Verification: e2e9b2b6fc341cbc yandex-verification: e2e9b2b6fc341cbc admatic.com.tr, adm-pub-113707040484, DIRECT improvedigital.com, 912, RESELLER indexexchange.com, 187872, DIRECT connectad.io, 432, DIRECT pubmatic.com, 156077, RESELLER, 5d62403b186f2ace openx.com, 537145117, RESELLER, a698e2ec38604c6 google.com, pub-9467340974789471, RESELLER, f08c47fec0942fa0 adform.com, 768, RESELLER contextweb.com, 560489, RESELLER, 89ff185a4c4e857c ibillboard.com, 32868, DIRECT indexexchange.com, 180179, RESELLER, 50b1c356f2c5c8fc indexexchange.com, 183592, RESELLER, 50b1c356f2c5c8fc contextweb.com, 558750, DIRECT, 89ff185a4c4e857c Appnexus.com, 1371, RESELLER, f5ab79cb980f11d1 stroeer.com, 14214 ,DIRECT stroeer.com, 17362 ,DIRECT adform.com, 2083, DIRECT contextweb.com, 560017, RESELLER
Haber Detayı
25 Aralık 2020 - Cuma 16:22
 
Benlik Saygısı Nasıl Artırılır
Öz Değerinizi Bulmanın 5 Adımı
SAĞLIK Haberi
Benlik Saygısı Nasıl Artırılır

Benlik Saygısı Nasıl Artırılır?

Öz Değerinizi Bulmanın 5 Adımı. Benlık saygısı, kendimizi iyi hissetmek, dolu ve canlı bir yaşam sürmek için önemlidir. Sağlıklı bir 'öz imajı' korumak ömür boyu süren bir süreçtir. Pekiyi, sağlıklı öz algımız rotadan saptığında ne yapabiliriz? Benlik saygınızı geliştirmek günlük bir süreçtir. Tükenmez bir özgüven kaynağı gibi görünen şeyleri yayarak hayatın etrafında doğru bir şekilde dolaşan insanlar nadir görülürler. Hepimiz, kendinden şüphe duymak gibi insani duyguları yaşarız. Özgüven dağları gibi görünen bireyler ile özgüveninden yoksun görünen kişiler arasında bir fark vardır. Sağlıklı bir öz imaja sahip olmak. İşte öz değerinizi bulmanın ve korumanın beş adımı.


Benlik Saygısı Nasıl Geliştirilir

 
 
 
1. Sabah Rutini Geliştirin

Derin düşünürler ve öz motivasyon guruları, insanların alışkanlık yaratan varlıklar olduğu konusunda yüzyıllardır ısrar ediyorlar. Rutinlerimizin alışkanlıklarımız haline geldiği söyleniyor. Kendine değer verme söz konusu olduğunda, rutinler geliştirmek kendi imajımız için sağlıklıdır.

Her sabah yatağını yapmanın hayati önemde olduğu konusunda ısrar eden bir Navy SEAL komutanı hakkında bir hikaye var. Bir rutin oluşturdu ve anında bilinçaltında bir şeyler başardığını hissetti. O yatağa geri döndüğünde, gün ne kadar zorlu olursa olsun, o hedefi başarıyla tamamladığını bilerek emekli olabilirdi. Sağlıklı bir sabah rutini oluşturmanın başka yolları da var. Kendinize en az 10 dakika kişisel zaman ayırmaya çalışın. Bu süre zarfında yaptıgınız şeyler sizi yansıtmalı.

2. Olumsuz Düşünceler ve Olumlu Pekiştirme

Birisi kendi olumsuz düşüncelerini asla deneyimlemediği konusunda ısrar ederse, muhtemelen bu yüzde 100 doğru değildir. Hepimiz kendinden şüphe duyduğumuz anlar yaşamışızdır. Öz saygının ve öz eleştirinin arkasındaki sinirbilimi inceleyen bilim dalları bile var.  Yaptığımız şeyleri düşündüğümüzde zevk alırken, olumsuz düşünceleri bir kenara atmalı ve onları olumlu pekiştirmeyle değiştirmeliyiz.

3. Düşünme Şeklinizi Değiştirin

Güne başarılı bir görevle başladınız, ayrıca olumsuz düşünceleri ortaya çıktıkça yeniden yönlendirmek için bir temel oluşturdunuz. Bu iki ilk adım, düşünme şeklinizi değiştirme alışkanlığı oluşturmanıza yardımcı olur. Yanlız hayatınız boyunca olumsuz düşünmeye ve kendinden şüphe duymaya alışmışsanız, değişiklik yapmak için çalışmanız gerekecektir. Bir düğmeye basıp aniden pembe bir bulutun üzerinde yaşıyormuş gibi görünen, mutlu, hoş, pozitif düşünceler ile 7 gün 24 saat düşünen biri olmayı beklemeyin. Tüm olumlu düşünenler ve açıkça güçlü bir özgüvene sahip insanların ortak bir özelliği var buda hepsinin olumlu iç konuşmayı geliştirmek için çalışmaşıdır. Negatif, kendinden şüphe duyan düşünceler zihninize sızdığında, onları olumlu bir şeyle değiştirmeye çalışın. Bu duruma en iyi öneri ; kendinizle ilgili minnettar olabileceğiniz bir şeyi hedeflemek olabilir. Bu hareket, zihninizde kendinizle 'konuşma şeklinizi geliştirme' sürecini başlatır. Sözlerimiz önemlidir. Çünkü, zihnimizde kendimize söylediklerimiz kendinden şüphe dağı yaratabilir. Düşünme şeklinizi değiştirin ve ozaman göreceksiniz ki, kendinize değer veren bir dağ inşa etmeye başlayacaksınız.

4. Fiziksel Sağlığınıza Dikkat Edin

Zihninizin içindeki düşünme şeklinizi değiştirmenin bir parçası olarak, görünüşünüz hakkında düşünme şeklinizide değiştirmeye çalışmalısınız. Sağlıklı bir öz-değeri desteklemek için göze batan bir fiziksel görünüm önermiyoruz. Kendimizi içsel olarak nasıl gördüğümüzü iyileştirmek için birçok ipucu gibi, fiziksel sağlığımız da göz ardı edilemez. Fiziksel benliğimize ne kadar iyi baktığımızın ve kendi algımızın ne olduğunun arkasında büyük bir bilim var. Kaldırım yürüyüşlerinin bile vücudumuzda sağlıklı ve iyi hissetme süreçlerini nasıl tetiklediğine dair daha fazla nörolojik veri açıklayan sayfalarca bilgi bulabiliriz. Bu adımın anahtarı, fiziksel sağlığınıza dikkat etmek için bir hedef belirlemektir. Kesinlikle öz değerinizi artırmanıza yardımcı olacaktır...

5. Başkalarına yardım et

Kendini geliştirme ve kendini gerçekleştirme ideolojileri çok çeşitli bilgilerle doludur. Bununla birlikte, neredeyse herkesin bir başkasına vererek kendimizi geliştirmeyi içeren bir iç bileşeni vardır. Ne ekersen onu biçersin atasözünü unutmamak lazım. Öz değerimizi artırmak söz konusu olduğunda, başka birine yardımcı olmak, bilimsel olarak kanıtlanmış başka bir araçtır. Yüzyıllardır ruhani öğretmenler, başkalarına yardımcı olmanın mutluluğun sırlarından biri olduğunda ısrar ediyorlar. Başkası için iyi bir şey yapmak bizi iyi hissettirir. Kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlamak için yapmamız gereken tek şeyin başkası için güzel bir şey yapmaya çalışmak olduğu tam anlamıyla bir gerçektir. Bunlar, öz değerinizi geliştirmenize veya öneminizi gözden kaybetmeye başladığınızı düşünüyorsanız onu yeniden keşfetmeye başlamanıza yardımcı olacak beş yoldur. Hepimizin bu dünyada oynayacağı bir rol var. Kendimizden şüphe etme batağına batabilit ya da kendi bakış açımızı değiştirebiliriz. Bu beş ipucu, daha iyi rutinler geliştirmenize, bir kişi olarak kim olduğunuzla ilgili düşüncelerinizi değiştirmenize ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak ve daha da önemlisi orada kalmanıza yardımcı olacak bir dizi uygulama oluşturmanıza yardımcı olacaktır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Borderline Nedir?


Monofobi Nedir?


Şizofreni Nedir?
 
Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı