Verification: e2e9b2b6fc341cbc yandex-verification: e2e9b2b6fc341cbc meta name="googlebot" content="indexs, follov" />
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Perseus Kimdir?
Perseus Kimdir?
Yavru Kedi Bakımı
Yavru Kedi Bakımı
Haber Detayı
26 Mart 2021 - Cuma 17:03
 
Çatalhöyük nerede ve önemi nedir?
Çatalhöyük'te yaşam...
KÜLTÜR Haberi
Çatalhöyük nerede ve önemi nedir?

Çatalhöyük nerede ve önemi nedir?

 

Çatalhöyük'te yaşam. Çatalhöyük, Orta Anadolu'da, günümüzden 9 bin yıl önce yerleşim yeri olarak kullanılmış çok geniş bir Neolitik ve Kalkolitik Çağ yerleşim bölgesidir.
 

Çatalhöyük hangi Dönem'e aittir?

 
Doğu ve batı yönlerinde yan yana iki höyükten oluşur. Doğudaki Çatalhöyük (Doğu) olarak adlandırılan yerleşim yeri Neolitik Çağ'da, Çatalhöyük (Batı) olarak adlandırılan batıdaki höyük de Kalkolitik Çağ'da yerleşim görmüştür.

Çatalhöyük nerede hangi ilde?

 
Çatalhöyük bugünkü Konya - Çumra ilçesinin 11 km kuzeyinde bulunmaktadır. Doğu yerleşimini, en son Cilalı Taş Devri sırasında ovadan 20 metre yüksekliğe kadar ulaşan bir yerleşim birimi oluşturur. Ayrıca, batıya doğru da ufak bir yerleşim yeri vardır.

Neolitik iskanın genişliği, nüfusu, sanat ve kültür geleneği dikkat çekicidir. Yerleşimde 8 binin üzerinde insan yaşadığı kabul edilir. Çatalhöyük'ün diğer neolitik yerleşimlerden farkı, bir köy yerleşmesinden çıkıp kentleşme aşamasına geçmekte olmasıdır. Buranın halkı ilk tarım topluluklarından biridir.

Doğu Höyük muhtemelen, bugüne kadar bulunmuş en eski Neolitik Çağ yerleşim merkezidir. 1958 yılında James Mellaart tarafından keşfedilmiş, ilk kazıları 1961-1963 ve 1965 yıllarında yapılmıştır. 1993'te yeniden başlayan ve günümüze kadar devam eden kazılar Cambridge Üniversitesi'nden Ian Hodder tarafından yönetilmektedir ve İngiltere, Türkiye, Yunanistan, Amerikalı araştırmacılardan oluşan karma bir ekip tarafından yürütülmekte. Kazı çalışmaları genel olarak ana höyük olarak görülen Doğu Höyük'te yürütüldü.

Tarih öncesi yerleşim birimleri Tunç Çağı'ndan önce terk edildi. Bir zamanlar iki yerleşim birimi arasında Çarşamba Nehri'nin bir kanalı akıyordu ve yerleşim birimleri, ilk tarım zamanlarında elverişli sayılabilecek alüvyonlu toprak üzerine kurulmuştu. Evlerin girişleri üst kısımlarında bulunmaktaydır.

Çatalhöyük Mimari

Bu kesimde mimari, konut ve açık alanlardan oluşur. Saray, tapınak, ortak kullanıma ait büyük depolama alanları bulunmamaktadır. Yerleşimin genelinde evlerin birbirine bitişik inşa edildiği, dolayısıyla duvarların ortak kullanıldığı, aralarında avluya açılan dar geçitlerin bırakıldığı görülür. Bu avlular bir yandan hava ve aydınlatma sağlar, diğer yandan da çöp alanı olarak kullanılır. Avlular etrafından yapılmış bu evler mahalleleri meydana getirir. Bu mahallelerin yan yana sıralanmasıyla da Çatalhöyük kenti ortaya çıkar.

Konutlar birbiri üstüne, aynı plana göre inşa edilmiş, bir önceki konutun duvarları, bir sonrakinin temellerini oluşturmuştur. Konutların kullanım süresi 80 yıl gibi görünmektedir. Bu süre dolduğunda ev temizlenmiş, toprak ve molazla doldurulmuş, üstüne aynı şekilde yenisi inşa edilmiştir.

Evler dörtgen biçimli kerpiç tuğlalarla taş temel kullanılmadan dörtgen planlı olarak yapılmış, ana odalara bitişik depo ve yan odalar bulunmaktadır. Aralarında dikdörtgen, kare ya da oval şeklinde geçişler bulunmaktadır.

Çatalhöyük (Doğu) Küçük Buluntular

Çatalhöyük'te (Doğu) çok sayıda ve çeşitli küçük buluntular çıkarılmıştır. Bunlardan bazıları, obsidiyen aynalar, topuz başları, taş boncuklar, eyer biçimli el değirmenleri, öğütme taşları, havanlar, açkı taşları, taş yüzükler, bilezikler, el baltaları, oval bardaklar, derin kaşıklar, iğneler ve kemik aletlerdir.İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Odysseus'un Maceraları

Yunan mitoloji efsaneleri

III. Amenhotep Hayatı
Kaynak: Editör: Y. Sevinç Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı