Verification: e2e9b2b6fc341cbc yandex-verification: e2e9b2b6fc341cbc meta name="googlebot" content="indexs, follov" />
Reklam, reklam vermek istiyorum
Haber Detayı
07 Mart 2021 - Pazar 17:08
 
Beklenen istanbul depremi kaç şiddetinde olacak?
İstanbul'un iki ilçesi için deprem uyarısı: Şu anda bile hareket ediyor!
GÜNDEM Haberi
Beklenen istanbul depremi kaç şiddetinde olacak?

Beklenen istanbul depremi kaç şiddetinde olacak?

 

Son dakika haberleri. İstanbul'un iki ilçesi için deprem uyarısı: Şu anda bile hareket ediyor!


Deprem haftasında konuşma yapan Prof. Doktor Naci Görür, K.çekmece ve B.Çekmece için önemli uyarılar yaptı. Görür yaptığı açıklamada, "Buralar heyelan olan yerler, şu anda bile hareket ediyor.  Depremle birlikte burada ciddi yıkımlar meydana gelecektir" ifadelerin yer verdi.

İstanbul'da olası bir depremde 53 bine yakın binanın ağır hasar alması öngörülüyor. Profesör deprem bilimci olan Naci Görür, deprem olduğu takdirde, İstanbul'da en çok etkilenecek bölgenin Avrupa Yakası kıyı kesimleri olduğunu belirtti.

Küçükçekmece ve Büyükçekmece ilçelerine dikkat çekti

Türkiye, dünyanın en yoğun deprem kuşaklarından birinin üzerinde bulunmakta ve her yıl buna istinaden, 1-7 Mart arası deprem haftası olarak anılmaktadır.
 

Beklenen istanbul depremi kaç şiddetinde olacak?


Anılan deprem haftasından dolayı konuşmasında İstanbul depreminden de bahseden Naci görür İstanbul'da olacak olan depremin minimum 7 şiddetinde maksimum ise, 7.5 şiddetinde olacağını söyledi.

Dr Naci görür üstüne basa basa beklenen depremde müdahale edilecek bölgelerin öncelikli kıyı ilçeler olduğunu ve bu ilçelerin şu anda bile hareket halinde olduğunu belirtti.

Kıyı kesimler hareket halinde

Küçükçekmece Büyükçekmece projelerinden bahseden Naci Görür, "Büyükçekmece-Küçükçekmece arası heyelanların olduğu yerler. Buralar şu anda bile kayıyor, hareket ediyor. Depremde haliyle bu kayma hareketi heyelanlara dönüşecektir. Depremle birlikte burada ciddi yıkımlar meydana gelecektir. Deprem heyelanları tetikleyecektir. Şu anda deprem yokken bile yavaş yavaş deformasyon, hareket var zeminde. Yılda birkaç santim hareket ediyor. O nedenle İstanbul'da bu bölge üzerinde mutlaka çalışmak gerekir" diye ifade etti.

5 Kat etkili olabilir

İstanbul'un Avrupa Yakası için önemli derecede kritik açıklamalarda bulunan Profesör Dr Naci görür, sözlerine Şöyle devam etti; "İstanbul depreme yaklaşıyor. Muhtemelen ilk kırılacağını düşündüğümüz yer de Silivri açıklarıyla Yeşilköy açıkları arasında Kumburgaz Kolu. Dolayısıyla bu depremde İstanbul genelde etkilenecek ama en fazla Avrupa yakası etkilenecek. Bunun nedeni, hem deprem üretecek faya yakın olması hem buradaki zemin ve jeolojik formasyon depremin etkisini büyütecek nitelikte. Yani zemini sağlam bir yerde depremin etkisini bir olarak düşünürsek, Avrupa yakasında kimi yerlerde deprem etkisi beş katına kadar çıkabilir.

Buradaki zemin genellikle çürük olan zeminlerdir. İçinde su olan, çimentolaşmamış, kaya niteliği göstermeyen, gevşek, yumuşak zeminlerdir. Dolayısıyla deprem olduğu takdirde bu tür zeminin içerisine giren sismik dalgaların hızları yavaşlayarak bu zemin içerisinde oyalanır ve daha fazla hareket ederek yıkıma neden olurlar. Bu tür zeminlerde yer ivmesi daha fazlasıdır en büyük yer hız daha fazladır. Avrupa yakasında özellikle kıyıdan itibaren ilk 10 kilometrelik şerit içerisindeki alanların çoğunda sarsıntının hızı ve ivmesi daha fazla olacaktır."

Diğer bir sorun ise, milyonlarca ton moloz

Dr Naci Görür, depremin diğer bir sorunununda zarar görmüş ya da yıkılmış binalardan arta kalan milyonlarca ton moloz olduğunu belirtti. "25 milyon ton deniyor ama bundan daha fazla olabilir. Bu öyle bir şey ki, binlerce kamyonla senelerce taşısanız bu molozu bitiremezsiniz. Şimdiden bu molozların nasıl bertaraf edileceği, nasıl ekonomiye kazandırılacağının düşünülmesi lazım. Moloz toplama ve işleme tesislerinin kurulması lazım. Yoksa daha önce yaptığımız hataya düşüp de bu molozları götürüp derelere, denizlere, çukurlara gömüp üzerini örtmememiz lazım. Molozlar evseli kimyasal atıklardır. Bunlar hava ve suyla temas ederek fizikokimyasal değişimlere uğrayarak zehirli toksik maddelere dönüşür. Bunlar akarsularla, yeraltı sularıyla tarlalarımıza gider veya denize gider. Besin zinciri vasıtasıyla insana geri döner. Bunları tükettiğimiz zaman da o ülkede uzun dönemde hastalıklar insanları öldürmeye devam eder."

Uygun Faizli Kredilerin Önü Açılmalı

Depremle mücadele kapsamında halkın zarar görmüş konutlarını yenileyebilmesi veya güçlendirebilmesi için, devletin bu aşamada vatandaşı zorlamayacak düşük faizli kredi vermesi gerektiğinin altınıda çizen Prof.dr. Naci Görür, "Kentsel dönüşüm demek altyapıyı, halkı, yapı stokunu, çevreyi ve ekonomiyi tümüyle hazırlamaktır. Resmi binaları, okulları, hastaneleri yapıyoruz ama halkın oturduğu yerlere yeterince el atılmıyor. Hükümet ya da devlet ne kadar bina yapabilir? İstanbul'da 400-500 bin binanın yıkılıp yeniden yapılması gerekiyorsa devletin ne bunu yapacak zamanı ne de parası var. Bu durumda halkı da seferber etmesi gerekir. Halk kendi göbeğini kendi kesmeli ama onu yapabilmesi için halka kredi vermek durumundasın. O nedenle ulusal ve uluslararası finans kaynaklarını harekete geçirip. Uygun faiz, uygun zamanda halkın emrine verirseniz bu işi hızlandırırız" diye ifade etti.

Yunanistan Depremi Bizi Etkilemedi


Son dakika deprem Naci Görür, son dönem meydana gelen yunanistan depremi ile alakalı olarak, "Bizim Kuzey Anadolu Fayı'nın devamı noktasında değil. Orada normal bir fayın hareketi yani Yunanistan'ın kendi tektoniği ile ilgili. Sadece hissettik. O depremden dolayı Ege'de ya da İzmir çevresinde bir tetiklenme, etkilenme beklemiyorum" dedi.İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İzmir Depremini Bilen Profesörden Yeni Tahminler

Android Telefonlardan Deprem Uyarısı

Yeni Zelanda Başbakanı depreme canlı yayında yakalandı!
Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı