Verification: e2e9b2b6fc341cbc yandex-verification: e2e9b2b6fc341cbc
Haber Detayı
26 Ağustos 2020 - Çarşamba 20:37
 
Çalışanları Sevindirecek Bir Yenilik Daha!
Kovid 19 salgınının en aza indirilmesi amacıyla kamuda esnek çalışma sistemi daha önce uygulanmıştı.
EKONOMİ Haberi
Çalışanları Sevindirecek Bir Yenilik Daha!

Esnek Çalışma Sistemi Geri Mi Geldi

 

gündemin nabzı, Esnek çalışma sistemi geri mi geldi? Kovid 19 salgınının en aza indirilmesi amacıyla kamuda esnek çalışma sistemi daha önce uygulanmıştı. Cumhurbaşkanlığı Genelgesi'yle kamu kurum ve kuruluşlarında esnek çalışma sistemiyle ilgili genelge yayınlandı. Resmi Gazete'de yayınlanan Kamu Çalışanlarına Yönelik Tedbirlere göre, uzaktan ve dönüşümlü çalışma kamuda uygulanabilecek.

Yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile Kovid-19 salgınının en aza indirilmesi amacıyla, bu salgınla mücadeleyi zafiyete uğratmama ve kamu hizmetlerini aksatmama şartıyla çalıştırılma biçimine bakılmaksızın kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlara uzaktan çalışma, dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma imkanı sağlanabilecek.

 

Esnek Çalışma Sistemi Kim yada Kimler tarafından Belirlenecek

Buna dair usul ve esaslar Cumhurbaşkanlığı, bağlı, ilgili ve ilişkili kurum ve kuruluşları için üst yönetici; bakanlıklar, bağlı, ilgili ve ilişkili kamu kurum ve kuruluşları için bakan; taşra teşkilatları, (bakanlıklarca belirlenmemiş ise) ile mahalli idareler, bağlı kuruluşları ile mahalli idare birlikleri için ilgisine göre vali veya belediye başkanı; diğer kamu kurum ve kuruluşları için üst yönetici tarafından belirlenecek.

 

Esnek Çalışma Sisteminde Çalışanları Neler Bekliyor

Genelge kapsamında esnek çalışmadan faydalanan çalışanlar ile idari izinli sayılanlar bu sürede esas görevlerini fiilen yerine getirmiş sayılacak

Esnek calisma sistemi

Uzaktan veya dönüşümlü çalışanlar ile görev yerinde çalışanlar hizmetin yürütülmesi sorumluluğu açısından eşit sayılacak. Uzaktan veya dönüşümlü çalışanlar ile idari izinli sayılanların mali, sosyal hak ve yardımları ile diğer özlük hakları saklı olacak.

İdari izinliler, uzaktan veya dönüşümlü çalışanlar amirlerinin izni dışında görev mahallerinden ayrılamayacak ve hizmetine ihtiyaç duyulanlar çağrıldıkları anda görevlerine dönmek zorunda olacaklar.

Kaynak: Editör: Y. Sevinç Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı