Reklam, reklam vermek istiyorum
Haber Detayı
21 Ekim 2020 - Çarşamba 19:15
 
Beş Mevsimin Yaşandığı Yer:Burada ölmek ve silahsız dolaşmak yasak!
Burada yaşam yasaklarla dolu
GEZİ REHBERİ Haberi
Beş Mevsimin Yaşandığı Yer:Burada ölmek ve silahsız dolaşmak yasak!

Beş Mevsimin Yaşandığı Yer! Burada Ölmek Yasak!
 

Gündemin nabzı. Gezi rehberi. Kuzey Kutup Dairesinde Svalbard takımadaları. Etkileyici yaban hayatı ve  coğrafyasıyla ilgi çekici. Spitsbergen ve Longyearbyen adasındaki yaşam ise yasaklarla dolu.

Adaları 1194'te Vikinglerin bulmuş olabileceği ihtimâli üzerinde duruluyor çünkü Svalbard ismi ilk defa X. ve XI. yüzyıllarda yazılmış İzlanda destanlarında anılıyor.

Spitsbergen de güneş haziran ayında 24 saat boyunca parlıyor. Takımadalarda toplam 2 bine yakın kişi yaşıyor.

Burada beş mevsim yaşanıyor. Yanlış duymadınız. İlkbahar, yaz, sonbahar, karanlık kış ve normal kış.

Karanlık kış veya kutup gecesi olarak tabir edilen mevsimde güneş hiç görünmüyor ve şubat veya mart aylarında alacakaranlık dönemi oluyor.

 


Burada Ölmek Yasak
 

Emeklilik yaşına gelen insanlar adada kalamıyorlar. Bölge yönetimi tarafından gönderiliyorlar. Longyarbyön kasabasında bulunan küçük mezarlık en son cenazeyi bundan 70 yıl önce kabul etmiş ve artık yeni cenaze kabul etmiyorlar çünkü kasabada cesetlerin, soğuktan dolayı bozulmadığını öğrenmişler ve artık bu kasabada birinin öleceği anlaşılırsa, son günlerini Svalbard 'da geçiremiyor çünkü gömülmek yasak.
 
 

Silahsız Dolaşmakta Yasak!

 

Svalbard 'taki bir diğer kural ise mutlaka silahla dolaşmak zorundasınız çünkü burası Kutup ayılarının doğal yaşam alanı bölgede saldırılardan korunmak için herkesin yanında silah taşıması zorunlu ve kutup gecesi süresince güneş ışığı yokken her yer simsiyah. Bu zifiri karanlıkta insanlar üç adım sonrasını göremiyor.

 
 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR! 
 
 
Kaynak: Editör: S Çndk
Etiketler: Svalbard takımadaları, Spitsbergen, Longyearbyen adası, gezi rehberi, nereye gitsek, seyahat, silah, kutup ayısı, son dakika haberleri, gündemin nabzı
Yorumlar
Haber Yazılımı