Haber Detayı
10 Ağustos 2020 - Pazartesi 19:39
 
Biceps Antrenmanı
Ahbap curll yapmak istermisiniz? Hala kollarınızı hissediyor musunuz ?
EVDE SPOR Haberi
Biceps Antrenmanı

Biceps Antrenmanı

Ahbap curll nedir nasıl yapılır?


Biraz piramit sisteme birazda drop sete benzerlik göstermektedir. İki sisteminde mantığında tükenmek ve kas inşaa etmek yatıyor. Dinlenme aralıkları, setin tekrarı kadar olan bu hareket adından da anlaşılacağı gibi iki kişiyle yapılmakta. Mantığını kavradığınızda tek başınıza da yapabileceğiniz ahbap curll hareketi, ileri seviye bir antrenman olup orta ve başlangıç seviyelerinde sakatlanmalara neden olabilmektedir.

 

Toplamda hareket bitiminde 55 tekrar yapmış olacaksınız fakat diğer hareketlere göre bir farkla, toplam hareketi 110 ila 130 saniye arasında bitirmek zorundasınız. Ahbap curll barla yapılan bir harekettir ve iki kişiyle yapıldığı için partnerinizinde sizin performansınıza yakın bir performansta olmasına dikkat edin.

 

Barınıza ikinizinde ortak maksimal ağırlığınız olan bir ağırlığı belirleyip takın. Startı verecek kişi barı alsın ve partneri ile karşılıklı yüz yüze bakacak şekilde ve barbel curll'ü rahat yapacak bir uzaklıkta dursun. Harekete başlayan kişi 10 tekrar yapıp barı arkadaşına vermeli, barı alan partner 10 tekrar yapıp barı tekrar harekete başlayan arkadaşına geri vermeli. Dinlenmeden barı tekrar alan kişi 9 tekrar yapıp karşısındaki partnerine barı tekrar vermeli ve barı alan arkadaş 9 tekrar yapıp tekrar barı geri vermeli. Hareket bu şekilde 1 tekrar yapılana kadar durmadan devam ediyor.

 

Burada dikkat etmeniz gereken konu, hareketi yapıcaz diye hareketten çalmamak ve yarım yamalak yapmamak. Böyle bir davranış emeklerinizi boşa çıkaracaktır. Burada en doğru olanı hareketi düzgün yapıp, pump hissinin size verdiği hazı ve kas gelişiminin size getirdiği artıları yaşamaktır.

 

Peki ahbap curl için nasıl bir antrenman tablosu oluşturulabilir ?

 

Eğer sizi antrenman esnasında ezip bitirecek bu antrenmanı gözünüz kesiyor ise, bicepsler için aşağıdaki programı bir deneyin.
 

Ahbap curll antrenman programı;

Scot curll 4 x 12-10-8-8

Hammer curll 4 x 10

Ahbap curl 10 x 10-9-8-7-6-5-4-3-2-1

Hala kollarınızı hissediyor musunuz ? Eğer cevabınız hayır ise, üzülmeyin yanlız değilsiniz! Artık bu antrenmandan sonra yapmanız gereken tek şey protein alımınıza dikkat etmek ve dinlenmek. Unutmayın antrenman kadar, beslenmek ve dinlenmekte çok önemli birer unsurdur.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

 

 
 
Kaynak: Editör: Serkan Ç
Etiketler: Biceps hareketleri evde, İri kol kasları için program, Biceps Antrenmanı, Bi
Yorumlar
Haber Yazılımı