Haber Detayı
05 Mart 2020 - Perşembe 08:18 Bu haber 1000581 kez okundu
 
CANAN KARATAY; KOLESTEROL DİYE BİR HASTALIK YOK.
Prof. Dr. Canan Karatay, "Kolesterol diye bir hastalık yok. Kolesterolü çıkaran hekimler değil ilaç firmaları.
SAĞLIK Haberi
CANAN KARATAY; KOLESTEROL DİYE BİR HASTALIK YOK.

CANAN KARATAY; KOLESTEROL DİYE BİR HASTALIK YOK

 

 

Prof. Dr. Canan Karatay, "Kolesterol diye bir hastalık yok. Kolesterolü çıkaran hekimler değil ilaç firmaları. İyi kolesterol, kötü kolesterol diye bir şey yok. Kolesterolden korkmayın. Kolesterolü olan hanımlar ve beyler daha uzun yaşıyorlar" diye konuştu. Karatay, 'tehlikeli olan kolesterol değil, trigliserittir.' dedi.

 

Prof. Dr. Canan Karatay, Habertürk'ten Hülya Hökenek'in sorularını cevapladı

 

HERŞEY MEVSİMİNDE YENMELİ

 

Karatay, 'mevsiminde yetişen sebzeler tüketilmeli derken; "Kışın patlıcan tüketmeyin" diye ekledi. Karatay kışın patlıcan yerine yumurtayı önerdi. Karatay şöyle devam etti konuşmasına; "Kolesterol diye bir hastalık yok. Kolesterolü çıkaran hekimler değil ilaç firmaları. İyi kolesterol, kötü kolesterol diye bir şey yok. Kolesterolden korkmayın. Kolesterolü olan hanımlar ve beyler daha uzun yaşıyorlar. Çok büyük bir tıp yalanı uyduruldu. Yüksek kolesterolden korkmayın. Karaciğeri yağlandıran kan şekerinden korkun. Kolesterol yağ değil hormondur." "İtfaiye arabaları giderler. Yangını onlar mı çıkarırlar? Hayır. Onlar yangını söndürmeye giderler. İşte vücutta da çıkan yangını söndürmeye giden kolesterollerdir. Kötü şeker vücutta trigliseriti yükseltir. Beyaz şekerden, tatlılardan, gazlı içecekleri ağzımıza koyduğumuz anda kan şekeri yükselir. Bu dolaşıma karıştığı anda bütün hücreleri bozar.

 

Trigliseritler 22 tür hastalık üretiyor

 

Tansiyon yüksekliği, kan yağlarının altüst olması, damar tıkanıklığı, damar sertliği ve kanserler. O halde tehlikeli olan kolestrol falan değil trigliserittir." "Yağlar margarin olduğu anda trans yağ olur. Zeytinyağlı çok sağlıklıdır, ama işlem gördüğü zaman trans yağdır. İşlenmemiş, doğal gıdalara yönelinmelidir. İnsan vücudunu okyanus ve uzay gibi düşünün. Bir tek kolesterol tek başına zararlı olamaz. Sigara içiyorsanız, kızartma yiyorsanız, fabrikadan çıkan her şeyi yiyorsanız bitti zaten. Ev yoğurdu, köy yumurtası hakiki besinlerdir. Ekmek besin değildir, sizi kandırıyor. Ekmek yediğiniz için acıkıyorsunuz."

 

Canan Karatay Korona virüsü için açıklama yaptı

 

Fazla uyuyorum ! Acaba hastamıyım

Kaynak: Editör: Sare Çendik
Etiketler: CANAN, KARATAY;, KOLESTEROL, DİYE, BİR, HASTALIK, YOK., ,
Yorumlar
Haber Yazılımı