google-site-verifica
Haber Detayı
22 Mart 2020 - Pazar 03:34 Bu haber 444 kez okundu
 
ÇOCUKLARA ÇEVRE BİLİNCİNİ AŞILAMANIN 4 YOLU!
Çocuklara, doğaya karşı daha bilinçli olmayı ve hayvanları sevdirmeyi amaçlayan makalemizi okumanızı ravsiye ediyoruz.
EĞİTİM Haberi
ÇOCUKLARA ÇEVRE BİLİNCİNİ AŞILAMANIN 4 YOLU!

ÇOCUKLARA ÇEVRE BİLİNCİNİ AŞILAMANIN 4 YOLU!

 

 Doğaya saygılı bireyler olarak yetiştirilen çocuklar, erişkinlik yaşlarına geldiklerinde çevrelerine ve diğer insanlara adapte olmaları çok daha kolay olmaktadır. İnsanlara, hayvanlara ve bitkilere önem verdikleri için toplumda daha fazla yer edinebilmekte ve sevilmektedirler. Böylece başarılı iş ve okul hayatının yanı sıra sosyal bireyler olarak da hayatlarını sürdürebilirler. 

 

Çocuklara Çevre Bilinci Nasıl Aşılanır?

 

 Çocuklara, doğada bulunan her varlığın insan varlığı açısından ne kadar öneme sahip olduğu anlatılmalıdır. Örneklerle ve ebeveynlerin de çocuklarına aşılamaya çalıştıkları davranışları kendilerinin sergilemeleriyle kolaylıkla öğretilebilir. Örneğin; yapılacak olan bir doğa yürüyüşü veya ormanda piknik yapmak, çocukların doğal ortamı sevmelerine neden olmaktadır. Özellikle ağaçların önemi anlatılmalı ve gerekirse ebevenylerin ağaçları ne kadar sevdiklerini göstermeleri gerekmektedir. 
 Çocuklar ailelerinden gördükleri her hareketi kendileri de uygularlar. Siz bir şeyi beğenmediğinizde çocuğunuzunda beğenmediğini göreceksiniz. En kısa ve net bir örnekle açıklamak gerekirse, traş olan babasını gören çocuk bu durumu merak eder ve kendi başına traş olmaya kalkar. Bu gibi olaylarla sıklıkla karşılaşılmıştır. Çocukla empati kurarak ve onun anlayabileceği bir dille, çocuklara her şeyi aktarabilmek mümkündür. 
 

Çocuklara Çevre Bilincini Aşılamanın 4 Yolu!

 

 Doğa ile İç İçe Olmasına İzin Verin:

 

Günümüzde çocuklar beton duvarlar arasında büyümektedir. Bu da çocukları doğal ortamdan koparmıştır. Kırsal kesimlerde büyüyen çocukların, şehirlerde büyüyen çocuklara göre hayvan ve doğa sevgisi çok daha fazladır. Böylelikle insan varlığının doğaya bağlı olduğu bilinci de gelişmiş olmaktadır. 

 

Doğadaki Dengeyi Anlatmaya Çalışın:

 

Doğada bulunan her canlının birbiri ile uyumu olduğunu ve birinin eksik olması dengedeki zincirin bozulmasına neden olacağını anlatın. Bunları çocuğa aktarırken uygulamalı olarak göstermek en doğru tercihtir. Örneğin; karınca yuvalarını bozmadan yürümeye dikkat etmek ya da plastik ürünleri çöp kutusuna atmak gibi. Bunları yaparken neden yaptığınızı çocuğunuza söyleyebilirsiniz. Böylelikle çocuk, bu davranışları tekrar edecektir. 

 

  Evcil Hayvanlara ve Bitkilere Karşı Zaafının Oluşmasını Sağlayın:

 

Evlerde çiçek yetiştirmek ya da evcil hayvanlara bakmak çocukların gelişimine artı katar. Daha merhametli ve doğadaki varlıkların yaşamına saygılı bireyler olmalarını sağlar. 

 

 Çevreci ve Doğa Dostu Olduğunuzu Gösterin:

 

Yerdeki poşeti alıp çöpe atmak, bitkileri ezmeden yürümek, fidan dikmek, atık pilleri doğaya atmamak gibi davranışlar çocukları etkilemektedir. Bunlara dikkat ederken neden dikkat ettiğinizi de belirtmeniz gerekir. Çocuk yaşta bu bilinçle büyütülen bireyler çevre dostu olarak yetişmektedir. İnsan neslinin devamı için doğanın korunmasının zorunluğu olduğu, çocuklara doğayı sevdirerek aşılanabilir.
Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Etiketler: ÇOCUKLARA, ÇEVRE, BİLİNCİNİ, AŞILAMANIN, 4, YOLU!, çevre bilinci, çocuk
Yorumlar
Haber Yazılımı