faal olduğunu, bunlardan 64'ünün hala kontrol altına alınamadığını sözlerine ekledi.

 

Bölgedeki hava sıcaklığıninda arttığı gelen haberler arasında

Sürekli Artan rüzgar hızının yangınları körükleyerek daha da alevlendirdiği güneydoğu Avustralya bölgesi, bazı kesimlerinde yaşanan hava sıcaklığı 40 dereceyi aşarken, Sydney kentinin batısındaki Penrith bölgesinde de ise 48,9 derece gibi rekor sıcaklığa ulaştı.

 

Avustralya Başbakanı askeri personel ve ekipmanında bölgeye sevkinin sağlandığını bildirdi.


Öte taraftan, Victoria eyaletinde yangınlardan dolayı mahsur kalan halk için bölgeye askeri helikopterler gönderilerek tahliyeleri sağlandı..

Ayrı bölgelerde devam eden ve 5 milyon hektara yakın alanı yok eden yangınlarda, 1500'den fazla hane yanarak kül oldu.

Ek olarak 3 bin askeri personelinde katıldıği söndürme ve arama kurtarmada Kriz sürecinde 4 yangın söndürme uçağı kiralamak için yaklaşık olarak 20 milyon Avustralya doları (14 milyon dolar) harcanacağı bilgisini paylaşan Morrison, askeri donanmaya ait "HMAS Adelaide" gemisinin, yangından etkilenen Yeni Güney Galler ve Victoria eyaletleri kıyıları yakınlarındaki yaşayan halkın tahliye işlemlerine destek için gönderildiğini belirtmişti.


Yetkililerden alınan bilgiye göre, cuma günü, eyalet genelinde oluşan yangınlardan dolayı 28 kişiden haber alınamadı

Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Etiketler: Son dakika, avusturalyada yangın, avusturalyada çıkan yangın, gündemin nabz
Yorumlar
Haber Yazılımı