Haber Detayı
13 Mart 2021 - Cumartesi 15:14
 
Cenneti Gösteren Bilgisayar Antikythera'nın Sırrı Çözüldü!
Dünyanın ilk bilgisayarı!
TEKNOLOJİ Haberi
Cenneti Gösteren Bilgisayar Antikythera'nın Sırrı Çözüldü!

Cenneti Gösteren Bilgisayar Antikythera'nın Sırrı Çözüldü!

 

Son dakika haberleri. Bilim insanları dünyanın ilk bilgisayarı oldugu düşünülen 2 bin yıllık Antikythera'nın sırrı çözüldü. Güneş’in, Ay’ın Merkür’ün, Venüs’ün , Mars’ın, Jüpiter ve Satürn’ün hareketlerini eş merkezli halkalarda gösteren cihaz üzerindeki yazıtlardan yola çıkılarak, antik Yunanlılar tarafından 'cenneti görmek' için kullanılmış olabileceği belirtildi.

Dünyanın İlk Bilgisayarı

 
Antikythera bir asırdan fazla bir süre önce keşfedildi. Şaşırtıcı bir astronomik hesap makinesi olan Antikythera mekanizması elle çalışan 2 bin yıllık bir cihaz. Cihaz gezegenlerin hareketini, güneş ve Ay tutulmalarını tahmin edip, evrenin hareketlerini gösteriyor.

Antikythera düzeneğinin gizemini çözmek için cihazın bir kopyasını yapan bilim insanları cihazın mantığını çözdüler. 

Dünyanın ilk analog bilgisayarı olan mekanizma, 1900-1901 yıllarında Yunan adası Antikythera açıklarında bulunan bir gemi enkazında bulundu. Geminin milattan önce birinci yüzyılda Girit ile Mora arasındaki Küçük Asya'dan Roma'ya giderken bir fırtınada battığı düşünülüyor.

Mekanızma 30 santimetre yüksekliğinde ahşap bir kutu içine yerleştirilmiş. Cihaz nasıl kullanıldığını anlatan eski yazıların da bulunduğu bir kullanma kılavuzu ve kadranlara bağlı 30'dan fazla bronz dişli çark içeriyor. Okunabilen yazıların bir kısmında ise, “Kolu çevirin ve Yunan tanrılarının cennetine giriş yapın” diye yazıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 
 
 
Kaynak: Editör: S Çndk
Etiketler: Antikythera, dünyanın ilk bilgisayarı, son dakika haberleri, gündemin nabzı,
Yorumlar
Haber Yazılımı