Verification: e2e9b2b6fc341cbc yandex-verification: e2e9b2b6fc341cbc meta name="googlebot" content="indexs, follov" />
Haber Detayı
05 Nisan 2020 - Pazar 13:21
 
BURSA GEZİ REHBERİ: GEZİLECEK 7 HARİKA YER
Bir gün yolunuz Bursa taraflarına düşerse görmeden ayrılmamanız gereken onlarca yer arasından en harika 8 yeri sizler için derledik.
GEZİ REHBERİ Haberi
BURSA GEZİ REHBERİ: GEZİLECEK 7 HARİKA YER

BURSA GEZİ REHBERİ: GEZİLECEK 7 HARİKA YER 

 
 
Bursa, yurdumuzun en kalabalık dördüncü şehridir. Birçok gezilecek yeri ve tarihi mekanları ile dikkatleri üzerine çekerken kayak sevdalılarının da uğramadan edemediği yerlerden biridir. Bir gün yolunuz Bursa taraflarına düşerse görmeden ayrılmamanız gereken onlarca yer arasından en harika 8 yeri sizler için derledik. İşte Bursa gezilecek yerler hakkında merak ettikleriniz.
 
 
 

1- Bursa Ulu Cami

 
 
Bursa Ulu Cami, Bursa’nın sembolü haline gelen ve oldukça görkemli olan bir yapıdır. Tam 20 tane kubbesi bulunmaktadır. Yurdumuzda bulunan iç hacmi en geniş olan camidir. 
 
Bursa Ulu Cami, Sultan I. Bayezid tarafından bizzat yaptırılmıştır. Osmanlı dönemine ait hat sanatını gözleriniz ile görmek isterseniz Ulu Cami sizlere sanatı gösterecektir. Tam olarak yaptırıldığı gibi görmeniz mümkün olmayacaktır çünkü cami 1885 yılında bir depremde ağır hasar almıştır. Kentin merkezinde yer alan Ulu Cami yine de büyüleyici bir yapıdır. 
 
 

2- Bursa Eski Aynalı Çarşı 

 
 
Eski Aynalı Çarşı aslında eskiden bir hamamdı. Ancak günümüzde antika dükkanlarının yoğunlukta olduğu bir çarşı olarak hizmet vermekte. Antika dükkanlarının yanı sıra kuyumcular da bulunan çarşı, eski eşyalara ve antikalara meraklı olanların ilgi odağı olmakta. Çarşının adının çarşıya gelen bir tüccarın duvarlara astığı aynalardan geldiği biliniyor. Buram buram geçmiş kokan bir yer. 
 
 

3- Bursa Yeşil Türbe

 
 
Bursa’nın bir başka simgesi olarak bilinen Yeşil Türbe, Bursa civarında her yerden görünebiliyor. Özellikle motifleri ile insanları şaşırtıyor. Türbenin mimarisi ise görenlere 15. Yüzyıl mimarisini adeta gösteriyor. Yeşil Türbe’nin tüm duvarları birbirinden farklı çiniler ile döşeli. 
 
 

4- Bursa Koza Han

 
 
Bursa, gezilip görülebilecek birçok hanı ile ün salmış bir şehirdir. Bu hanlar arasında en çok bilineni ise Koza Han.  16. Yüzyıl henüz gelmeden Sultan II. Bayezid tarafından inşa ettirilmiş olan Koza Han, ilginç ürünler bulabileceğiniz bir alışveriş merkezi. Günümüzde her zaman gittiğiniz alışveriş merkezlerini bir kenara bırakın ve tarihi bir alışveriş merkezi olan Koza Han içerisinde alışveriş yapmayı deneyin. Kendinizi ortama kaptırın ve kültürün kokusunu duyun. Han içerisinde ipek kumaş, eşarp, ev ürünleri gibi birbirinden farklı birçok kategoride ürünler satılmakta. 
 
Eğer Koza Han’ı ziyaret etmek isterseniz hanın açık olma saatlerini dikkate almanızda fayda var. Hafta içi ziyaret saatleri sabah 08.00 ile akşam 19.30 arasında iken cumartesi günü 20.00’a kadar açıktır. Eğer Pazar günü ziyaret etmek istiyorsanız 10.30 ile 18.30 arasında ziyaret etmeniz gerekecektir çünkü bu saatlerin dışında han kapalı olmakta. 
 
 

5- Bursa Tuzaklı Köyü

 
 
Tuzaklı Köyü, Bursa’ya geldiyseniz uğramanız gereken doğal mekanlardan biri. Özellikle piknik yapmak ve doğa ile iç içe olmak için ideal bir yer. Köyün geçmişi tam 900 yıl öncesine dayanıyor. Köye ulaşmak için ise Bursa’dan 18 km kadar ilerlemeniz gerekli. Bursa yerlilerinin de sıklıkla piknik ve dinlenmek için kaçamak yaptıkları yerlerden biri olan Tuzaklı Köyü, manzarasını görünce uzun uzun izlemek isteyebilirsiniz. Piknik alanında çocuk parkından alışveriş için büfelere kadar birçok yer mevcut. Ancak köye kışın ulaşım zorluğu nedeni ile pek ziyaret olmamakta. En çok ise ilkbahar ve sonbahar aylarında Tuzaklı Köyü ziyaret almaktadır. 
 
 

6- Bursa Uludağ

 
 
Uludağ, adı Bursa ile anılan mükemmel bir kayak merkezidir.  Kış turizmi açısından ülkemizde yeri büyük olan Uludağ tam bir turist yeri desek yanlış olmaz. Kayak sevdalılarının uğramadan geçmediği Uludağ, Bursa ziyaretlerinde bir gün ayırılması gereken muazzam bir kayak merkezidir. Mutlaka ziyaret edin. “Bursa’ya geldim ama Uludağ’ı ziyaret etmedim” demeyin.
 
 

7- Bursa Gölyazı 

 
 
Son zamanlarda yavaş yavaş popüler olmaya başlayan Gölyazı, ufak bir adacık. Uluabat gölü üzerinde bulunuyor. Tarihi de oldukça geniş olan Gölyazı içerisinde Zambak Tepesi konumunda güneşin deniz üzerindeki müthiş manzarasını görebilir ve birkaç saatliğine sakinliğin ve huzurun tadını çıkarabilirsiniz. Gelmişken tam bir balıkçı köyü olan Gölyazı içerisinde güzel bir yemek yemeden yola devam etmeyin. Hem karnınızı hem de gözünüzü doyuracak bir yer. Mekanlar çok fazla değil ve yemek çeşitliliği de beklentileri karşılamayabilir ancak balık yiyebileceğiniz en güzel yerlerden biri olduğunu söylsöyleyebiliriz.
 
 

8- Muradiye Külliyesi

 
 
Bursa tarihin içinden gelen bir şehirdir. Tarih sevdalısı ve geçmişi gözleri ile görmeyi seven herkes için Bursa bir cennet olarak görülebilir. Ülkemizin her şehrinin farklı bir hikayesi vardır. Bursa ise köklü tarihi ve mimari eserleri ile adından sıklıkla söz ettirmekte. Bursa denildiğinde akla gelen tarihi mekanlardan biri de hala ayakta olan Muradiye Külliyesi
 
Muradiye Külliyesi Osmanlı Devleti döneminde kurulan son külliye olması nedeni ile sürekli ziyaret alan bir yapıdır. Külliye içerisinde hamam, eğitim kurumu olarak faaliyet gösteren medrese, türbe ve cami bulunmakta. Külliyenin inşa edilme zamanı ise 2. Murat dönemi olarak bilinmektedir. Tam olarak Bursa Osmangazi bölgesinde bulunan Muradiye Külliyesi mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri. Külliye, Muradiye mahallesi içerisinde bulunuyor. Doğrudan otobüsler ile külliyeye ulaşabilirsiniz.
 
Kaynak: Editör: Kübra Erciyes
Yorumlar
Haber Yazılımı