Bumerang - Yazarkafe
Haber Detayı
08 Haziran 2020 - Pazartesi 10:52 Bu haber 398 kez okundu
 
Circumin Ne Işe Yarar Nasıl Kullanılır?
SAĞLIK Haberi
Circumin Ne Işe Yarar Nasıl Kullanılır?

Circumin Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır ?

Zerdecal circumin

 

Curcumin, zerdeçal bitkisi ile ortak familyaya sahip pigmentasyonu güçlü bir curcuminoiddir. Rengi sarıdır ve baskın bir renk pigmenti bulunur. Mutfakta özellikle yemek ve tatlılar da sıkça kullanılır. Bunun yanı sıra en önemli özelliği ise antioksidan olmasıdır. Her gün belli oranda curcumin yani zerdeçal tüketilmesi vücuttaki bütün toksinlerin atılmasını sağlar. 

 

 

Onkolojide Curcumin Etkisi

 

 

Özellikle son yıllarda kemoterapi gören Onkoloji hastalarında takviye ve tamamlayıcı tedavi olarak curcumin yani zerdeçal kullanılmaktadır. Doktorların da bu konuda ki önerileri halkı olumlu anlamda etkilemiştir. Kanseri tedavi etmese de, kanser hastalığında kullanılan tedaviye yardımcı olacak kadar etkili bir bitkidir. Özellikle kanser hastalığındaki etkisinden dolayı Bilim insanlarının daha fazla araştırmasına sebep olmuştur. Kanser gibi günümüzün en korkulan ve ölümcül hastalığına zerdeçallı bir alternatif oluşturulması son derece önemlidir.

 

 

Uzmanlardan Zerdeçala Tam Not

Circumin zerdecal

 

Curcumin yani zerdeçal bitkisi birçok hastalık üzerinde iyileştirici etkisi bulunmasına rağmen en fazla dikkati kanser hastalığı tedavisinde çekmektedir. Özellikle Onkoloji uzmanlarının son zamanlardaki araştırmalarının büyük kısmını bu mucize bitki oluşturmaktadır. Kanser hücreleri üzerindeki hızlı ve olumlu etki hastalığın gerilemesini ve hücre çoğalmasını durdurduğu saptanmıştır. Yalnızca tek tip kanser hastalığı üzerinde değil, birçok Kanser hücresi üzerinde etkisi bulunmaktadır. Yaşadığımız dünyada teknolojik gelişmeler insanlara fayda sağlasa da bunun yanı sıra, insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri de endişeleri artırmaktadır. Bundan dolayı kimyasal ilaç ve gıda tüketimine alternatif olarak doğal ilaçlara olan ilgi her geçen gün artmaktadır. Ekonomik olmasının yanı sıra etkili olması toplumda istek ve talepleri arttırmaktadır bugün zerdeçalın birçok hastalık üzerinde etkisi uzun vadede araştırıldığında çok daha alternatifler üretecek kadar güçlü olduğu kes indir

 

 

Sıradan Baharat Gibi Dursa da

 

 

Zerdeçal her ne kadar mutfaklarda sıradan bir baharatmış gibi kullanılsa da özellikle son yıllarda zerdeçalın sıradan olmadığı anlaşılmıştır. Zerdeçal baharatın çok Ötesinde bugün birçok hastalıkta, tıpta alternatif olarak gösterilen bir bitkidir. 

 

 

Zerdeçalın etken maddesi Curcumin nedir?

Circumin

 

Curcumin yani zerdeçal bugün birçok hastalığın tedavisinde takviye edici gıda olarak kullanılmaktadır. Zerdeçalın faydaları özellikle kanser hastalığının gelişmesini durdurması ve metastaza karşı bir kalkan oluşturması bilimsel olarak da kabul edilmiştir. Bu durum zerdeçalın antioksidan özelliğinden kaynaklanmaktadır. Antioksidan özelliği bulunan maddelerin vücudu toksinlerden temizlediği bilinmektedir. Dolayısıyla vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. Zerdeçal tıpta romatoid artrit olarak bilinen eklem romatizmalarında ve enfeksiyonlarında da etkileri saymakla bitmez. Bunun yanı sıra total kolesterolü düşürür, iyi huylu kolesterol olarak bilinen HDL kolesterolü yükseltir. Aynı zamanda kalp damar hastalıklarına olan etkisinin yanı sıra lifli ve posalı bitki olması sebebiyle mide ve kolon kanserine karşı tedavi edici bir gelişme sağlar. Curcumin yani zerdeçal genel olarak enfeksiyon hastalıklarında etkisi çok büyüktür. Bundan dolayı enfeksiyona bağlı akut ve kronik birçok hastalık üzerinde etkilidir. 

 

 

Alternatif Tıpta Curcumin & Zerdeçal

Zerdecal

 

Günümüzde Tıp ve bilim insanlarının alternatif tıp başlığı altında 2'ye ayrıldıkları bilinmektedir. Buna bağlı olarak halk da bu konuda doğal bitkisel tedavileri daha fazla tercih etmektedir. Günümüzde gerek gıdalarda, gerek ilaçlardan dolayı halk arasında kimyasallara karşı bir tepki oluşmuş durumdadır. Bilim insanlarının da bu konuda çalışmalar yapması bu çalışmalarının paylaşılması dolayısıyla insanların bilgi sahibi olmasını ve bitkisel tedaviye sıcak yaklaşmalarını sağlamıştır. Ayrıca günlük yaşamda doğal baharat olarak kullanılan zerdeçalın bir zararının olması düşünülemez. Mutfaklarda yemekleri tatlandıran bir bitki olmasının yanı sıra özellikle birçok hastalığa alternatif oluşturması, bunun yanı sıra ekonomik oluşu halkı zerdeçal konusunda etkilemiştir. Curcumin yani zerdeçalın kanser hastalıklarının birçok çeşidinde etkili olduğu bilinmektedir. Ayrıca hasta olmayan organizmalar üzerinde, kanser hastalığını önleyici, bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi ile bu konuda kansere karşı savaşan bitki konumundadır.

Zerdeçalı özellikle Lösemi, lenfoma, akciğer, pankreas kanserlerinde etkili olduğu bilimsel araştırmalarla da kanıtlanmıştır.

 

 

Son Yıllarda En Fazla Uygulanan Tamamlayıcı ve Alternatif Tedaviler

 

 

Özellikle son yıllarda doğal ve takviye edici gıdalara olan ilgi bilim adamlarının da katkılarıyla oldukça gelişme göstermektedir. Birçok hastalık doğal yöntemlerle ve bitkilerle tedavi edilmektedir. Akupunktur, Homeopati, PRP gibi alternatif tedavilere günümüzde fitoterapide eklenmiştir. Fitoterapi bitkilerle tedaviyi içine alan oldukça geniş bir konudur. Bu durum istismara açık olduğu kadar aynı zamanda çok ciddi, özellikle kanser hastalığı üzerindeki etkisi bilinmektedir. Metastaz yapmış kanser hastalığı üzerinde dahi olumlu etkisi, hastalığın gerilemesi, özellikle Kemoterapi gören hastalarda ki hızla iyileşme bu konuda her geçen gün umutları artırmaktadır. Bu bilgilere Tıp doktorlarının katılması ve bu konudaki katkıları toplumda bir güven duygusu yaratmaktadır. Alternatif tıp ve fitoterapi tedavi yöntemlerinin bilinçli tüketicisi olmak en doğru yöntemdir. Her ne kadar doğada yetişse de bitkiler hastalıkların tedavisi konusunda kontrollü ve bilinçli kullanılmalıdır.

Curcumin zerdeçallı tedavi çalışmaları, özellikle Üniversite Hastanelerinde araştırılmaya başlandı. Hem hastalıklar konusundaki doz miktarının ayarlanması hem de zerdeçalın özellikle hastalıklarda ne kadar kullanılacağının tespit edilmesi anlamında ilaç formülasyonu biçiminde geliştirilmesi doğru kullanım açısından oldukça önemlidir. Önümüzdeki yıllarda başlattıkları bilimsel çalışmaları ve sonuçlarını halkla paylaşacak hekimlerin olduğunu biliyoruz.

 

Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Etiketler: Circumin, onkoloji, circumin ne işe yarar nasıl kullanılır, zerdeçal, vucuttaki bütün toksinlerin atılmasını sağlar, Zerdeçalın etken maddesi Curcumin nedir, romatoid artrit, hdl kolestrolü, Alternatif Tıpta Curcumin & Zerdeçal,
Yorumlar
Haber Yazılımı