Verification: e2e9b2b6fc341cbc yandex-verification: e2e9b2b6fc341cbc
Haber Detayı
21 Ekim 2020 - Çarşamba 21:28
 
Bulduğu Şeyi Telefon Sandı: 7 Yılla Yargılandı
Gündemin nabzı, ilginç olay Erzurum'un 3 Nisan 2018 yani yaklaşık 2 sene önce merkez Yakutiye ilçesinde meydana geldi
GÜNDEM Haberi
Bulduğu Şeyi Telefon Sandı: 7 Yılla Yargılandı

Merakından Aldığı Emniyet Fotokapanı Başına İş Açtı

 

Gündemin nabzı, ilginç olay Erzurum'un 3 Nisan 2018 yani yaklaşık 2 sene önce merkez Yakutiye ilçesinde meydana geldi. Temizlik işçiliği yapan ve 3 çocuk babası olan Taner Akkuş (48), havalimanı yolu üzerinde temizlik işi yaparken yorulunca yol kenarına oturarak dinlenmek istedi. Bu esnada yerde, toprağın içinden yukarı doğru çıkan anten benzeri bir parça gördü. Gündemin nabzı, Plastik anten bezeri kaployu tutup çekince, toprağın altından birde cihaz çıktı. Çıkan cihazı kurcalamaya başlayan Akkuş cihazı telefon sanıp evine götürdü. Asıl olay o saniyeden sonra gerçekleşti. İl Emniyet Müd. Terörle Mücadele ekipleri devlet büyüklerinin bölgeye/şehre, giriş/çıkış yaptıkları sırada bölge güvenliğini ve kontrolü sağlayabilmek için yerleştirilen 3 fotokapandan birtanesinin olmadığını fark edip hemen harekete geçti.

Fotokapan

Ekiplerinin uzun süredir her yerde aradığı cihazın içinde bulunan SIM kart, sinyal vermeye başlayınca, polis, SIM kartın bir GSM'e takıldığını belirledi. İzini sürüp yaptıkları çalışma sonucunda alınan cihazın, Taner Akkuş'ta olduğu belirlendi.

 

Polis, temizlik işçisini gözaltına aldı

Emniyetteki yapılan sorgusunun arkasından serbest bırakılan Akkuş hakkında Erzurum 4'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde "kamu hizmetine veya yararına tahsis edilen eşya hakkında hırsızlık" suçlamasından 3 ila 7 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Merak edip aldığı emniyete ait olan fotokapanı başına iş açtı.

 

İLK CELSEDE BERAAT ETTİ

4'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılamaya katılan Taner Akkuş, 2019 ocak 15 de yapılan ilk celsede beraatine karar verildi. İl Emniyet Müd.'nün avukatı verilen karara itiraz etmesi ile Bölge Adliye Mahkemesince dosya yeniden açıldı. 4'üncü Ceza Dairesi'nde tekrar hakim karşısına çıkarılan Taner Akkuş, fotokapanı hırsızlık maksadıyla o bölgeden almadığını söyledi. Emniyet Müd. avukatı ise Akkuştan şikayetçi olarak ceza alması yönünde istekde bulundu. Merakından aldığı emniyet fotokapanı başına iş açtı.

 

EMNİYET AVUKATININ İSTİNAF İSTEMİ REDDEDİLDİ

Savcısı Hüseyin Haşlak, sunduğu mütalaasında Taner Akkuş'un fotokapanı tesadüf eseri ve yanısırada ıssız bir yerde bulduğu aynı zamanda ne işe yaradığını anlamadan evine götürdüğünü belirterek, şu ifadeleri kullandı: "Bu cihazı eve götürüp, genel olarak herkes tarafından bilinen bir durum olan ve cihaza takıldığında tespit edileceği belli bir durumda, içerisindeki SIM kartı, telefona takmış olması, arandığında da sağlam olarak polise teslim etmiş olması, cihazı bulunduğu yerden sökerek aldığına dair bir delilin olmaması, bu kapsamda, savunmasının itibar edilebilir olması, dolayısıyla sanığın atılı suçu işlediğine dair her türlü kuşkudan uzak kati bir delilin bulunmadığı anlaşılmakla mahkemenin kararında usul ve esasa aykırı yönü olmadığı anlaşılmakla istinaf isteminin esastan reddi talep ve mütalaa olunur." Merakından aldığı emniyet fotokapanı başına iş açtı.

 

CEZA ALACAĞIM DİYE GÜNLERCE UYUYAMADIM

Fotokapan

Beraat kararı alan ve çok sevinen Akkuş, ceza korkusuyla günlerce gözüne uyku girmediğini ifade etti. O güne kadar bşına ne geldiyse meraktan geldiğini anlatan Akkuş, olayın olduğu gününü ve sonraki süreci anlattı: "O gün çalışıyordum, çöp toplayarak gidiyordum. Dinlenmek için taşa oturdum. Oturduğum yerde meğerse bir fotokapan varmış. Bulduğum şeyi walkman, telefon gibi şeye benzettim. Anteni vardı, alıp evime götürdüm. Bende de merak var. Aldım, kurcaladım cihazı. SIM kartı taktım, 'sahibine belki ulaşırım' dedim. Kurcaladım ama bir anlam çıkaramadım. Cihazı evdeki dolabın üzerine koydum. Beni sabah polisler aradı. 'Sende bir cihaz var' deyince çok panikledim. 'Ne bombası?' dedim. Bendeki şey, meğerse devlet büyüklerini korumada kullanılan fotokapanmış. Teslim ettim ve mahkemelik oldum. Ne olduysa fotokapan yüzünden oldu. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılandım, ilk celsede beraat ettim. Bir yıl sonra bir evrak daha geldi. Emniyetin avukatı karara itiraz etmiş. Dosyam Bölge Adliye Mahkemesi'ne gitti. Orada da mahkemeye gittim, beraat ettim. Siz, siz olun ne olursa bulduğunuzu evinize götürmeyin. Merak iyi bir şey değil. Alın, yetkili birimlere teslim edin. Ben iki senedir mahkemelere gidip geliyorum. Cezaevine gireceğim korkusuyla günlerce uyuyamadım. Merak başıma bela oluyordu. Beraat ettiğim için çok mutluyum. Bir daha yerde bir şey bulsam asla almam. 9 yaşındaki kızım Sudenaz'a da söyledim. 'Kızım benim yaşadıklarımı gördün. Asla bulduğun şeyi alma ve hemen polise götür' dedim."

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

 
Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı