Bumerang - Yazarkafe
Haber Detayı
07 Mart 2020 - Cumartesi 06:58 Bu haber 800522 kez okundu
 
Başkan Recep Tayyip Erdoğan ve Putin görüşmesi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İdlib'de yükselen gerilimle ilgili konuşmak için dün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Moskova'da bir araya geldi.
DÜNYA Haberi
Başkan Recep Tayyip Erdoğan ve Putin görüşmesi

Son dakika haberler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İdlib'de yükselen gerilimle ilgili konuşmak için dün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Moskova'da bir araya geldi. Görüşmelerin ardından, Türkiye ve Rusya arasında İdlib Mutabakatı imzalanıp ateşkes sağlandı. Ateşkesten sonra bugün İdlib'den ilk görüntüler geldi. Görüntülerde, Rus ve Türk askeri araçlarının beraber hareket ettiği anlar ekranlara yansıdı. 

 

ATEŞKESİN ARDINDAN

 

Gündemin nabzı, Ateşkes imzalandıktan sonra İdlib'den gelen ilk görüntülerde Türk ve Rus askeri araçlarının birlikte devriye attığı anlar yer aldı.

 

İDLİB MUTABAKATI MADDELERİ

 

1. madde: İdlib gerginliği azaltma bölgesindeki temas hattı boyunca bütün askeri faaliyetler 6 Mart 2020 tarihinde saat 00:01'den itibaren durdurulacaktır.

2. madde: M4 karayolunun kuzeyinde 6 km ve güneyinde 6 km derinliğinde bir güvenli koridor tesis edilecektir. Güvenli koridorun işleyişine dair ayrıntılı esas ve usuller, Türkiye Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu Savunma Bakanlıkları arasında 7 gün içinde kararlaştırılacaktır.

3. madde: Türk-Rus ortak devriyeleri, 15 Mart 2020 tarihinde M4 karayolunun Trumba'dan (Serakib'in 2 km batısı) Ain-Al-Havr'a kadar olan kesimi boyunca başlatılacaktır.

 

ERDOĞAN: ATEŞKES ÖNEMLİ KAZANIMLAR GETİRİYOR

 

"Suriye konusunda daha önce de Sayın Putin'e bahsettiği bir konuyu bugün de ele alma imkanı bulduk. Suriye ve İdlib'deki gelişmeler ikili ilişkilerimizi olumsuz yönde etkilememelidir. Bu anlayışla bugün önemli bir adımda bulunduk ve ateşkes anlaşmasını yaptık. Buradaki üç madde önem arz ediyor. 6 Mart 2020 saat 00.01'den itibaren yürürlüğe giren ateşkesle ilgili arkadaşlarımız konunun sahada takibini de yapıyor.

 

Ateşkes birkaç alanda önemli kazanımlar getiriyor.

 

-Ülkemizin sınırlarını rejim ve terör saldırılarına karşı daha korunaklı bir hale getiriyor.

-İdlib bölgesinde istikrar ve normale dönmeye imkan hazırlıyor.

-Orada bulunan askerlerimizin güvenliğini garanti altına alıyor.

-Sivillerin güvenliği için önemli bir durum teşkil ediyor.

Kaynak: Editör: Y. Sevinç Çendik
Etiketler: Başkan, Recep, Tayyip, Erdoğan, ve, Putin, görüşmesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı