Haber Detayı
02 Şubat 2020 - Pazar 10:33 Bu haber 409 kez okundu
 
Çin Şimdide H5N1 Virüsüyle Karşı Karşıya
Gündemin nabzı araştırdı ve bu Yeni tip Korona virüsü nedeniyle son zamanlarda çok sayıda insan yaşamını kaybetmişti. H5N1 Salgını, 2009-2010 ve 2013-2014 yılları arasında olmuştu.
SAĞLIK Haberi
Çin Şimdide H5N1 Virüsüyle Karşı Karşıya

Gündemin nabzı son dakika haberler, Vuhan şehrinde yeni bir hastalık daha baş gösteriyor; Çin'in Tarım Bakanlığı, Çin'in Hubey eyaletine bağlı Vuhan'da ortaya çıkan yeni ve güçlü bir tip olan koronavirüs salgınıyla mücadeleyi sürdürürken, ülkenin yeni bir salgından daha etkilendiğini açıkladı.

BAKANLIK'TAN PEŞ PEŞE DUYURULAR

Son dakika Tarım Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Çin'in Hunan eyaletinde korona virüsüyle baş etmeye çalışırken, 'kuş gribi' olarak da bilinen 'H5N1' virüsü salgını baş gösterdi. Bakanlık ise, bulaşan kişi sayısına dair bir bilgi paylaşmadı.

BU İLK KUŞ GRİBİ SALGINI DEĞİL H5N1

Gündemin nabzı araştırdı ve bu Yeni tip Korona virüsü nedeniyle son zamanlarda çok sayıda insan yaşamını kaybetmişti. H5N1 Salgını, 2009-2010 ve 2013-2014 yılları arasında olmuştu. Dünya Sağlık Örgütü başta olmak üzere (DSÖ) diğer sağlık kuruluşları, söz konusu dönemlerde salgını kontrol altına alıp durdurmak için yoğun bir çaba sarf etmişlerdi. H5N1 kuş gribi salgını Türkiye'ye de sıçramış ve birçok vatandaşımız bu salgın sebebiyle hayatlarını yitirmişti.

TEDAVİSİ VAR

Son dönemin korkulu ruyası koronavirüsünden farklı olarak kuş gribi salgınının tedavisi bulunuyor. Dünya Sağlık Örgütü, bu gibi virüsler için aşı geliştirmişti. Son dakika edinilen bilgiye göre, dün Çin'in güneyinde bulunan Guicou eyaletinde canlı kanatlı hayvan ticareti yapan bir kişide kuş gribine rastlandığı bildirilmişti.

YAKLAŞIK ŞÜPHELİ 18 BİN HAYVAN YOK EDİLDİ

Çin Hunan'daki Şaoyang şehrine bağlı Şuangçing bölgesindeki tavuk vb. hayvan çiftliğinde 4 bin 500 tavuk salgından dolayı telef oldu. Çin Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı H5N1 tespitinin hemen ardından çiftlikte bulunan 17 bin 828 kanatlı hayvanın itlaf çalışmasını başlatıp, hayvanları imha ettiklerini açıkladı.SARS'I GEÇEBİLECEĞİ BELİRTİLİYOR


Korona Virüsünün kısa bir süre içinde Vuhan şehrinden diğer şehir ve eyaletlere sıçramasından dolayı 22 Ocak'tan bu yana başta Vuhan olmak üzere Hubey eyaletine bağlı ortalama ufaklıktaki 17 kentte toplu ulaşıma ara verilmişti. Korona virüsünün yeni bir özelliği olarak hızlı yayılma göstererek, giderek güçlenen koronavirüs, Çin'de 2002-2003 yıllarında 5 bin 327 kişiye buluşan şiddetli akut solunum yolu sendromunun (SARS) vaka sayısını geçmiş durumda. Koronavirüsün, Çin'deki vakası sayısının, SARS'ın 2003'te dünya genelinde neden olduğu 8 bin vaka sayısını da geçmesi bekleniyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çin, Şimdide, H5N1, Virüsüyle, Karşı, Karşıya, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı