Haber Detayı
09 Mart 2020 - Pazartesi 14:01 Bu haber 500542 kez okundu
 
Bütün dünya bu haberi konuşuyor! Yeni yaşanabilir bir gezegen mi var?
Artık gezegenler yeni üretilen teknolojiler ile daha rahat gözlemlenebilmekteler.
DÜNYA Haberi
Bütün dünya bu haberi konuşuyor! Yeni yaşanabilir bir gezegen mi var?

YAŞANABİLİR YENİ GEZEGEN KEŞFEDİLDİ


Son dakika haberler. Dünya'nın iki katı büyüklüğünde yaşanabilir bir gezegen keşfedildi. Bilim insanları, Dünya'nın iki katı büyüklüğünde ve yaşanabilir yeni bir dış gezegen keşfetti. K2-18b isimli gezegen Dünya'dan 124 ışık yılı uzaklıkta, sıvı suyun yüzey bölgede bulunabileceği bir yer. 

 


ATMOSFERİNDE SU BUHARI TESPİT EDİLDİ 

 

Gündemin nabzı. Yeni gezegenin, yarıçapı dünyadan 2.6 kat daha fazla. Bilim insanları, ayrıca gezegenin atmosferinde su buharı tespit ettiler. Cambridge Üniversitesi'nden Dr. Nikku Madhusudhan, ''Şimdiye kadar birçok gezegenin atmosferinde su buharı tespit ettik fakat bu gezegenler yaşanabilir bir bölgede bulunsa bile gezegenlerin yüzeyinde yaşam olacağı anlamına gelmiyor.  Bir gezegenin yaşanabilir olması için, atmosferin iç ve dış koşullarının uygun olması ve atmosferin altında sıvı suyun bulunması gerekiyor.'' diye konuştu.

Bilim insanları; bu gezegeni daha önce araştırdığında, bunun Dünya'dan daha çok Neptüne benzediğini, yüzey sıcaklığı ve basıncı ile yaşamaya uygun olmadığını ve atmosferinin kalın bir hidrojen katmanıyla çevrili olduğunu düşündüler ancak bilim insanları yaptıkları yeni araştırmalarla gezegendeki hidrojen katmanının aslında o kadar da kalın olmadığını tespit etti. Bu sebeple gezegenin yaşanabilir olabileceğini belirten araştırmacılar çalışmalarına devam ediyor.
Kaynak: Editör: Y. Sevinç Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı