Haber Detayı
04 Ocak 2020 - Cumartesi 09:25 Bu haber 638 kez okundu
 
Bedeninizi değiştirmek mümkün mü?
Dahi mi? Frankestein mi? Kafa nakli nasıl mümkün olabilir? İlk kafa nakli yapıldı mı?
- Haberi
Bedeninizi değiştirmek mümkün mü?

Son dakika bilim haberler'inden gelişmeler. İlk kafa naklinin gerçekleşmesi ne zaman mümkün olabilir? Gündemin nabzı sizin için araştırdı. Kafa naklinin olabilirliliğini savunanlar bu işlemin ölümsüzlüğü sağlayabileceğini düşünüyor. Dr. Mathew bu yöntemin, omurga yaralanması geçirenlere yardımcı olmasa da ALS ya da MND gibi dejeneratif kas hastalığı olanlara yardım edebileceğini dile getiriyor. Son dakika, haberler. Bir insanın bilincini başka bir vücuda taşıyabileceğine inanan Ulusal Sağlık Hizmeti (NHS) üyesi eski beyin cerrahı, ilk insan kafası nakillerinin önümüzdeki 10 yıl içerisinde gerçekleştirilebileceği iddiasında. Matthew, bir kişinin sadece kafasının değil, aynı zamanda tüm omuriliğinin başka bir bedene nakledilmesi gerektiği düşüncesinde.

 

Amaç beyin fırtınası yapmaktı.

 

 

Dr. Mathew, The Telegraph'a yaptığı açıklamada “Başlangıçta niyetimiz sadece bir fikir üzerine beyin fırtınası yapmaktı ve bu fikir epey aptalca görünüyordu ama sonra farkettim ki aslında değil. Beyin nakli yapar ve beyinle omuriliği bir arada tutarsanız, bu aslında imkansız değil. Omuriliği tek parça tutma düşüncesi her zaman tam anlamıyla göz korkutucu oldu ama artık modern teknolojiyle birçok şeyi yapabilirsiniz. 

 

Şuanda bir yada iki sinir bağlayabiliriz ama;

 

 

Şu anda bir ya da iki siniri bağlayabilirsiniz ama robotik ve yapay zekayla yakında 200 sinir bağlayabiliyor olacağız. Tüm omurgayı çıkarırsınız, böylece bütün beyni, omuriliği ve lumbosakralı yeni bir vücuda yerleştirebilirsiniz. Durayı (omuriliğin koruyucu zarı) içinde bir delik açmadan sağlam şekilde çıkarmanın çok zor olduğu açık.

 

 

Bir robot vucudu kim ister?

 

Bir dizi ilerleme ve kademeli adımlar gerektirecek ama muhtemelen önümüzdeki 10 yıl içinde gerçekleşecek." Dr. Mathew, bu yöntemin insanlara robotik bedenler verilmesini sağlayabileceğini öne sürüyor.

Kaynak: Editör: Y. Sevinç Çendik
Etiketler: Kafa, nakli, mümkün, mü?, , son dakika, gündemin nabzı, gündem haber, habe
Yorumlar
Haber Yazılımı