Verification: e2e9b2b6fc341cbc yandex-verification: e2e9b2b6fc341cbc
Reklam, reklam vermek istiyorum
Haber Detayı
12 Mayıs 2020 - Salı 21:22
 
Belediye Başkanı En Sonunda İsyan Etti!
Belediye başkanı kesinlikle izin vermiyeceğiz dedi.
GÜNDEM Haberi
Belediye Başkanı En Sonunda İsyan Etti!

Koronavirüsü Fırsat Bilip Villa İnşaatına Başladılar

 

 

Nadide deniz kıyılarımızdan Antalya'nın Demre ilçesinde, koruma alanındaki birinci derece doğal sit alanında koronavirüs salgını sürecinde kaçak olarak yapıldığı idda edilen villa, belediye ekiplerimce mühürlendi. Villanın yapıldığı bölge tam olarak Demre'ye bağlı Kekova Koyu'ndaki birinci derece doğal sit sınırları içinde korunması gereken kültür varlığı olan, yapılaşmanın kesinlikle yasak olduğu Koyun Adası'nın karşısında bulunmakta. Villa alanı, Demre'nin Üçağız Mahallesi'nde 1304 metrekarelik zilyetliği olan, aynı zamanda içinde 1990 yapımı 98,50 metrekarelik ev ve zeytin ağaçları bulunan ancak yapılaşmanın kesinlikle yasak olduğu arazinin, mirasçıları tarafından İstanbul'da yaşayan ve hali hazırda şuanda restoresini yapan kişiye satıldığı belirlendi.
 


ARAZİDEKİ EVİN BEYANLA YAPI KAYIT BELGESİ DE ALINMIŞ
 


Yapılaşmanın yasak olduğu, alandaki 98.50 metrekarelik yapıya 7 Kasım 2018 tarihinde, imar affı kapsamında beyana dayalı olarak yapı kayıt belgesi alındığı belirlendi. Bu yapının kayıt belgesi ile birlikte daha sonra 6 Nisan 2020'de noter kanalıyla M.A. adlı kişiye devredildiği tespit edildi. İçinde bulunduğumuz Koronavirüs salgını sürecinde yıkılan yapının yerine ise çelik konstrüksiyon ve ahşap balkonlu villa inşa edildiği öğrenildi. Neredeyse bitme aşamasına gelinen villa, Sahil Güvenlik ekipleri gözetiminde Demre Belediyesi ekipleri ile dün mühürlenerek kullanıma kapatıldı.
 


İZİN VERMEYECEĞİZ, YAPIYI YIKACAĞIZ
 


Demre Belediye Başkanı Okan Kocakaya, yaşanılan olayla ilgili "Akıl alır gibi değil. Adamlar kesinlikle yapılaşmanın yasak olduğu, korunması gereken kültür varlığı olan bölgeye villa inşa ediyor. Verilen yapı kayıt belgesi de geçerli değil. Beyana dayalı olduğu için gözden kaçmış. Bu bölgede yapı kayıt belgesi verilmesi olanaksız. Yer hazine arazisi. Tapusu da yok. Üçağız Mahallesi'nde evine çivi çakan vatandaş mahkeme kapısında sürünüyor. Adamlar 3 gün içinde 'Elimizde yapı kayıt belgesi var' diyerek 15- 20 işçi çalıştırarak, kaçak malzeme taşıyarak, villa inşa ediyor. Buna izin vermeyeceğiz. O cennet yeri birilerinin yasal olmadan villa inşa etmesine geçit vermeyeceğiz. Yasal süreci tamamlayarak bu yapıyı yıkacağız" diye ifade etti.

Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı