Verification: e2e9b2b6fc341cbc yandex-verification: e2e9b2b6fc341cbc meta name="googlebot" content="indexs, follov" />
Haber Detayı
30 Ocak 2021 - Cumartesi 10:02
 
Ayaklarda yanma hissi neden olur?
Ayakların genelinde veya altındaki yanma hissi, genellikle ayağın iç kısımlarında ya da topuk bölgesinde oluşan rahatsızlık hissidir.
SAĞLIK Haberi
Ayaklarda yanma hissi neden olur?

Ayaklarda yanma hissi neden olur?

 

Konu Başlıkları
 

1) Ayaklarda yanma hissi neden olur?
2) Ayaklarda yanma hissi için hangi doktora gidilir
3) Ayaklarda yanma hissi nedenleri
4) Ayaklarda yanma hissi belirtileri
5) Ayaklarda yanma hissi kadınlarda daha sık görülüyor

 

Ayakların genelinde veya altındaki yanma hissi, genellikle ayağın iç kısımlarında ya da topuk bölgesinde oluşan rahatsızlık hissidir. Ayaklardaki yanma hissi günümüz insanında en çok görülen ve huzursuz eden sorunlardandır. Cinsiyete bakıldığında ise, ayak yanması 50 yaş üzerindeki kadınlarda daha sık görülmektedir. Ayak yanma hissinin görülme zamanları ise daha çok Huzursuz bacak sendromunda olduğu gibi geceleridir. Fakat gündüzleri de kendini gösterebilmektedir. Ayaklarda yanma hissi başlı başına bir sorun olmasına rağmen genellikle sebebi Başka hastalıklar olmaktadır. Peki, ayaklarda yanma hissi neden olur?

Ayaklarda yanma hissi

Ayaklarda yanma hissi için hangi doktora gidilir

Ayak yanma rahatsızlığının altında ki sebebin araştırılabilmesi için, gidilebilecek bölümler arasında, Dahiliye, Ortopedi ve nöroloji olanları yer almaktadır. Tanı için, gerekli kan tahlilleri, MR, EMG ve ayak grafileri gibi tanı yöntemleri istenebilmektedir.

Ayak yanması için uygulanacak tedavi de doktorun önceliği, altta yatan sebepleri incelemek ve hastalığa uygun tedavi yönteminin uygulanması olmalıdır. Yapılacak olan tedaviye ek olarak vitamin takviyeleri ayak için hijyen ayak bakımı yapılacak olan tedavide oldukça önemlidir. Ayak yanması rahatsızlığı tedavi edilirken, gerçek sebep bulunana kadar hasta takip edilmeli ve şikayetleri azaltılmalı, bunun için de ilaç takviyesi verilmelidir.
 

Ayaklarda yanma hissi nedenleri

 

Ayaklarda yanma hissi nedenleri

1. Kanda hemoglobin yüksekliğinden;

2. Basma bozukluklarından,

3. Şeker hastalığından (diyabetik ayak),

4. Amiloidoz birikiminden,

5. Vitamin eksikliklerinden,

6. Lomber disk hernisi (bel fıtığı),

7. Tarsal tünel sendromundan,

8. Siyatik sinir hasarından,

9. Hipotiroidi (tiroid azlığı),

10. Romatoid artrit,

11. Böbrek yetmezliği,

12. Huzursuz bacak sendromu gibi sayabileceğimiz çeşitli sebeplerden kaynaklanan bilmektedir. Ayrıca taban düşüklüğü dediğimiz rahatsızlıktan dolayı da kişiler ayak altı yanması yaşayabilirler. Bu yanmanın giderilebilmesi için, kremler ve ayak altı spreyleri kullanılabilir.

Diğer önemli sebeplere bakacak olurasak;

Ayak yanması, "Akut arter tıkanmasına bağlı gelişebilir ve özellikle sigara kullananlarda Buerger hastalığı veya Raynaud fenomeni gelişmiş ise ayaklarda yanma, karıncalanma, hissizlik ve ağrılar hissedilebilir."
Ayaklarda yanma hissi neden olur
Geçmişte geçirilen bazı ağır kazalar, travmalara bağlı sinir hasarları vb. aynı zamanda ayak yanma hissi, karıncalanmalar ve ağrılara sebep olabilmektedir.

Bel fıtığının sebep olduğu sinir sıkışmaları da ayaklarda yanma hissine neden olabilmektedir.

B12 gibi bazı vitamin eksikliklerinde de ayak yanma hissi oluşmaktadır.

 

Ayaklarda yanma hissi belirtileri

Yanmanın en önemli belirtisi diyebileceğimiz gece rahatsız eden ve kendini gösteren yanma, iğnelenme, karıncalanma ve kaşınma hissidir. Bu rahatsızlık bazı durumlarda gündüz vakitlerinde de gerçekleşebilir ve hastada uykusuzluğa ve strese yol açabilir. Sürekli ayaklarda yanma gerçekleşmesi, ayakta durmayı daha da zorlaştırabilirmektedir.
Yanan ayak sendromu
Yanan ayaklar sendromu da diyebileceğimiz genetik faktörlerin içerisine girdiği ve görme tembelliği, görme alanında bozukluklarında eşlik ettiği hastalarda bildirilmiş olup, bu durum farklı ve özel bir durum olarak tanınmıştır.

 

Ayaklarda yanma hissi kadınlarda daha sık görülüyor

Kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülen bu rahatsızlık, 50 yaş üzerindeki kişilerde artış göstermektedir. Kadınlarda sık görülmesinin sebeplerinden biriside menopoz dönemine girmiş olmalarıdır. Gece ayakları ört meme ve yanma sık görülen şikayetler arasında yer almaktadır. Ayrıca yanan ayak sendromu, gecelerin yanı sıra gündüzleri de rahatsızlık veren bir hastalıktır.


Sizin İçin Seçtiklerimiz

Kaliteli Uyku İçin Yapılması Gerekenler
 

Işıl ışıl bir cilt içinPürüssüz Cilt İçin Ne Yapımalı


Sıvı yüz germeSıvı Yüz Germe Nedir
 

 

Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı