Haber Detayı
20 Ekim 2020 - Salı 14:38
 
Bir avuç kumda 200 tane
Sahile ulaştı!
GÜNDEM Haberi
Bir avuç kumda 200 tane

Sahile ulaştı! Bir avuç kumda 200 tane

 

Gündemin nabzı, Çukurova Üniv. Su Ürünleri Temel Bilimleri Blm. Öğr. Üyesi Doçent Dr. Sedat Gündoğdu, plastik fabrikalarında ham madde olarak kullanılan yarım santimlik boylarda boncuk görünümlü adının 'pelet' olduğu bildirilen maddenin, denizlere karışarak sahil kumlarına kadar bulaştığını belirtti. TÜBİTAK projesi dahilinde Akdeniz'in doğu bölgesi sahillerinde ARGE yapan Çukurova Üniv. Su Ü. Öğr. Üyesi Gündoğdu, pelet 'in 5 milimetreden küçük (yarım cm) boncuk şeklinde ham madde plastiklerinin, fabrikalardan işlenme ya da  taşınma sırasında su alanlarına karışıp sonrasında da denizlere ve oradan da kumsala kadar ulaştığını belirledi.


METREKAREYE BİN 200 / BİN 400 ARASI PELET DÜŞÜYOR

 

Gündemin nabzı, Plastik parçalarının en az ham petrol gibi tehlike saçtığını belirten Doçent. Dr. Gündoğdu şunları aktardı, "Akyatan, Ağyatan, Karataş, Yumurtalık, Arsuz, Dörtyol bölgelerinde bir metrekarede yaklaşık 1200 adete kadar bu plastik ham maddelerden bulmak mümkün. Yani siz çocuğunuz ile tatile gittiğinizde, çocuğunuzla beraber kumsalda oynadığınızda, 1 avuç kumda yaklaşık 200 adet bu plastik ham maddelerle karşılaşmak durumunda kalabilirsiniz. Ham plastikler de ham petrol kadar tehlikeli ve zararlıdır."

 


TOKSİK ZEHİR DERECESİ ÇOK YÜKSEK

 

Dr. Gündoğdu, denizdeki diğer kirleticileri de bünyesinde toplayan kumsala kadar ulaşmış bu ham plastiklerin, adeta Truva atı etkisi oluşturarak toksik değeri yüksek zehirli bir bombaya dönüştüğü aktarıldı. Bu durumun önüne geçilmez ve denizlere karışması engellenemez ise, kumsaldaki kumların yerini alabilecek miktara gelme olasılığı olduğunun altını çizen Doçent Dr. Gündoğdu, sözlerine ekledi:"Pelet dediğimiz plastik ham maddeler etraftaki ağır metal, petrol türevli kirleticiler, antibiyotikler, pestisitler ve benzeri kirleticileri, doğaya salınmış kirleticileri bünyesinde toplayarak adeta bir Truva atı etkisiyle sahillere kadar taşıyor. Bunu balıklar, kuşlar, besin zannedip yiyebiliyor. Bu durumda zehirli kimyasalların balıklara geçme riski var. Biliyorsunuz plastik, petrolden üretiliyor. Petrol, içerdiği çeşitli kalıcı organik kirleticiler ve diğer kirleticilerden kaynaklı olarak ciddi olarak kanserojen risk yaratıyor. Dolayısıyla balıklardan beslenen insanlar ve diğer canlıların da bunlardan etkilenmesi söz konusu."dedi.

 


ARITMA YÖNTEMLERİ GELİŞTİRİLMELİ

 

Akdenizin doğu kesimlerindeki sahillerde oluşan bu plastik bombanın insan sağlığı üzerinde oluşturacağı olumsuzluklarla alakalı araştırma yapılıp gereğinin acilen yerine getirilmesine vurgu yapan Doç. Dr. Gündoğdu, "Özellikle pelet ismindeki ham maddelerin kontrolünün iyi sağlanması gerekiyor. Bunların atık su arıtma tesislerine ulaşmadan engellenmesi, bir şekilde plastik atık yapan fabrikaların yoğunlaştığı alanlarda bunların tutulmasına yardımcı olacak çeşitli arıtma yöntemlerinin geliştirilmesi ve uygulanması gerekmektedir" dedi.
 
 
 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR! 
 
 
 
Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı