Verification: e2e9b2b6fc341cbc yandex-verification: e2e9b2b6fc341cbc meta name="googlebot" content="indexs, follov" />
Haber Detayı
04 Nisan 2021 - Pazar 09:04
 
Bender Deneyleri
Yasak Deneyler!
KÜLTÜR Haberi
Bender Deneyleri

Bender Deneyleri

 

 

 


Gündem 1960’larda New York’taki Creedmoor Hastanesi’nde Dr. Lauretta Bender, sosyal sorunları olan çocuklar için devrim yaratan bir tedavi olduğuna inandığı elektroşok terapisine başladı. Bugün hangi yemeği yapsam? Bender’ın uygulamaları arasında, görüşme, analiz etme ve ardından çocuğun başına hafif bir baskı uygulanması vardır. Sözde bu baskıyla hareket eden bir çocuk şizofrenin erken işaretlerini taşımaktaydı. Bender'in sorumluluğundaki çocuklara karşı sempatik olmadığı sık sık dile getirilmiştir.

Tedavilerinin durdurulduğu sırada Bender, en küçükleri üç yaşında olan 100’den fazla çocuk üzerinde elektroşok terapisini denemiştir.
 

İnsan Deneyleri

 
 
 

Tıp doktoru ve psikiyatr olarak eğitim gördüğü için çalışmalarının çoğu çocuklarda ruhsal bozuklukların teşhisine dayanırdı. Ayrıca 1934’te başlayıp 21 sene boyunca Bellevue Hastanesi’nde çocuk psikiyatri servisinin başı olarak görev aldı. 

Lauretta BenderBender-Gestalt Testi ile bir insanın çocukluktan motor ve idraksal kapasiteleri belirlenebilir mi ve değiştirilebilir mi sorusuna cevap aramıştır.

Ne yazık ki Bender’ın yaptığı tüm testler faydalı ve masum değildir. 1940’larda kullandığı teknikler ile sorgulanan ve suçlu bir kişidir.

Bender, Bellevue hastanesinde çalışıyordu. O dönemlerde çocukluk şizofrenisi dediği bir düzen ile 98 tane çocuğun ailesine çocuklarının çocukluk şizofrenisine yakalandığını söylemiş ve onları iyileştirmesi gerektiğine inandırmıştır.

Yasak Deneyler

 
Bender’ın tedavi yöntemleri oldukça farklıydı. Bender çocuklara zehirli mantar, LSD gibi uyuşturucuları verip, çocukların beyinsel anlamda kontrolü tamamen kaybetmelerini sağlıyordu.

Çocukların beynini yeniden programlayacağına inanarak onlara şok tedavisi uyguluyordu. Bender testlerinin çok başarılı olduğunu iddia etse de bu testler için söylenecek tek söz insanlık dışı olduğuydu.
 

Lauretta Bender Kimdir?

 

Lauretta Bender, 9 Ağustos 1897 – 4 Ocak 1987, yılları arasında yaşamış Amerikalı bir çocuk nöropsikiyatristiydi.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

NASA, Maymunları Neden Öldürdü?

Elon Musk: Maymunlarda denedik başarılı oldu!
Kaynak: Editör: Y. Sevinç Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı