Haber Detayı
13 Mart 2020 - Cuma 07:07 Bu haber 400878 kez okundu
 
Çegirge İstilası, Türkiye'ye Gelebilir!
Çekirge istilasıyla çalkalanan tüm ülkeler, alınabilecek önlemleri tarışıyor!
DÜNYA Haberi
Çegirge İstilası, Türkiye'ye Gelebilir!

ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI ÇEKİRGE İSTİLASI AÇIKLAMASI

 

 

ZMO'ndan Türkiye'ye kadar ilerleyen çekirge istilasıyla ilgili çok çarpıcı değerlendirmeler yapıldı: Çöl çekirgelerinin kovid19 virüsünden daha tehlikeli olduğu söylendi

ZMO Başkanı Özden Güngör, sosyal medyada gündem olan ve BM Gıda ve Tarım Örgütü'nün de sayısının milyarlara ulaştığı çekirgeler için uyarılarda bulunduğu "ISTILA" ile ilgili konuştu. "Çöl çekirgeleri Irak'a kadar geldiyse Türkiye'ye de gelebilir" şeklinde durumuun vahametini izah eden Güngör, çekirgelerin koronavirüsten daha tehlikeli durumlar doğuracağını vurguladı.

 

 

Çekirgelerin üreme hızları çok yüksek ve bulundukları bölgeyi talan ediyorlar.Güngör, "Normalde Afrika'dan giden çöl çekirgesi sürüsünün Asya'ya yönelmesi gerekiyordu. Yön değiştirip bu tarafa gelmişler. Bunun en büyük nedenlerinden biri küresel iklim değişikliği" diye ifade etti.

Çekirge sürüsünün milyarlarca olduğunü ve günlük 160 km ortalama yol katettiklerini vurgulayan Güngör,
Çok hızlı ürüyor ve bütün ürünleri talan ediyorlar. Yeşil olan her türlu bitki ürününü gıda olarak tüketiyorlar ve tarım alanlarına ağır tahribatlar veriyorlar. " Bir çekirge sürüsü, bir günde 40 bin kişiye yetecek gıdayı tüketiyor" diye özetledi

 


BAKANLIĞIN NE GİBİ ÖNLEMLER ALDIĞINI BİLMEMİZ GEREKİYOR

 


Türkiye'de üreticilerin hali hazırda zorluk çektiğinin altını çizen Güngör sözlerini şöyle sürdürdü:


Ülkemizde hali hazırdaki üreticilerin zorluk çektiğini biliyoruz. 2.7 milyon kayıtlı çiftçiden geriye 2.1 milyon çiftçi kalmışken ithalat ihracat kısıtlanmış ve üstüne gıda sikıntısı çekerken ilgili bakanlığın alacağı tedbirler çok büyük önem arz ediyor.

 

Çekirge istilası karaborsacılara mı yararyacak?


Hal böyle olunca gıda fiyatlarının yükselmesi hatta karaborsa fiyatından satılması içten bile değil. Çünkü hali hazırda yeterli üretim ve gıda yok. Sayın Güngör şöyle ifade etti ' Tarım Bakanlığı'nın Tarım İl Müdürlükleri'ni uyarması gerektiğini ' .

Güngör, "Çöl çekirgesiyle ilgili bakanlığın ne gibi önlemler aldığını bilmemiz gerekiyor. Tıpkı koronayla ilgili yapılan bilgilendirmelerdeki gibi bakanlığın tedbirler önermesi lazım. Bu istila, gıda ve turizm açısından risk oluşturuyor. Devlet hazırlıklı olmalı" dedi.

Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Etiketler: Çegirge, İstilası,, Türkiye'ye, Gelebilir!,
Yorumlar
Haber Yazılımı