Verification: e2e9b2b6fc341cbc yandex-verification: e2e9b2b6fc341cbc meta name="googlebot" content="indexs, follov" />
Haber Detayı
09 Kasım 2020 - Pazartesi 21:49
 
Çekiç Başlı Yassı Solucan: Ölümsüz mü?
300 Parçaya Bölünse Bile Ölmüyor
TEKNOLOJİ Haberi
Çekiç Başlı Yassı Solucan: Ölümsüz mü?

Çekiç Başlı Yassı Solucan: Ölümsüz mü?

 

Gündem, son dakika haberleri, Amerika Virginia da yaşayan bir vatandaş ilk defa gördüğü bir türde yılanı yaban hayatı yönetim kontrolüne bildirince ekipler harekete geçti. İsmini vermeyen vatandaş yönetim kontrol ekipleri ile temasa geçerek yetkililerin bu değişik canlıyı alarak incelemesini sağladı.

Yetkililerin sonrasında yaptığı açıklamada; “Her yıl binlerce yılan tespit ediyoruz ama sorun şu ki, daha önce hiç böyle bir şey görmedik. Ne olduğu hakkında herhangi bir fikriniz varsa lütfen bizimle iletişime geçin” diye ifade edildi.

 
Şehirde yaşayanlardan konuya haiz olan bazı vatandaşlar yaban hayatı yönetim kontrolü ekiplerinin çağrısına cevap vererek bildiklerini anlattı. En başta ne olduğuna anlam verilemeyen bu hayvanın çevre sakinlerinin açıklamasıyla yılanın aksine Asya kökenli saldırgan, istilacı tarzda bir tür olan çekiç başlı yassı solucan olduğu ortaya çıktı. Söz konusu bu İlginç hayvanın 1900'lü yılların başlarında bitki ticareti yapıldığı esnada Amerika'ya girdiği ve günümüze kadar ürüyerek sayılarının arttığı belirtildi.
 

YIRTICI VE ZEHİRLİ

Bu solucan türünün biyoçeşitliliğe ve tarımsal gıdalara zarar verdiği fakat insan ve evcil hayvanlar üzerinde herhangi bir etkisinin olmadığı bildirildi. Ebatlarının 20 santim ve 40 santim arasında değiştiği bu canlı türünün kendilerinden ufak omurgasızları ve böcekleri yutarak çevresindeki ekosistemi adeta yok ettikleri belirtildi.

PARÇALARA AYRILSA BİLE ÖLMÜYOR

Çekiç başlı solucanların varlığının bir süredir bilinmesine karşın bilim insanları arasında gizemini koruduğu bir gerçek nokta bu solucan türünün göze çarpan en dikkat çeken özelliği kendini hızlı bir şekilde yenileme gücüne haiz olması. Çekiç başlı yassı solucanlar parçalara ayrılmalarına rağmen hiçbir parçası ölmeden adeta bölünüyormuş gibi yaşamlarına devam etti. Bu solucan üzerinde yapılan bir araştırmada solucan yaklaşık olarak 300 parçaya bölündüğü halde her parçanın kendine kafa oluşturarak kısa bir süre içerisinde eski boyutlarına ulaştığı gözlemlendi.
 
 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR 
 
Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı