Verification: e2e9b2b6fc341cbc yandex-verification: e2e9b2b6fc341cbc meta name="googlebot" content="indexs, follov" />
Haber Detayı
26 Ekim 2020 - Pazartesi 07:57
 
Balık Tezgahlarında Yapılan Büyük Hile
Gündem, Balık av sezonunun başlaması ile birlikte balık tezgahları balıkla dolup taştı
GÜNDEM Haberi
Balık Tezgahlarında Yapılan Büyük Hile

Balık Tezgahlarında Yapılan Büyük Hile!

 

GündemBalık av sezonunun başlaması ile birlikte balık tezgahları balıkla dolup taştı ancak yetkililer bazı satıcıların hileye başvurarak tezgahların üzerine mor ya da mavi ışık vererek balıkların oluşan kusurlarını gizlediklerini ortaya çıkardılar. Gündemin nabzıHilenin yapıldığı ve bulunduğu yer, Bursa'nın Osmangazi Belediyesi Zabıta ekipleri, geçtiğimiz günlerde değişik ışık filtreleri kullanarak sattıkları balıkların bazı kusurlarını saklayan işletmelere yönelik 'hileli satış yapmaktan' cezai işlem uyguladı. Satışa hile karıştırdığı belirlenen işletmeler hakkında zabıta ekiplerince tespit tutanakları tutuldu ve kusur gizleyen ışıklandırmanın sökülmesi için belirli süre verildi.

Hile

UZMANLAR IŞIĞIN RENGİ VE ŞİDDETİ ÖNEMLİ DEDİ

Mersin Üniversitesinde Su Ürünleri bölümünde İşleme Teknolojisi Öğret. Üyesi Doçent Doktor Deniz Ayas, balık severleri ve tüketenleri, teknolojik ışık hilesine karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı. Balık tezgahlarının üzerine koyulan ışığın gündüz ışı şeklinde olması gerektiğini ifade eden Ayas, sözlerine şöyle devam etti, "Balık tezgahlarının ışıklandırılmasında ışığın rengi ve şiddeti önemli. Kullanılan ışığın yeterli miktarda ve gün ışığı şeklinde olması gerekir. Eğer renkli ışık kullanılıyorsa balığın rengini ve bazı fiziksel özelliklerini göremeyebilirsiniz. Çünkü ortam ışıklandırması bunu engeller. Bu da su ürünlerinde hileli satış yapıldığını düşündürür. Balıkların tazelik kriteri vardır. Bu kriterlerin bir çoğu gözle tespit edilir. Balığın rengi ve parlaklığı belirlenir. Solungaç rengi kırmızı olmalıdır. Gözleri bulanık olmamalıdır, canlı bir göz rengine sahip olmalı. Eğer renkli ya da düşük ortam ışıklandırması kullanılırsa tüketici ayırt edici özellikleri fark edemez. Burada da hileli satış akla gelir. Ortam ışıklandırması normal ışık şiddetinde olması gerekir ve gün ışığı dediğimiz ledlerle ışıklandırılmalı" diye ifade etti.

 

"BALIK GÜN IŞIĞINDA KENDİSİNİ GÖSTERİR"

Mersin balık pazarında ki esnafların gün ışığının yeteri kadar iyi olmaması sebebiyle aydınlatma lambası kullandıklarını belirtti. Balıkçılar, bu ışıkların müşterileri yanıltmaya yönelik olmadığını öne sürdü. Mersin Balıkçılar Derneği Bşk. Yrdm. Adnan Polat, balık severlerin satın aldıkları balıkları daha net görüp seçebilmesi için balık tezgahlarında gün ışığı ışık sistemini kullandıklarını belirtti. Tezgahlarılda ışık kullanmamanın vatandaşların lehine değil aleyhine olacağını da belirten Polat, "Balık gün ışığında kendisini gösterir. Burası kapalı alan olduğu için aydınlatma olarak gün ışığı kullanıyoruz. Balık aydınlık ortamda seçilir. Müşterinin balığın daha net bir şekilde görüp alması için aydınlatma sağlıyoruz. Karanlık olması müşterinin aleyhinedir" şeklinde ifade etti.
 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

 
 
Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı