Haber Detayı
17 Mayıs 2021 - Pazartesi 16:08
 
Bipolar Belirtileri Ve Tedavisi
Bipolar Bozukluk Neden Ortaya Çıkar?
SAĞLIK Haberi
Bipolar Belirtileri Ve Tedavisi

Bipolar Belirtileri Ve Tedavisi

 

Bipolar Nedir?

 

Gündem Bipolar bozukluk diğer adı manik-depresif bozukluk kişinin ruh halini, enerjisini etkileyen psikolojik bir rahatsızlıktır.

Bipolar bozuklukta kişi kendini çok iyi hissederken, bir anda içine kapanık bir hale gelebilir. Bipolar bozukluk, kişinin manik depresyon tanımına da uyan ruh haline girmesine neden olabilir.

Bipolar bozukluğun en belirgin özelliği kişinin ruh halinin uçlarda gezmesidir. Bipolar bozukluk en yüksek seviyedeyken kişi hiperaktif bir ruh haline girer ve kendini çok mutlu hisseder ama depresyon durumuna girdiğinde ise dış dünyaya kendini kapatabilir ve hatta intihar eğilimi görülebilir.

Bipolar bozuklukta duygu durum atakları ileri düzeyde değilse eğer yılda birkaç defa gerçekleşebilir. Çoğu insan duygu durum bozukluklarını fark ederken, ileri seviye bipolar bozuklukta bu durumu kendi kendine fark etmek zordur.

Bipolar bozukluk genetik aktarımla olabileceği gibi, sonradan travmalara bağlı olarak da görülebilir.

Bipolar Bozukluk Neden Ortaya Çıkar?

 
Bipolar bozukluğun kesin sebebi bilinmemektedir ama bir kişiye bipolar teşhisi koyabilmek için birçok olayın bir arada geliştiği faktörler olduğu belirtiliyor. Bu faktörler ise; beyindeki kimyasal dengesizlikler, genetik aktarım ve tetikleyici faktörler...

Beyindeki Kimyasal Dengesizlik

Bipolar bozukluk, beyindeki kimyasal dengesizliklerin sonucu oluşabilir. Beynin fonksiyonlarını kontrol eden kimyasallara nörotransmiterler denmektedir. Bir veya daha çok nörotransmiterde bir dengesizlik var ise bipolar bozukluk belirtileri gelişebilir.

Genetik

Bipolar bozukluk genetiğe de bağlı olabilir. Ailedeki birinci derece akrabalardan genetik aktarımla görülebilir. Anne, baba veya kardeşte bipolar bozukluk olanların doktora görünmesi önerilir. Bipolar bozukluktan tek bir gen sorumlu değildir.

Tetikleyici Unsurlar

Stresli durumlar veya yaşanan travmalar genellikle bipolar bozukluğu tetikleyebilir. Bir aile üyesinin veya çok sevilen birinin ölümü gibi...

Bipolar bozukluk aşırı uç bir durumdur. Bipolar bozukluğu olan bir kişi, mani evrede olduğunun farkına varmayabilir. Mani dönem geçtikten sonra davranışlarını sorgulama aşaması ortaya çıkar. Pekçok bipolar hastası çevresindeki insanların uyarıları ile hastalığı fark edebilirler.

İleri bipolar bozukluğu olan bazı kişiler, daha sık ve şiddetli dönemler geçirebilirler. Bu durum kişinin iş hayatını ve özel ilişkilerini etkileyebilir.

Bipolar bozukluğu olan kişiler mani ve depresyon dönemlerinde orada olmayan şeyleri görme, duyma veya koklama gibi garip duygular yani halüsinasyonlar görebilirler.
 

Bipolar Belirtileri

 
Mani dönemde;

Aşırı neşe,

Aşırı özgüven,

Olayların merkezinde olma duygusu,

Geçmişe oranla daha az uyku,

Cinsel dürtülerde artış,

Odaklanmada güçlük yaşama,

Halüsinasyon görme,

Hızlı konuşma,

Yaratıcılık,

Alkol ve uyuşturucu kullanımı,

Sabırsızlık,

Sürekli para harcama,

Hiperaktivite,

Huzursuzluk gibi duyguların uç noktada yaşanması,

Depresif dönemde;

Uzun süre uyuma isteği,

Yorgunluk,

Keyifsizlik,

Sürekli kuşku duyma,

Olaylara konsantre olmada zorluk çekme,

Suçluluk hissetme,

Umutsuzluk hali,

İştahsızlık,

Azalan cinsel istek,

Sanrılar görme,

Uyumada zorluk çekme,

Çevresindeki insanlarla sürekli tartışma hali,

İntihar düşünceleri,

Günlük işleri yapamama,

Bir hastaya bipolar tanısının kesin olarak konulması için manik ve depresif atakların gözlemlenmesi gereklidir. Kişi alkol veya madde kullanıyorsa tanı koymak zorlaşabilir.

Hekim, hastanın aşırı aktif tiroide sahip olma durumu olup olmadığını anlayabilmek için testler isteyebilir. Yine beyin fonksiyonlarını gözlemlemek için MR veya diğer görüntüleme yöntemlerinden faydalanabilir.
Bipolar Bozukluk Nasıl Tedavi Edilir?
 
Atak dönemlerinde hasta depresif bir dönemdeyse genellikle antidepresanlarla duygu, durum düzenleyici ilaç tedavisi yapılır. Manik dönemlerde ise eğer psikotik emareler eşlik ediyorsa antipsikotiklerden yararlanılabilir. Tedavi sadece atakları değil, atakların oluşmasını engellemek amaçlıdır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Klostrofobi Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Sosyal fobiniz mi var?
Kaynak: Editör: S Çndk
Etiketler: Bipolar nedir, Bipolar bozukluk belirtileri nelerdir, Bipolar atak nasıl olur, Bipolar ne demek, Manik depresif nedir,
Yorumlar
Haber Yazılımı